Fan Kontrolü (Nasıl Yaparım?)

albaer

Üye
12 V 0,80A akü ile 12V 0,45A bir adet fanı çalıştırmak istiyorum. Çalışıyor sorun yok :) ama bi de fanın devrini artırıp azaltmak için ne yapabilirim. Ayarlı potansiyometre ile gerilimi değiştirerek fanın devrini ayarlayabileceğimi öğrendim. Ancak kaç ohm potansiyometre kullanmalıyım bilmiyorum. Veyahut sizin önereceğiniz bambaşka yöntemlerle de bu işi yapabilmeyi umuyorum.

Potansiyometre fikri uygun.
Değerine gelince,10K pot kullanabilirsin.

Öncelikle teşekkürler. Lütfen anlamama yardımcı olun, 10 K pot kullanarak da deneyeceğim. Bir keresinde elektronik malzeme satan dükkanda çalışan biri bana 1 K pot verdi bunu dene bu uygun dedi potu çevirdikçe çok az fan devrinde değişmeler oluyor ve çevirirken sonuna doğru gelindiğinde birden fan hızlanıyor. Bu neden oluyor ?:confused:

direnç düştüğü için

10K kullanabilirsin.Standart değerler bunlar.Ama senin işini görür.1K az gelir.
Sen potla zaten onu ayarlıyacaksın hızlı ve yavaş dönmesini sana bağlı olacak yani.

kullandığın pot değeri ne kadar büyük olursa hız ayarın genişler

Yani pot değeri olan ohm yani direnç arttığı için ayarlaması kolay olur gibi değil mi

450 mA pot ile kontrol etmen zor. muhtemelen elektronik potlar yanar. transistörlü ve potlu devre lazım sana. hobi elektronik devreleri var ucuz. senin işini görür

Öncelikle teşekkürler. Lütfen anlamama yardımcı olun, 10 K pot kullanarak da deneyeceğim. Bir keresinde elektronik malzeme satan dükkanda çalışan biri bana 1 K pot verdi bunu dene bu uygun dedi potu çevirdikçe çok az fan devrinde değişmeler oluyor ve çevirirken sonuna doğru gelindiğinde birden fan hızlanıyor. Bu neden oluyor ?:confused:

logaritmik pot vermiş olabilir. lineer pot gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri