Fırçalı ve kalıcı mıknatıslı dc motorlarda pozisyon geri beslemesine ihtiyaç duyulur mu? Neden?

Merhaba arkadaşlar 2 sorum var bilgisi olanlar cevap verebilir mi
Fırçalı Dc motoru kontrol sisteminde pozisyon geri beslemesine ihtiyaç duyulur mu? neden?
Kalıcı mıknatıslı Dc motoru (BLDC) kontrol sisteminde pozisyon geri beslemesine ihtiyaç duyulur mu? neden?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu sorunun aynısını bir kaç gün öncesinde bana özel mesajdan başka bir nikle sorulmuştu. Siz aynı kişimisiniz?

Geri besleme motorun çalışacağı yer ve makine ile alaklıdır eğer motorun konum bilgisi gerekiyorsa her motora geri besleme için encoder takılır asenkron motorlarda bile encoder le geri besleme yapılan projeler gördüm ben konveyör sistemleri tasarlayıp yaptım ekol lojistik te 24 VDC motorlarla geri besleme kullanmadım

Soru aslında eksik ,

iki açıdan bakarsak,

1- Bu motorlarla belli bir mesafe yada belli pozisyonlarda işlem yaptığılacak ise her halukarda pozisyon bilgisini almak gerekiyor. Hem dc motorda hem bldc motorda.

Ama,

2- Bu motorları ÇALIŞTIRABİLMEK İÇİN pozisyon bilgisi ihtiyacı sorulmuş ise ki sorundan bunu anlıyorum

A- Dc motor çalıştırabilmek için pozisyon bilgisine ihtiyaç yoktur. Dc voltajı direkt uyguladığınızda motor çalışacaktır.
B- bldc motoru çalıştırabilmek için pozisyon bilgisine ihtiyaç duyulur. Motor açısı ile sargılara uygulanacak faz açısı bilgisi alınır ve ona göre hangi sargıya ne zaman voltaj gönderileceği bilinir. Diğer türlü bldc motordan tork almak çok zordur. Motor belki basit şekilde döndürülsede açı bilgisi olmadan tork alamazsınız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri