ENERJİYİ NEREDEN ÜRETECEĞİZ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

elektrofizikci

Usta Üye
Merhaba arkadaşlar...

biliyorsunuz bu üç gün HES FUARI var. ÇEVRECİ ler yine ayaklandılar. Bu fuara giden katildir, suçludur, sorumludur v.s v.s. Ben kendi görüşümü söyleyeyim, bence çok fazla duygusal yaklaşıyorlar, ben kaale almıyorum. Ama bazen haklı olduklarını düşünmeye empati kurmaya çalışıyorum, HES yapılmasın, Nükleer yapılmasın, Termik zaten yapılmasın... Eeee herşeyimizin vazgeçemeyecek derecede elektriğe bağlı olduğu çağımızda bukadar tüketimi nasıl karşılayacağız? Sadece jeotermal, güneş, rüzgar yetmez ki...

Ben çıkamadım işin içinden sizlerle de bir istişare yapalım dedim...

He bunların zararı yok demiyorum, bunların zararlarının azaltılmasına yönelik çalışsınlar kalben destekleyeyim ama hiç yapılmasın mantığını kafam almıyor... Termik santrallerin bacalarını, küllerini tartışsınlar, şöyle daha iyi olur desinler, nükleerde şartnamelerde düzenlemeler yapsınlar, böyle daha sağlam olur desinler ama HİÇ OLMASIN bana ters geliyor. Yanlışda olsa bu benim fikrim...

Siz ne düşünüyorsunuz? Sağlıcakla...

Slm
1 -) istekler bitmez sonunda enerji biter
doğru kullanırsan enerji yeter.
2 - önce sağlık mı ? gelir , yoksa ileri de sağlığımızın bozulması mı ?
hızlı yaşa genç ol
3 - ne deseniz boş nükleer gelecek
bizlerin daha yememiz içmemiz sağlıklı değil ( çoğu kimyasal )
yeme içmede hayatını hiçe sayan zaten gerisini hiçe sayar ( her şey boş )
4 - Soruyorum sağlıklı yaşayıp ölmek mi ? yoksa sağlıksız yaşayıp erken ölmek mi?

SAYGILARIMLA....

benım bir fikrim var ama tutarmısın bilmiyorum :)
tehlıke anında elektrık ureten balıklar var bı arastır bakalım Alternetıf enerjıe farklı bır yaklasım olur :)
hem cevreyede hıç zarar vermıyor.
saka bır yana cagımızda elektrık olmassa olmazlarımızdan bırısı ıllakı faydalı yanları oldugu kadar cevreye ve dogayada zararları oluyor

Çevreye dokunma diyenler neden enerji bağımsızlığımızı düşünmezler, bir kaç zman sıkıntı çekilecek ama amaç ülkenin refahı kendi kendine yetmesi değil mi? KAldı ki zaman zaman doğal felaketlerle doğa kendi yaptıklarını yerle bir eder, geçmişten beri olan süreç, ör: depremler, denizler, göller, obruklar ...

Düne kadar teknoloji, sanayi, vb. karşı çıkıldı ve bunu savunanlar şimdi elinden telefonu tableti düşürmüyorlar!

Söz nükleere gelince bun ben de karşıyım! Terör sonuçlanmadan (yakıtı nasıl getirteceksin, atığı nasıl/nerede saklayacaksın, 3-5 askerle bu iş olmaz), ülkemizin deprem ülkesi olduğunu uykudayken dahi aklımızdan çıkarmadan, tarihteki nükleer facialardan ders almadan bu santrali kurmak saatli bombadan farksız diye düşünüyorum hem de doğmamış nesillerin kaderi ile oynamak!

Son düzenleme:
Hes gerçekten çok büyük bir çevre katliamıdır. Hes kurulan derelerde balıklar yok olduğu gibi orman alanları da katlediliyor. Orada üretilebilecek enerjiden çok daha fazlasını kaybettiğimizin farkında bile değiliz. İlla büyük doğa olayları, kuraklık ve sel yaşandığında hata yaptığımızı anlamayalım. Kaybedeceğimiz balık ve bitki türlerinin bir çoğu endemik yani Dünya üzerinde sadece o bölgede yetişen türler. Bu endemik türleri ve ormanlarımızı geri dönülmez bir şekilde kaybetmek için hiçbir haklı neden gösterilemeyeceğini düşünüyorum.

Kesinlikle güneş, güneşe yönelmek lazım. gerek fotovoltaikler gerekse sulu sistemler tek çare güneş..

Önce sağlık devri bence bitti. İnsanlık sağlığına güç, para, konfor gibi şeyleri tercih etti çoktan. Kim bugün gidebilir dağbaşıan yaşayabilir, kim cep tlf nundan, televizyonundan bilgisayarından vazgeçer, kim ışıksız, kombisiz, çamaşır bulaşık makinesiz yapar. Bunların az veya çok hep zararı var...

İnşallah, küçüklüğümüzdeki derimiz biz büyüdükçe nasıl bize uyum sağladıysa tek temennim bu sağlıksız ortama da uyum sağlayabilecek şekilde kendini yenilemesi. Eskiyle kıyaslarsak bizim 35-40 ı görmeden ölmemiz gerekirdi. Bunca şeye rağmen sanki bu değişikliklere uyum sağlıyoruz...

Ben nükleeri her zaman istedim, çünkü hep nükleercilerle takıldım belki ondandır. Ben enerji noktasında istemedim yalnız, ülkenin gücü noktasında istedim. Bakın İran a bir nükleer işine girdi, tüm dünya tırsdı, keza güney Kore ve ya kuzey kore bunlarda öyle...
Nükleerle uğraşırken mühendislik , fen bilimleri ve bir çok yan dalda gelişme olacaktı.

Benim tek korkum işini ciddiye almayan kendi vatandaşım. Ciddiye alınmadığında biliyorsunuz elektrik de tehlikelidir. Rusyadaki olayın tekrar etme ihtimali yoktur ki orda enerji üretilmiyor gizli deney yapılırken gerçekleşiyor patlama ve yine Ermenistan sınırımızda ömrü dolmasına rağmen çalışan (en son çalıştığını biliyorum, uzun zamandır takip etmedim) bir santral var.... Sağım solumda varken bence yine diyorum bence nükleer gelmeliydi bu zamana kadar ...

Tek reel çözüm Nükleer enerjidir. Allah'ın izniyle Türkiye Nükleer enerjiyle tanışacak.

Hidro elektrik santrallerine(HES) bende karşı değilim, illaki bir şekilde elektrik tüketim talebi karşılanmak zorunda. Ancak HES ler ırmaklara, nehirlere kurulur, üretilen enerji miktarı doğaya verilen zarara değecek miktardadır. Derelere, çaylara kurulmaz. Dereden, çaydan üreteceğin enerji, doğaya verdiğin zarara değmez.

Ülkemizde büyük akarsularda kurulabilecek hemen hemen her yere barajlar kurulduğu için şu anda küçük akarsulara HES lar kurulmaya çalışılıyor. Çevrecilerin ve benimde karşı çıktığım noktada bu.

En güzel çözüm nükleer santraldır.

Slm

Bizler canın tatlı olduğunu depremde ( Tekrar AHLAH göstermesin ) anladık .
dışarıya çıktık evlerimizde oturmadık .

( Yıkılmamış yerler için konuşma ) teknoloji var ( elektrik var sıcak odalar telefon vs gibi kesintiye uğramayan yerler ) niye evinde oturmadık !!! can tatlı işte o zaman sağlık diyoruz .
Bizlerde kıymetli değerli sağlıklığımızı unutuyoruz .

Kimse başına gelmeden bilmez .
Bu gidişimiz ile ( istekler tartışılmaz ) nükleer santral bizim için tek çözümdür .
Nükleer santral kurulsun mu kurulmasın tartışması yapıyoruz .
Nükleer santral kurulacak sonra ikincisi kurulsun mu kurulmasın tartışması yapacağız .
oda yetmeyecek ( tabi ki kıyamet kopmassa / evrenin yok olması ) arada patlamalar olabilir . öyle gider nereye kadar tabiki
İnsanımız doyumsuz . Sağlığımızın kıymetini bilmiyor .
Bırakalım nükleer santral aç kalacağız su yok suyun çaresini bulun daha sonra nükleer santrali düşünüyüz !!!
Sayğılarımla...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri