Enerji Dalgalanmalarında Yanan Bobinler

Bende daha önce çalışmış olduğum yeraltı işletmesinde düşük gerilim bobinleri yerine, açtırma bobini ile açtırma yapmak için baya bı mücadele vermiştim. Her enerji gidip gelmesi sonrasında, geniş bir alana yayili olan bütün şalterlerin tekrar kurulması saatlerce sürüyordu. Ama liyakatsiz üst amirlere izah edebilmek mümkün olmuyor. Akıl almaz bir üretim kaybı, gereksiz maddi manevi kayıp ve eziyet oluyor su. Bildiğim kadar hala devam ediyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Her işletme bulunduğu duruma göre farklı aksiyon alabilir. Örneğin, düşuk gerilim veya kesintide AG ana salteri açildigi icin sebeke tekrar geldiginde gerekli kontrolleri yapip tesisi enerjilendirmek oldukca faydali bi uygulama. Bu geçisın manuel yapildigi isletmelerde dusuk gerilim actirma bobini neredeyse olmazsa olmazlardan.

Bana kalırsa düşük gerilim bobininin en mantıklı kullanım alanı jeneratör transfer panosudur. Jeneratör gerilimi oturana kadar şalterin devreye girmesi önlenmiş olur. Şahsi fikrim harici uygulamalar eziyetten başka birşey değil.​

Zamanında bütün trip devrelerini şönt tribe çevirmistim . Böyle kalmasında ısrar etmeme rağmen üst amirler düşük gerilim rölesi ile koruma istediler . Sonuçta bu malesef . Bir bobin habire enerjili durursa başına her haltın gelmesi gayet normaldir . Üstüne her enerji kesintisinde tekrar kurma muhabbeti cabası.

Çok zorunluluk ! dışında ,düşük geri-
lim bobini kullanmak,dışardan gazel
okumayı seven ;) işten fazla anla -
mayan yönetici tiplerin,egolarını tat-
min ettikleri bir tercihtir.Bunların,iş -
letmenin devamlılığı konusunda ! fazla bilgileride / ilgileride olmaz.
O emri veren ! , ya sayı saymayı bil-
meyen ;) ,ya dayak yememiş tip-
lerdir.:D

Son düzenleme:
Bende daha önce çalışmış olduğum yeraltı işletmesinde düşük gerilim bobinleri yerine, açtırma bobini ile açtırma yapmak için baya bı mücadele vermiştim. Her enerji gidip gelmesi sonrasında, geniş bir alana yayili olan bütün şalterlerin tekrar kurulması saatlerce sürüyordu. Ama liyakatsiz üst amirlere izah edebilmek mümkün olmuyor. Akıl almaz bir üretim kaybı, gereksiz maddi manevi kayıp ve eziyet oluyor su. Bildiğim kadar hala devam ediyor.
Yadsınamaz tek faydası kırk yılın başında herhangi bir enayilikle sisteme 2 faz gelir o da trip bobininin olduğu fazlara denk gelirse harika oluyor. Ne hikmetse bu işlere bir kaç kere denk geldik. Piyango vurmadı.
Her işletme bulunduğu duruma göre farklı aksiyon alabilir. Örneğin, düşuk gerilim veya kesintide AG ana salteri açildigi icin sebeke tekrar geldiginde gerekli kontrolleri yapip tesisi enerjilendirmek oldukca faydali bi uygulama. Bu geçisın manuel yapildigi isletmelerde dusuk gerilim actirma bobini neredeyse olmazsa olmazlardan.
Zaten sistemlere kontrollü olarak yol veriliyor ama her enerji kesintisinden ya da dalgalanmasindan sonra hem yüksek hem alçak gerilim kesicisi kurmak haybeye bir iş yükü ve zaman kaybı.
O bölgeyi sana bırakıyorum hocam. Terk-i diyar eyledim. Bi de üyeliği silebilseydim iyiydi.
Hocam nereye . Karpuz keseceğiz daha .

og kesiciyi dalgalanma veya kesintide niye açtırıyorsunuz?
OG trafo çıkışlarında sekonder gerilim seviyemiz var 3300 volt olarak . Diğer tali trafoların primer beslemeleri ve kesicileri bu gerilim seviyesinde . OG girise sahip trafonun kesici sistemi konvansiyonel sistemlerle aynı.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri