alıcı tarafından akım çekilir, alıcı tarafından güç çekilir, alıcıya gerilim uygulanır ya da alıcı üzerinde gerilim düşer. alıcı ihtiyacı olan güç kadar akım çeker. omik alıcıya uygulanan gerilimi düşürürsen alıcının çekeceği akımı da düşürmüş dolayısıyla şebekeden çekeceği gücü düşürmüş oluruz. omik alıcılara uygulanan gerilimi düşürürsen alıcının şebekeden çekeceği akımı da düşürmüş oluruz. dolayısıyla akkor telli lamba ise lambadan alacağımız ışık şiddeti azalmış olur. bu alıcıya zarar vermez. fluorasant lambada ataeşleme gerilimi yaklaşık 200 volt civarıdır. sönme gerilimi ise yaklaşık 140 volt civarıdır. yani lamba yandıktan sonra gerilimi düşürürsek lambanın az miktarda ışık şiddeti azalmasına rağmen şebekeden çekilen akım azalmış olur ki bu anlamda tasarruf etmiş oluruz.
dönen tip makinalarda ise makinanın etiketindeki yazılı güçte ve yükte çalıştırmamız lazım. yani işin içine momente girmek zorundadır. yüke uygun motor seçilmemiş ise (gereğinden fazla güçlü) motorun verimi düşük kalmaktadır. yükü karşılayamayacak güçte motor seçilmişse motor şebekeden yükü taşımak için şebekeden ihtiyacı kadar gücü karşılayacak kadar akım çekecektir ki buda motorun stator sargılarının ısınmasına ve sargıların yanmasına neden olacaktır. yol verme konusuna gelince; yol verme anında motor boşta (bazıları ise yük altında [motorun rotor yapısına göre değişir] ) yol almaktadır. yol verme sırasında gerilimi düşüreceksin ki motor güvenli sınırlar içinde yol alabilsin.ancak normal çalışma anında etiketinde belirtilen güçte bir yükle yüklendiği zaman motor en iyi verimde iş yapabilsin.
güç katsayısının "1" olması durumu. kışın neden trafolar patlar. sebebi güç katsayısının "1" olmasındandır. çünkü kışın ısıtıların çok kullanıldığı trafolar patlar. generatörler ve trafoların gücü görünür güçtür. trafolardan görünür gücü kadar aktif güç çekilirse trafo patlar. muhakkak belli bir miktarda olsa reaktif güç çekilmek zorundadır.

buradan da anlaşılacağı üzere enerji tasarruf eden sistemler ancak makina veya cihaz bazında ayrı ayrı düşünülerek olabilir.ancak bununda bir bedeli muhakkak olur.yetersiz ışık, geç ısınma, yapılan harcamaya göre karşılığını tam alamama vb. gibi.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
alıcı tarafından akım çekilir, alıcı tarafından güç çekilir, alıcıya gerilim uygulanır ya da alıcı üzerinde gerilim düşer. alıcı ihtiyacı olan güç kadar akım çeker. omik alıcıya uygulanan gerilimi düşürürsen alıcının çekeceği akımı da düşürmüş dolayısıyla şebekeden çekeceği gücü düşürmüş oluruz. omik alıcılara uygulanan gerilimi düşürürsen alıcının şebekeden çekeceği akımı da düşürmüş oluruz. dolayısıyla akkor telli lamba ise lambadan alacağımız ışık şiddeti azalmış olur. bu alıcıya zarar vermez. fluorasant lambada ataeşleme gerilimi yaklaşık 200 volt civarıdır. sönme gerilimi ise yaklaşık 140 volt civarıdır. yani lamba yandıktan sonra gerilimi düşürürsek lambanın az miktarda ışık şiddeti azalmasına rağmen şebekeden çekilen akım azalmış olur ki bu anlamda tasarruf etmiş oluruz.
dönen tip makinalarda ise makinanın etiketindeki yazılı güçte ve yükte çalıştırmamız lazım. yani işin içine momente girmek zorundadır. yüke uygun motor seçilmemiş ise (gereğinden fazla güçlü) motorun verimi düşük kalmaktadır. yükü karşılayamayacak güçte motor seçilmişse motor şebekeden yükü taşımak için şebekeden ihtiyacı kadar gücü karşılayacak kadar akım çekecektir ki buda motorun stator sargılarının ısınmasına ve sargıların yanmasına neden olacaktır. yol verme konusuna gelince; yol verme anında motor boşta (bazıları ise yük altında [motorun rotor yapısına göre değişir] ) yol almaktadır. yol verme sırasında gerilimi düşüreceksin ki motor güvenli sınırlar içinde yol alabilsin.ancak normal çalışma anında etiketinde belirtilen güçte bir yükle yüklendiği zaman motor en iyi verimde iş yapabilsin.
güç katsayısının "1" olması durumu. kışın neden trafolar patlar. sebebi güç katsayısının "1" olmasındandır. çünkü kışın ısıtıların çok kullanıldığı trafolar patlar. generatörler ve trafoların gücü görünür güçtür. trafolardan görünür gücü kadar aktif güç çekilirse trafo patlar. muhakkak belli bir miktarda olsa reaktif güç çekilmek zorundadır.

buradan da anlaşılacağı üzere enerji tasarruf eden sistemler ancak makina veya cihaz bazında ayrı ayrı düşünülerek olabilir.ancak bununda bir bedeli muhakkak olur.yetersiz ışık, geç ısınma, yapılan harcamaya göre karşılığını tam alamama vb. gibi.

Unutulmaması gereken bir konuda şudur gerilim düştükçe akım da aynı yönde artacaktır. Buda genelde akım kayıplarının artmasına sebep olacaktır.

açıklamanızda belirttiğiniz ve benim görüşümde koyu olarak çizdiğiniz kısımda anlatılan durum fluorasant lambanın ışık vermesinden sonra anlatılan kısımdır. bu anda devrede balast(yani balastın empedansı R-L seri devresi) ve fluorasant ampülün iç direncidir ki bu andaki direnci sabit düşünmek yanlış olmaz. dolayısıyla bu anda akım artışı olmaz.
ancak düşüncenize dönen makinalarda (asenkron motorlarda) katılmaktayım.

sizlere katılıyorum arkadaşlar ben bunu 20 yıl önce meslek lisesinde okurken kompanzasyon konusunu işlediğimizde aklıma gelmişti evde kendim 5 kvar lık trifaze kondansatörü monofaze bağlayarak saat çıkışına bağladım ve gözlemledim (o zamanlar mekanik sayaçlar vardı) saat sabit şekilde dönerken kondansatörü devreye aldım dönüşte değişen bi şey olmadı devreden çıkardığımda bi şey değişmedi g_h_t arkadaşın dediği gibi bu ancak tedaşın işine yarar.

arkadaşlar buna benzer bi kanaldada reklamı yapılan bi cihaz var prize takılıyormuç % 30 kadar tasrruf sağlıyormuş saçmalık bence başka bişey değil aslında bu konularda herkesi iyi kötü aydınlatmak lazım

Ben de bu konuda üç kağıtçılık yapıldığına inanıyorum. Ama insanları kandırmak kolay. Enerji tasarrufu deyince hemen inanıyor insanlar ama fizik kurallarını hesaba katabilseler kandırıldıklarını anlarlar tabi. Neyse bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkürler...

merhabalar bu enerji tasarruf cihazları hakkındaki kafaları kurcalayan işin aslı nedir ne değildir tam bilen yok mu?söylenen mantığa göre olay basitçe şöyle 10A çeken bobinli bir cihazın örnek olarak endüktif yük olarak kaybolan 2A in karşısına kondansatör çıkartarak o 2 amperi kondansatörle sağlamış olduğundan 8A harcanıyormuş gibi olası durumu buda.22ov.10A=2200w 2amper kondansatör tarafından tamamlandığından 220v.8A=1760w olduğu için.bu teori doğruluk ihtimali nedir.

Sn. ada 64 konuyu baştan takip ederseniz olayın kandırmaca olduğunu göreceksiniz bu konu defalarca yazıldı deneyler yapıldı tam anlamıyla bir kandırmaca olduğu anlaşıldı

aynı konuda yazdığım daha önceki mesajımı aynen yayınlıyorum, umarım konu ile ilgilenen herkese yardımcı olur...

ürün tesisat dan kapasitif reaktif güç harcanmasını sağlıyor. güç vektör diyagramını düşünürsek endüktif yükü (sağ çarpraz vektör, Im) kapasitif reaktif (yukarı vektör, Ic) güç ile dengeliyor. bu da zaten kompanzasyonun tanımı oluyor. devreye ampermetre bağlarsak sistemden çekilen kapasitif reaktif güç den dolayı endüktif reaktif güç dengelenir ve gerilime yaklaşır. yani sağ çarprazdaki vektör (Im) sağ tarafta olan vektöre (U) yaklaşır. bu durumda da akım düşer. (Im iken I kadar olur) alttaki şekil herşeyi özetliyor. fakat diğer arkadaşların da dediği gibi biz bu güç düşmesini evimizde kullandığımız aktif sayaç da göremiyoruz. adı üzerinde zaten aktif sayaç aktif gücü ölçer. ayrıca devreye kondansatör bağladığımız için bu cihaz az da olsa enerji kirliliğine neden olur...

HERKESİN ANLAYACAĞI DİLDE YAZIYORUM :
sayacın yazdığı şey aktif güç mü... evet!

P=V.I.COSq dur.. evet!

bir cihazın çalışması için gereken güç bellidir.. örneğin 100W
Şebeke gerilimi bellidir örneğin 220V

peki sorarım kardeşler.. bu denklemde o zaman SABİT OLANLAR NELERDİR??

bu denklemde P ve V sabittir.. GÜÇ ve GERİLİM sabit..

o zaman ne değişken? evet! akım ve COSq..

o videolarda akımın düştüğü gösteriliyor.. doğru.. sisteme kondansatör bağlayıp akımı düşürüyorlar..yani COSq yi arttırıyorlar..

işte mesele I akım azalırken ona bağlı oranda COSq artıyor.. yani denklemdeki P değişmiyor hiçbir zaman (V sabit)

ampermetreden akım azaldı diye düşünüp gücün azaldığını düşünmemizi istiyorlar.. halbuki akım azalınca cosq artıyor.. güç her zaman sabit kalıyor..

yani sayacın yazdığını V.I deyip.. akım düştü sayaç az yazar deyip COSq nin gözümüzden kaçmasını sağlıyorlar..

SONUÇ; DOLANDIRICILIKTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL..

arkadaşlar yeni bi varsayımla karşı karşıyayız!!

bu konu üzerinde araştırmalara devam ediyorum. Mekanik sayaçların teknik özelliklerini araştırdım ve forumlarda bu konu üzerine yazıları inceledim.

Herkes cosq arttıkça akımın düşeceğini ve aktif gücün sabit kalacağını doğruluyor. Burda sorun yok.. ama sorun MEKANİK SAYAÇTA..

Mekanik sayacı üzerindeki akım gerilim bobinlerine göre ölçüm yaptığını göz önüne alırsak.. bu cihazlar akımı düşürdüğüne göre; mekanik sayaçlarda akıma göre disk döndüğüne göre..;

mekanik sayaçlarda işe yarar mı? sorusu akla geliyor.. tabi etik olmuyor.. sizin çektiğiniz aktif gücden daha az yazmış oluyor sayaç??

tabi elektronik sayaçlar bunu göz arda etmez.. onları kandıramassın ama mekanikte iş farklı..

yorumlarınızı bekliyorum ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,196
Son üye
Yılmaz Halil

Yeni konular

Geri