electrics

Üye
Katılım
15 Nis 2008
Mesajlar
694
Puanları
8
Yaş
35
bir de arkadaşlar şurda yanılıyor çokluk, faturaya faydası yoktur çok belirsiz bir söz. her kompanzasyon kendisiyle birlikte cüzi de olsa bir aktif kayıp miktarının azalmasını da beraberinde getirir. ha ben alıp takmam. ne kadar ekmek o kadar köfte isterim
 

fahri yetiş

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
5 Tem 2007
Mesajlar
5,136
Puanları
858
Akımla yutturmak ! daha kolay oluyor.
 

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Katılım
17 Ara 2013
Mesajlar
4,744
Puanları
2,556
E.M.O bu konuda çok geçte olsa harekete geçmiş ve bahsettiğiniz ölçümleri yapmış ve raporlamıştı, cihazın kaybı kazandırdığı ihmal edilecek kadar küçük minimal düzeydeki kazançtan çok çok fazladır.
http://www.emo.org.tr/ekler/d62a9e2a74d47e9_ek.pdf?tipi=4&turu=H&sube=0

Rapor sonucu;
Hesaplardan görüleceği gibi cihazların kendi kayıpları büyük olduğundan ekonomi yerine ilave aktif enerji tüketimine sebep olmaktadırlar.
Sonuç olarak bu cihazların aktif enerjiden tasarruf sağlaması söz konusu değildir.
 
Son düzenleme:

electrics

Üye
Katılım
15 Nis 2008
Mesajlar
694
Puanları
8
Yaş
35
cihaz kendisini hesaba katmazsak cüzi bir aktif güç kazancı sağlıyor. ama kendisi o kadar kayıp meydana getiriyor ki toplamda satın alan kili zararda demek. vay anam vay:)
 

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Katılım
17 Ara 2013
Mesajlar
4,744
Puanları
2,556
Bu mesleğin içinde olan insanların bunu tartışması ne kadar acı ! Bilgisiz vatandaşımız bu dolandırıcılarla karşılaşınca ne yapsın !
 

kont17

Üye
Katılım
1 Mar 2008
Mesajlar
151
Puanları
3
Yaş
35
Konum
Kayseri
Bence burada yapılan enerji tasarrufu sağlamayıp daha çok akım çektirerek faturayı katlayabilir. Şunu açıkça belirtmeliyiz ki kompanzasyon sistemlerinde bulunan kondansatörlerde devreye girip çıkarken kompanzasyonu bozarlar bu bir gerçektir. Fakat sistem üç fazlı olmasından dolayıbunu alıcılar hissetmeyebilir.
Şuda düşünülmeli tek fazlı bir sistem olan evlerimizde kullanacağımız bu tip cihazlarda şu olay gerçekleşmiyor mu. Fülaoresan tesisatı olsun ve ya bobinli sistemler olsun. Kompanzasyon uyguladığımızda kondansatörlerinde devreden akım çektiğini unutmamamlıyız. Videodda gösterdiği şekilde sadece füloresanın akımı ölçülüyor fakat devre sayaca gidinceye kadar arada tasarruf cihazında bulunan kondansatörün çektiği akım hesaba katılmıyor. Kondansatör füloresanın akımını düşürüyor fakat diğer yandan kendi üzerine çektiği akım hesaba katılmıyor. Kompanzasyon konusunda verdiğim hep bir örnek vardır arkadaşlar. Arabanızı bindiğinizde enehtarı çevirdiniz. Benzin motora doğru gitmeye başladı motor çalıştı. 1. vitese taktınız arabanızı kaldırmak için gaz verdiniz, arabanız gitmez. Yürütmek için kaldırıcı gücü motora pompalamış olursunuz. işte tam burada harcadığınız güç REAKTİF güçTÜR. Siz bu konumdayken yakıttan tasarruf edemezsiniz. Arabanızın ilerlemesi için gereken benzini pompalamak zorundasınız. Arabanızı kaldırır ve hızlanmaya başlarsınız. İşte şimdi yakıt tasarrufu sizin elinizdedir.

Bu tür cihazlarında kendi başına çektiği akımıda hesaba katmalı ona göre düşünmeliyiz.
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
108,121
Mesajlar
763,408
Kullanıcılar
401,520
Son üye
kerosem

Yeni konular

Üst