Evin Bir Kısmında Elektrik Yok

salihglc

Üye
Merhaba dostlar. 30ma e kadar 3 fazda da elektrik var ancak 30 ma’i açtığım zaman fazın biri gidiyor. tek fazdan elektrik gelmiyor. Kakr bozuk diye değiştirdim ancak yine aynı sorun. 3 faz girip 3 faz çıkınca tek fazdan enerji alamıyorum ancak kofradan NH’ı çıkarıp 30ma kakr girişinden farklı fazdan köprü yapınca bu sefer kakr çıkışında hepsinden enerji alıyorum ve evdeki her şey çalışıyor. Sizce sebebi ne olabilir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Rst olduğuna eminmiyiz? 3 faz dediğiniz sadece köprülü 1 faz olabilirmi? Nötr kopması var ise siz faz dönüşünü - S- olarak düşünüyor olabilirmisiniz?

Merhaba dostlar. 30ma e kadar 3 fazda da elektrik var ancak 30 ma’i açtığım zaman fazın biri gidiyor. tek fazdan elektrik gelmiyor. Kakr bozuk diye değiştirdim ancak yine aynı sorun. 3 faz girip 3 faz çıkınca tek fazdan enerji alamıyorum ancak kofradan NH’ı çıkarıp 30ma kakr girişinden farklı fazdan köprü yapınca bu sefer kakr çıkışında hepsinden enerji alıyorum ve evdeki her şey çalışıyor. Sizce sebebi ne olabilir?

Ölçümleri ne ile yapıyorsunuz ?
Ölçü aleti ile
Faz faz arası ölçüm yapmanız .

Elektrikçi çağırmanız .
Tehlikeli denizlerde yüzüyorsuz gibi geldi .

Rst olduğuna eminmiyiz? 3 faz dediğiniz sadece köprülü 1 faz olabilirmi? Nötr kopması var ise siz faz dönüşünü - S- olarak düşünüyor olabilirmisiniz?
Elektrik mühendisiyim rst evet. Ölçü aletim yok sadece kontrol kalemi ile yapıyorum.
Ölçümleri ne ile yapıyorsunuz ?
Ölçü aleti ile
Faz faz arası ölçüm yapmanız .

Elektrikçi çağırmanız .
Tehlikeli denizlerde yüzüyorsuz gibi geldi .
Ölçü aletim yok kontrol kalemi ile yapıyorum. Teorim ilk başta şu idi. 30ma den sonra hat toprak ile bütünleşmiş ve ben kakr sini açınca o faz toprakla birleştiği için kontrol kalemi de enerji yokmuş gibi gösteriyor ancak bu durumda yine de eve enerji gelmesi lazım. Ama gelmiyor. Ayrıca diğer fazdan girişinden köprü yapınca enerji geliyor o hatta. Çözemedim valla.

En kısa zamanda pensampermetre edinmeniz !!! Veya diğer ölçü aletleri.

Seri lamba yapın. Tek tek Fazlara bakmaniz.

Dikkatli olun . Enerjiyi kesin .
Yinede enerji üzerinde cihaz bırakmayın.

Kaçak akım rölesi sonrasını çıkışı boşta bırakın. ( ayırın ) test etmeniz.

Yeni daire galiba ilk kullanım olmalı.
Yerinde çözüm bulunmalı.

AC elektriğin bir özelliği vardır bir boru içinden 1 kabloya elektrik verirseniz yanındaki diğer bütün kablolarda kontrol kalemiyle kontrol ettiğinizde elektrik görürsünüz hatta nötr le bu boş kabloları ölçtüğünüzde ölçü aletiyle size 110 volt akadar elektrik gösterir ama kablonun elektrik girişi yoktur bundan emin olmak için en doğru yöntem lamba testitir faz nötr arasına akkor telli bir lamba bağlarsınız lamba yanarsa elektrik vardır kabloda az yanarsa düşük voltaj vardır 380 volt için 2 tane 100 watt akkor telli lamba ile seri lamba yapıp test ederdik eskiden
Akkor telli lambalar şimdi yasaklanmış internet üzerinden satılıyor benim gibi bunlarla test yapmayı bilenler için sanırım satılıyor
Ölçü aleti olmadan en kolay kontrol edebileceğiniz yöntem:
Bakkallarda hala halojen ampüller var akkor telliye benziyor ama aynı değil bir tane duy ve halojen ampül alıp kablo ile faz nötr kontrolü yapabilirsiniz sizin tesisatta fazlardan biri gelmiyor ya NH sigortası atık veya trifaze sigortaardan biri geçirmiyor eelektrik sayacı bile fazlardan birini geçirmiyor olabilir bu şekilde kontrol edip elektriğin gelmediğ noktayı bulup tamir edin

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri