Enerji dönüşümü hakkında ama biraz farklı...

I_Mor_I

Üye
sorum şu ki bir nükleer reaktörden su ile değilde daha kolay bir şekilde elektrik üretilebilirmi ? fakat soruyu biraz değiştirmek istiyorum,reaktörde açığa çıkan eV reaktörün dışına yapılan dışı yalıtkan içi iletken bir duvar veya kablo benzeri bir sey ile taşınabilirmi belki birilerinin daha iyi fikride vardır...yani aslında küçük tipik bir nükleer santral planlaması nedir nasıl olabilir nasıl yapılabilir ??

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir nükleer bozulmada yakıt vardır. Bu nükleer yakıt bozulmaya başlaması için nükleer maddeye nötron gönderilir. Madde kararsız hale geçer ve parçalanarak daha hafif elementlere dönüşür. Bu esnada dışarıya enerji yayılır.

Şöyle düşünün benzer bir olay değil ama sobalarımızda kömür yakıyoruz. Aldığımız enerji nedir ısıdır. Termik santrallerde de kömür doğal gaz v.b. yakıtlar yakıyoruz sonuçta elimizdeki enerji ısıdır.

Nükleer tepkime sonucu yan ürün olan elementler oluşur. Tepkime sonucu açığa çıkan enerji ısı enerjisidir. Bu ısı ile türbin çevrilerek elektrik üretiliyor.

Zaten çıkan enerjinin büyük kısmı ısı şeklinde oluyor. Başka bir şekilde elektrik üretilse de şu anki sistemden daha verimli olacağını sanmıyorum.

İçeride oluşan sV den bahsetmişsiniz. Reaktörlerin tam yapısını bilmiyorum ama az çok okuduğum bilgilere göre reaktör kabli denen noktada madde kararsız hale geldiğinde tepkime gereği ilk nötron bombardımanı sunni olarak başlatılıyor sonra tepkime kendi içerisinde açığa çıkan nötronlarla zincirleme devam eder.

Sizin reaktör içerisine koyacağınız herhangi bir alıcı mesela bakır iletken gibi malzeme de kısa sürede bu bozulma sonucu parçalanacaktır. ( atomik ölçüde parçalanma )

Yani böyle bir alternatifi mantıklı göremedim.

Yoruma açıktır.

Bir nükleer bozulmada yakıt vardır. Bu nükleer yakıt bozulmaya başlaması için nükleer maddeye nötron gönderilir. Madde kararsız hale geçer ve parçalanarak daha hafif elementlere dönüşür. Bu esnada dışarıya enerji yayılır.

Şöyle düşünün benzer bir olay değil ama sobalarımızda kömür yakıyoruz. Aldığımız enerji nedir ısıdır. Termik santrallerde de kömür doğal gaz v.b. yakıtlar yakıyoruz sonuçta elimizdeki enerji ısıdır.

Nükleer tepkime sonucu yan ürün olan elementler oluşur. Tepkime sonucu açığa çıkan enerji ısı enerjisidir. Bu ısı ile türbin çevrilerek elektrik üretiliyor.

Zaten çıkan enerjinin büyük kısmı ısı şeklinde oluyor. Başka bir şekilde elektrik üretilse de şu anki sistemden daha verimli olacağını sanmıyorum.

İçeride oluşan sV den bahsetmişsiniz. Reaktörlerin tam yapısını bilmiyorum ama az çok okuduğum bilgilere göre reaktör kabli denen noktada madde kararsız hale geldiğinde tepkime gereği ilk nötron bombardımanı sunni olarak başlatılıyor sonra tepkime kendi içerisinde açığa çıkan nötronlarla zincirleme devam eder.

Sizin reaktör içerisine koyacağınız herhangi bir alıcı mesela bakır iletken gibi malzeme de kısa sürede bu bozulma sonucu parçalanacaktır. ( atomik ölçüde parçalanma )

Yani böyle bir alternatifi mantıklı göremedim.

Yoruma açıktır.

Elbette mantıklı olduğunu söylemedim zaten sadece beyin fırtınası yapmayi on goruyordum ve nukleer reaktorlerin nasil calistigini fuzyon ve fisyin biliminde bilgi birikimim var sorum dedigim gibi isin icinde su olmadan ve kolay şekilde nasil elektrik enerjisi uretebiliriz??

tek bir tane atomu parçalayarak ne kadar enerji açığa çıkıyor?

tek bir tane atomu parçalayarak ne kadar enerji açığa çıkıyor?
Tek atomlu madde m var örnek ver? Bilardo topunu düşün bir atom gönderiliyor 2-3 tanesine çarpıyor burdan ayrılan her atom başka 2-4 çarparak zincirleme reaksiyon başlıyor ...
http://www.hk-phy.org/energy/power/print/nuclear_phy_print_e.html
u_fission.gif

Son düzenleme:
Hidrojen de atmosterde tek atom seklinde olmaz
2 atomlu molekul seklinde mesela
Gereksiz bir bilgi

Bunu tm olarak bilemeyiz genellikle kullanilan elementin mol basina düşen enerji kadar enerji açığa cikar ama bir molde atom yaricapi ile oranlanmasi ile bulunabilir.

sorum şu ki bir nükleer reaktörden su ile değilde daha kolay bir şekilde elektrik üretilebilirmi ? fakat soruyu biraz değiştirmek istiyorum,reaktörde açığa çıkan eV reaktörün dışına yapılan dışı yalıtkan içi iletken bir duvar veya kablo benzeri bir sey ile taşınabilirmi belki birilerinin daha iyi fikride vardır...yani aslında küçük tipik bir nükleer santral planlaması nedir nasıl olabilir nasıl yapılabilir ??

Nükleer ile elde edilen ısıyı en kolay ve bence en verimli şekilde işe dönüştüren teknoloji "Stirling Engine" dir. Enerji verimliliği %93 'tür ısıyı en verimli şekilde mekanik enerjiye dönüştürür. Alternatörlerin verimi de yine %100 'e yakın değerlerde olduğundan elektriğe en verimli şekilde ulaşmış oluruz. Buhar türbinlerinin en son üretilenleri verimleri %60' lardadır.

(Not (düzeltme): Strirling motorunun enerji verimliliği %93 değil %100' e çok yakın bir değermiş sonradan öğrendim.)

"
Stirling motoru, sıcak hava motoru olarak da bilinir. Dıştan yanmalı motorlu bir ısı makinesi tipidir. Isı değişimi prosesi, ısının mekanik harekete dönüşümünün ideal verime yakın olmasına izin verir. (Carnot çevriminin pratik olarak uygulanması ile)

250px-EuroDishSBP_front.jpg

İspanya'da Güneş enerji sistemlerinde parabolik ayna odağında, solar ısıdan Stirling motoruyla elektrik enerjisi üretimi Plataforma Solar de Almería.
1816 yılında İskoç rahip Reverent Robert Stirling tarafından icat edilmiştir. Motoru geliştirme işini daha sonra mühendis olan kardeşi James Stirling devam ettirmiştir. Mucitler, zamanın buhar makinelerine güvenilir bir alternatif oluşturmayı öngörmüştür. Buhar makinelerinin kazanları sık sık yetersiz malzeme kullanımı ve buharın yüksek basıncı nedeniyle patlıyordu. Stirling motorları sıcaklık farkını doğrudan harekete dönüştürecekti.
"
https://tr.wikipedia.org/wiki/Stirling_motoru

Belki burada sürtünme ile kaybedilen %7'lik verim geri kazanılabilrse daha da verimli olabilir. Bunun için piezo elektrik en doğru yöntem olacaktır. Ancak şöyle ilginç bir durum var. Bu sisteme piezo elektrik üreteçleri eklenince oluşan osilasyonla elde edilen elektriğin %7'lik paydan çok daha fazla olduğu görülmüş.

Şimdi devridaim mi yapmış olduk elbette hayır. Isıyı elde etmek için nükleer yakıt kullanmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla bunu yapamayız.

Ancak bir dakika ısıyı en verimli şekilde mekanik enerjiye dönüştürmeyi öğrendik. Eğer mekanik enerjiyi de tekrar ısıya dönüştürebileceğimiz bir yöntem olsaydı belki nükleeri devreden çıkarıp bu yöntemi kullanarak elde edebilirdik.

"Free Heating" daha önce duydunuz mu bilmiyorum. Mıknatısları kullanarak ısı elde etmeyi başardılar. Çok bilinmese de yakın gelecekte kullanılacağını düşünüyorum. Buna Free denmesinin nedeni ise çok ilginç mekanik enerji beklediğimizden daha fazla ısı üretiyor. Denklemlerden daha fazlasını... :)

Sıcak daha da sıcak olacak küresel ısınmaya bir çare bulunmalı...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri