eski tip freze eksen hareketi

hekır

Üye
elimizde alman malı 87 üretimli bir freze tezgahı var elektrik sistemini tamamen değiştirmek istiyorum ancak anlayamadığım bir nokta var makinada 1 tane eksen motoru var bu motor seçtiğim ekseni hareket ettiriyor
anlaşılmayan yer ise şuki ben eksen seçtiğimde şanzımanda hangi sistem bunu yapıyor balatalı birşeymi var başka bir motormu bunu devriye alıyor sizce nasıl olabilir veya daha önce böyle birşeyle karşılaşan oldumu.

aynı anda hareket etmesi gereken x-y eksenleri o zaman nasıl oluyor ??
bir tane motor olamaz bence (bu tür makineleri hiç görmedim aslında bilemiyorum)

Karmaşık bir dişli sistemiyle olabilir de sıradan bir frezeye böyle bir sistem uygulamamışlardır herhalde. : )

2 motordan feragat etmek için zibilyon tane kasnak dişli bilmemne koyacaklarını zannetmiyorum.. olaki almanlar fantezi yapmıyorsa.. bir kaç foto atabilir misiniz?

elimizde alman malı 87 üretimli bir freze tezgahı var elektrik sistemini tamamen değiştirmek istiyorum ancak anlayamadığım bir nokta var makinada 1 tane eksen motoru var bu motor seçtiğim ekseni hareket ettiriyor
anlaşılmayan yer ise şuki ben eksen seçtiğimde şanzımanda hangi sistem bunu yapıyor balatalı birşeymi var başka bir motormu bunu devriye alıyor sizce nasıl olabilir veya daha önce böyle birşeyle karşılaşan oldumu.
Marka model yazarsanız belki size yardımcı olabiliriz bahsettiğiniz şekilde çalışan ben hiç tezgah görmedim

2 eksene tek motor demek tek bir kaynaktan hareket demek. o yüzden demek istediğim dişli falan da yapsalar belli başlı hareketler için yapmışlardır. ona da freze denmez galiba :D

1)öncelikle tek motor olduğuna eminim
2) evet zibilyon tane dişli çark balata var içinde
3)aynı anda 2 ekseni çalıştırdığımda eksenler + seçili ise sadece + yöne - seçili ise sadece - yöne gidiyor
yani aynı anda her yön kontrolü yok olamazda zaten
4)bu işte daha önce deneyimi olmayana buradan bu sistemi anlatmam çok zor olur deneyimi olanlardan öneri bekliyorum

1)öncelikle tek motor olduğuna eminim
2) evet zibilyon tane dişli çark balata var içinde
3)aynı anda 2 ekseni çalıştırdığımda eksenler + seçili ise sadece + yöne - seçili ise sadece - yöne gidiyor
yani aynı anda her yön kontrolü yok olamazda zaten
4)bu işte daha önce deneyimi olmayana buradan bu sistemi anlatmam çok zor olur deneyimi olanlardan öneri bekliyorum

Bolca resim ve bi kaç video eklerseniz daha eğlenceli olacak konu :) herkes çok merak ediyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri