Evde arac akü şarjı

sdag

Üye
Arkadaslar 12v 72a bır aküyü evde 15v 800ma bır adaptor le sarj etmemız mumkun mu? ( mars basacak kadar) bu işlemin teknik aöıdan bir riski olabilir mi? Herhangi bir kazaya sebebıyet verır mı?
( safece zmn olarak çok uzun zmn gerekecektır dıye dusunuyorum, teknık acıdan form a danısmak ıstedım)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
önce akü şarjı öğrenmelisin...

Aslında kontrollü şekilde biraz uzun sürede şarj edebilirsiniz. Arada bir şarjdan ayırıp akü voltajını ölçmeniz gerekiyor. 15 Volt yüksek geliyorsa araya 1A lık bir diyotu artı uca seri bağlayıp 15 volttan 0.7V düşürerek 14.3 voltla daha güvenli şarj edebilirsiniz. Bu durum günü kurtarsa da akü şarjı için aslında uygun bir şarj cihazıyla şarj etmek daha mantıklı olacaktır.

2R-5R gibi 3Wattlık direnci aküye
seri bağlayıp deneyin. Adaptör ısınırsa
direnci yükseltin.
Ancak akünün 1/10 akımda 10 saat
şarj olması gerektiğini düşünürsek;
muhtemelen bir kaç gün şarjda kalması
gerekecek...

72 amper ÷ 0.8 amper = 90 saat sarj sutesi demek. Teorik olarak. 4 gun gibi sarj suresi cikiyor.

Benim tecrübemden bahsedeyim. Elimde 12 volt 20 amper / saatlik bir aku var. 18 volt 5 watt solar panelim var. Bir adet sarj regulatoru. Panel aküyü 250 ma akim ile sarj ediyor. Ancak bazen 2 hafta evde olmadigim kullanimin olmadigi halde aku gerilimi 12.65 voltun uzerine cikamadi. Akuyu normal sarj ettigimde sorun yok ama yaklasik 1/100 oraninda sarj akimi akuyu sarj etmedi.

Bu konuda buna benzer bir konu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri