Fabrika'daki motorların ve güç ünitelerinin verimliliklerinin hesaplanması

ugur333

Üye
Merhabalar
Bulundugum fabrikanın enerji giderlerinde artma gözlemlemekteyim.
Tüm fabrikanın motorlarının güçleri liste olarak elimde var benim yapmak istediğim hangi motorların verimliliğin düştüğünü bulabilmek.
Fabrika 3 vardiya olarak 24 saat çalışmakta ve 3 ayrı tarife uygulanmaktadır. Her vardiya sonunda sayaçlardan ne kadar güç çektiğimi hesaplıyorum ama Fabrikanın nomilal çalışması için gereken güçü hesaplayamıyorum eğer bunu hesaplarsam gerçekte ne kadar kayıpların ve kayıpların nerelerde olduğunu görebilirim....
Bu yüzden Bu konuda Tecrübeki arkadaşların yardımını istiyorum...
Şimdiden Teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sorum şimdi mesela 4 kw gücündeki motor 1 saatte 4 kw enerjimi çeker....?
Motor tam yükte çalışmadığını düşünürsek...
Nomilal çalışma gücü %60 ise
4*0.6=2,4 kw enerji çekiyor 1 saate
Tüm gün boyunca: 24*2,4=57,6 KWsa enerji çeker...

hesabım doğrumu?

Sizin yaptığınız hesaplama şekli ile tasarruf hesabı yapılmaz.Motor gücü seçilir iken,meka-
nik sistemin ihtiyacı olan güce göre motor gücü seçilir.Tasarruf yapılabilirmi ? diye düşünü-
lecek ise,bunun tek yolu,seçilmiş olan motorların,tam yükte çalışır iken,güçlerinin teker te-
ker ölçülerek,motor etiketinde yazan güçlerle karşılaştırılarak,ölçtüğünüz gücün biraz üze-
rindeki daha verimli ( mesela EFF 1 ) motorlarla değiştirmektir.Yarı gücünde çalışan motor,
zaten yanlış seçilmiş demektir.Zaman,zaman yarı güçte çalışıyor ise,o durumda da zaten
yapabilecek birşey yok demektir.Aydınlatma tesisatı için ise,daha yüksek verimli armatür-
ler ve elektronik balastlı tip aydınlatma düşünebilirsiniz.Tasarruf,sistem kurulur iken,doğru
tasarım ile baştan yapılır.

arkadaşlar elimde 1000 KVA trafo var bu 1000 KVA trafo kaç KW eder

Bu değeri ehsapalmak için cos fi yi bilmemiz gerekir lakin Genelde 1 kw 0.8 Kva alınabilir o yüzden
1000 KVA = 1250 KW olarak düşünebilirsin

1250 kw trafonun dumanı tüter
cosq yi 0.98 aldığımızda 1000 kva(görünür güç) yaklaşık 930 kw (aktif güç) verir

özür dilemenize gerek yok sn identfy hatalarımızı burda düzeltmek için varız iyi çalişmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri