Esp8266 röle için aç kapa yapımı. (yardım)

rufneck

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde 2 tane esp8266 , 2 tane röle , hi-link 3.3 volt transistor, ve usb to esp-01 adaptör var. Bunlardan esp ile röleye aç kapat yaptırmak istiyorum. ardunio.cc sitesinden programını indirdim. esp8266 2.3.0 versiyonunu programa kurdum. Esp8266 yı usb dönüştürücüye takıtım ve vcc ile ch_en pinlerini birleştirdim(1.Resim). Sonra usb ttl `i programlama moduna aldım. İçine aşşağıdaki kodu yükledim. Kodlar bu şekilde içine yüklendi. Esp modemede bağlandı. Esp deki vcc ve ch_en birbirine bağladığım pinleri, aynı şekilde röleye taktım. Röleye taktığımda wifiye tekrar bağlandı ve kırmızı ışığı yanıyordu. Ama ne yazıkki röleye 192.168.0.x üzerinden aç kapa komutunu uyguladığımda rölede hiç bir değişiklik yoktu. yapmak istediğim proje aşşağıdadır.(2 ve 3. Resim). Elimdeki Tüm Malzemeler(4. Resim)

WhatsApp Image 2019-08-14 at 19.22.23.jpeg

//Arduino IDE kodlarımız.

#include <ESP8266WiFi.h>
const char* ssid = "wifi adı";
const char* password = "şifre";

WiFiServer server(80);

int val;
void setup() {
Serial.begin(9600); //Röle ile haberleşmesi için bağlantı hızı 9600 olmalı.
delay(10);

// Connect to WiFi network
Serial.println();
Serial.println();
Serial.print("Connecting to ");
Serial.println(ssid);

WiFi.begin(ssid, password);

while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
delay(500);
Serial.print(".");
}
Serial.println("");
Serial.println("WiFi connected");

// Server başlıyor
server.begin();
Serial.println("Server started");

// IP adresi yazıyor.
Serial.println(WiFi.localIP());
}

void loop() {
// ağa bağlanana kadar bekliyor
WiFiClient client = server.available();
if (!client) {
return;
}

// Wait until the client sends some data
Serial.println("new client");
while(!client.available()){
delay(1);
}

// serverdan gelen bilgileri okuyor
String req = client.readStringUntil('\r');
Serial.println(req);
client.flush();

const byte miBufferON[] = {0xA0, 0x01, 0x01, 0xA2}; //Röleyi açacak hex kodlarımız.
const byte miBufferOFF[] = {0xA0, 0x01, 0x00, 0xA1};//Röleyi kapatacak hex kodlarımız.
if (req.indexOf("?pin=OFF1") != -1)
{
val = 0;
Serial.write(miBufferOFF, sizeof(miBufferOFF)); //röle için yazdırıyoruz.
}
else if (req.indexOf("?pin=ON1") != -1)
{
val = 1;
Serial.write(miBufferON, sizeof(miBufferON));
}

client.flush();

// Prepare the response
String s = "<h1>ESP8266 Relay Kontrol</h1><p>Relay On/Off <a href=\"?pin=ON1\"><button>ON</button></a>&nbsp;<a href=\"?pin=OFF1\"><button>OFF</button></a></p>";
s += (val)?"Relay On":"Relay Off";
s += "</html>\n";

client.print(s);
delay(1);
Serial.println("Client disonnected");
}

esp8266 röle modülü.jpg

WhatsApp Image 2019-08-14 at 19.19.48.jpeg

WhatsApp Image 2019-08-14 at 19.39.27.jpeg

Bununla alakalı sonuca varabildiyse banada yardım edebilirmisiniz
kusura bakma dostum cevap veremedim sana. Ben kodlarla çok sıkıntı çektiğim için hazır yazılım aradım buldum.
Nodemcu flasher programı ile Tasmota diye ufak bi yazılım var. Esp ye yazılan bir firmware buldum. usb ttl e esp8266 yı taktım ve içine yazılımı yazdırdım. Kolay bi şekilde her istediğimi yaptırabiliyorum.
Aşağıdaki dosyalar nodemcu flash master programı birde tasmota-TR.bin dosyası var bu dosya sayesinde yapmak istediğini arayüz ile halledebilirsin. Arayüzü nasıl kullanacağım dersen Youtube da örnek videolar var.

yükleme nasıl yapılıyor dersen örnek olarak...
youtube.com/watch?v=lQuQ11Ciikw

esp8266 yı usb ttl taktığın zaman programlama moduna alıyorsun eğer çalışmaz ise VCC ile CH_EN arasına bir köprü kur öyle tak usb ttl` e o zaman aşağıdakileri yapıp yazdırabilirsin.

Flasher Master
-Operation
esp takılı olduğu portu seçiyorsun

-config
bu bölümden dosya (Tasmota-TR.bin) yolunu belirtip sol taraftaki kutucuğa tik atıyorsun yoksa yüklenmez genel hatalardan biri bu oluyor. Kod olarak 0x00000

-Advanced Ayarları

Baundrate: 115200F
Flash Size: 1 MB (siyah espler 1 mbyte ama maviler 512 kb diye biliyorum.)
Flash Speed: 40 MHZ
SPI Mode: QIO

Bunları yaptıktan sonra dosyayı esp ye yükledikten sonra wifi ağında tasmota nın bir wifi ağı gözükecek ona bağlanacaksın kendi modeminin ssıd ve şifresini yazıp kaydet diyeceksin hatta espye isimde verebilirsin.
sonra bağlantı kopacak esp snn wifine bağlanacak. Wifiden hangi ipye bağlandığını modem üzerinden görebilirsin. Örneğin 192.168.0.8 gibi bi değeri olacak bu ip adresine girince karşına bi arayüz çıkacak bu arayüz ile kendine göre ayarlamalar yapabilirsin. Bundan sonrasını internetten bulabilirsin.

https://www.dosya.tc/server27/gwan1q/esp8266_firmware_master_ve_tasmota.rar.html

Eğer Firmware hakkında daha fazla bilgi istersen bu videoyu izleyebilirsin

https://my-test-11.slatic.net/original/ecce90bdaf93f95f063b58f89655ed64.jpg_340x340q80.jpg_.webp
bu çalışmıyor

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61YF7rZ5pOL._AC_SX569_.jpg
bu çalışıyor ama aşşağıdaki işlemi yapmanız gerkiyor
model ESp relay v1.0 bu modelin versiyon 4.0 olanı düzgün bir şekilde çalışıyor.

https://lh3.googleusercontent.com/p...zdhanreWzMFF4zGpVI5Hjw4ubvIyMYZ8cz9C6Kv_JLwPs

Son düzenleme:
Üstadım Çok teşekkür ederim yardımların için allah razı olsun. ***@*** üzerinden bana ulaşırsan sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
kusura bakma dostum cevap veremedim sana. Ben kodlarla çok sıkıntı çektiğim için hazır yazılım aradım buldum.
Nodemcu flasher programı ile Tasmota diye ufak bi yazılım var. Esp ye yazılan bir firmware buldum. usb ttl e esp8266 yı taktım ve içine yazılımı yazdırdım. Kolay bi şekilde her istediğimi yaptırabiliyorum.
Aşağıdaki dosyalar nodemcu flash master programı birde tasmota-TR.bin dosyası var bu dosya sayesinde yapmak istediğini arayüz ile halledebilirsin. Arayüzü nasıl kullanacağım dersen Youtube da örnek videolar var.

yükleme nasıl yapılıyor dersen örnek olarak...
youtube.com/watch?v=lQuQ11Ciikw

esp8266 yı usb ttl taktığın zaman programlama moduna alıyorsun eğer çalışmaz ise VCC ile CH_EN arasına bir köprü kur öyle tak usb ttl` e o zaman aşağıdakileri yapıp yazdırabilirsin.

Flasher Master
-Operation
esp takılı olduğu portu seçiyorsun

-config
bu bölümden dosya (Tasmota-TR.bin) yolunu belirtip sol taraftaki kutucuğa tik atıyorsun yoksa yüklenmez genel hatalardan biri bu oluyor. Kod olarak 0x00000

-Advanced Ayarları

Baundrate: 115200F
Flash Size: 1 MB (siyah espler 1 mbyte ama maviler 512 kb diye biliyorum.)
Flash Speed: 40 MHZ
SPI Mode: QIO

Bunları yaptıktan sonra dosyayı esp ye yükledikten sonra wifi ağında tasmota nın bir wifi ağı gözükecek ona bağlanacaksın kendi modeminin ssıd ve şifresini yazıp kaydet diyeceksin hatta espye isimde verebilirsin.
sonra bağlantı kopacak esp snn wifine bağlanacak. Wifiden hangi ipye bağlandığını modem üzerinden görebilirsin. Örneğin 192.168.0.8 gibi bi değeri olacak bu ip adresine girince karşına bi arayüz çıkacak bu arayüz ile kendine göre ayarlamalar yapabilirsin. Bundan sonrasını internetten bulabilirsin.

https://www.dosya.tc/server27/gwan1q/esp8266_firmware_master_ve_tasmota.rar.html

Eğer Firmware hakkında daha fazla bilgi istersen bu videoyu izleyebilirsin

https://my-test-11.slatic.net/original/ecce90bdaf93f95f063b58f89655ed64.jpg_340x340q80.jpg_.webp
bu çalışmıyor

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61YF7rZ5pOL._AC_SX569_.jpg
bu çalışıyor ama aşşağıdaki işlemi yapmanız gerkiyor
model ESp relay v1.0 bu modelin versiyon 4.0 olanı düzgün bir şekilde çalışıyor.

https://lh3.googleusercontent.com/p...zdhanreWzMFF4zGpVI5Hjw4ubvIyMYZ8cz9C6Kv_JLwPs
hocam merhaba, iyi çalışmalar. elimde aşağıda fotolarını verdiğim; arduino uno r3, 4lü röle modülü ve esp8266 esp01 var. bunlarla pc üzerinden bir arayüz ile 4 adet cihazı (lamba, priz, tv vs.) aç/kapa yapmak istiyorum. maalesef nette bir türlü çözüm bulamadım ve o kadar çok farklı bilgi var ki, kafam iyice karıştı. bu elimdekilerle, dediğim kontrolleri sağlayabilmek için, yapmam gerekenleri sırasıyla özetleyebilirmisiniz.
arduino-uno-r3-klon-usb-kablo-hediyeli-usb-chip-ch340-26238-27-B.jpg4-way-5v-relay-module-4lu-5v-role-karti-1408-57-B.jpgesp-8266-esp8266-arduino-baglantisi-bluetooth-modulu-devresi-700x525-550x550.jpg

hocam merhaba, iyi çalışmalar. elimde aşağıda fotolarını verdiğim; arduino uno r3, 4lü röle modülü ve esp8266 esp01 var. bunlarla pc üzerinden bir arayüz ile 4 adet cihazı (lamba, priz, tv vs.) aç/kapa yapmak istiyorum. maalesef nette bir türlü çözüm bulamadım ve o kadar çok farklı bilgi var ki, kafam iyice karıştı. bu elimdekilerle, dediğim kontrolleri sağlayabilmek için, yapmam gerekenleri sırasıyla özetleyebilirmisiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 65354Ekli dosyayı görüntüle 65353Ekli dosyayı görüntüle 65355
Selamlar kardeşim benim yazımın üstündeki arkadaşın dediklerini aynen uygularsan eğer hem mantığı çözersin hemde hemde işini görürsün

Bu modüle direkt Arduino IDE ile
kod yazmak mümkün. Arduino firmware
olarak aratırsanız yapılışına ulaşabilirsiniz.

5V röleler için ayrı besleme kullanılması
çok daha uygun olur. Zira rölelerin
elektriksel ve manyetik etkileri beslemenin
geçici olarak çökmesine sebep olabilir.
Bu durumda mcu resetlenir.

Ekli dosyayı görüntüle 65354Ekli dosyayı görüntüle 65353Ekli dosyayı görüntüle 65355
Merhaba hocam ardunio r3 modülü bunun için nasıl kodlanır bilemiyorum 4 lü röle yide hiç denemedim ama düşünceme göre şu şekilde olabilir.
https://circuits4you.com/wp-content/uploads/2016/12/ESP-01-Pin-Out.png

yukarıdaki resimde esp nin çıkış pinlerini gösteriyor. Firmware ile kurduğunuz tasmota içine girdiğiniz zaman configurate tıklayın -->> configure other->> Template kısmına aşağıdaki kodu ekleyiniz

{"NAME":"4 role","GPIO":[21,22,23,24,0,0,0,0,0,0,0,0,0],"FLAG":15,"BASE":18}

yukardaki pinlere dikkat ederek röleye bu binleri ekliyoruz.
size bir 5 volt gerekiyor birde 5 voltu 3.3 volta çevirecek dirençler gerekiyor.
https://orcunakyol.com.tr/5-voltu-3-3-volta-dusurme-direnc-ile.html
Bunu yaptığınız zaman aşağıdaki anasayfa karşınıza çıkacak.
Bu şekilde halledebilirsiniz. Mqtt ile de bağlantıyı sağlarsınız.
Ben home assistant kurdum Tasmota içindeki mqtt yi oraya yönlendirdim onun üzerinden kontrolleri sağlayabiliyorum.
Çok fazla anlamıyorum ama elimden geldiğince yardım ederim.

Ekli dosyalar

• ESP RELAY.jpg
    ESP RELAY.jpg
    216.2 KB · Görüntüleme: 75
  • configurate.png
    configurate.png
    38.8 KB · Görüntüleme: 59
  • template.png
    template.png
    51 KB · Görüntüleme: 47
  • tasmota anasayfa.png
    tasmota anasayfa.png
    19.3 KB · Görüntüleme: 46
Selamlar kardeşim benim yazımın üstündeki arkadaşın dediklerini aynen uygularsan eğer hem mantığı çözersin hemde hemde işini görürsün
teşekkürler, deneyeceğim...
Merhaba hocam ardunio r3 modülü bunun için nasıl kodlanır bilemiyorum 4 lü röle yide hiç denemedim ama düşünceme göre şu şekilde olabilir.
https://circuits4you.com/wp-content/uploads/2016/12/ESP-01-Pin-Out.png

yukarıdaki resimde esp nin çıkış pinlerini gösteriyor. Firmware ile kurduğunuz tasmota içine girdiğiniz zaman configurate tıklayın -->> configure other->> Template kısmına aşağıdaki kodu ekleyiniz

{"NAME":"4 role","GPIO":[21,22,23,24,0,0,0,0,0,0,0,0,0],"FLAG":15,"BASE":18}

yukardaki pinlere dikkat ederek röleye bu binleri ekliyoruz.
size bir 5 volt gerekiyor birde 5 voltu 3.3 volta çevirecek dirençler gerekiyor.
https://orcunakyol.com.tr/5-voltu-3-3-volta-dusurme-direnc-ile.html
Bunu yaptığınız zaman aşağıdaki anasayfa karşınıza çıkacak.
Bu şekilde halledebilirsiniz. Mqtt ile de bağlantıyı sağlarsınız.
Ben home assistant kurdum Tasmota içindeki mqtt yi oraya yönlendirdim onun üzerinden kontrolleri sağlayabiliyorum.
Çok fazla anlamıyorum ama elimden geldiğince yardım ederim.

valla hocam, home assistant kurabildiyseniz bayaa anlıyorsunuz demek :) onun detaylarını paylaşabilirmisiniz, neler yapabiliyorsunuz kurduğunuz sistemde? teşekkürler

valla hocam, home assistant kurabildiyseniz bayaa anlıyorsunuz demek :) onun detaylarını paylaşabilirmisiniz, neler yapabiliyorsunuz kurduğunuz sistemde? teşekkürler
Yok hocam araştırdığım kadar öğrendim. Home assistant kumanın bir kaç yöntemi var.
-Eğer kendi bilgisayarının içine kurmak istersen Virtualbox içine home assistant kuruyorsun. ama virtual box kurduğun zaman mqtt sıkıntı oluyor birde pc kapanırsa yada virtual kapandı mı sistem çalışmaz.

-Raspberry Pi içine kurulma yöntemi var.

-Kullanmadığınız bi kasaya da linux server kurup içine home assitant kurabilirsiniz yada proxmox kurup onun içinede kurabilirsiniz

Benim eski bi kasam vardı onun içine proxmox kurdum proxmoxun içinede home assitanı kurdum kullanımı diğerine görede daha kolay oldu. tabi bunları yaptığınız zaman modem üzerinde sabit ip vermeniz lazım. portları yönlendirmeniz gerekiyor lokal ipleride sabitlemeniz gerekiyor. Home assitant kurmak biraz uğraştırıcı ve stabil çalışması için ekstra bi aygıt gerekiyor. Bunun yerine ücretsiz mqtt uygulamaları kullanmanız daha iyi(https://diyprojects.io/8-online-mqtt-brokers-iot-connected-objects-cloud/). Uğraşıp öğrenmek isterseniz bu konuda türkçe kaynak pek yok. Yabancı kaynaklardan yeterli bilgiyi elde ediyorsunuz.
Home assistanttanda bi kaç fotoğraf atıyorum.
home assitant anasayfasında eklenen aygıtlar gözüküyor.
Home assitant içinde eklenti bölümünde kendi broker ınızı oluşturabiliyorsunuz. Kullanmak istediğiniz eklentileri burdan ekliyorsunuz.
Configration bölümündede ekleyeceğiniz aygıtların kodlarını eşleştiriyorsunuz.

Ekli dosyalar

• ayarlar.png
    ayarlar.png
    59.4 KB · Görüntüleme: 25
  • configuration.png
    configuration.png
    105 KB · Görüntüleme: 21
  • eklentiler.png
    eklentiler.png
    222.6 KB · Görüntüleme: 21
  • home.png
    home.png