endüktif ve kapasitif yükselmesi

kardeş işletme çalışmıyor diyorum..
Arkadaşım dediği gibi işletme çalışmaması fark etmez cezalı fatura gelir.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu ve buna benzer birçok problemin çözüm yollarını geçmişte birçok mesajımda anlattım. Tekrar yineleyelim;
Yük az olduğu için sistemdeki akım trafosu yük akımın algılayıp reaktif güç kontrol rölesine aktaramaz böyle bir durumda yapılabilinecek 2 şey var;
1- Toplam yük bir şalter üzerinden beslenip buraya küçük değerde akım trafosu bağlayıp röleye bağlamak, tabi röle akım trafosu oranı tekrar ayarlanmalı birde bir kaç kademeye küçük değerde kondansatör bağlanır.
2- Yük hep sabit değişmiyorsa sayaçtan saatlik endeks alınıp endüktif reaktif güç belirlenip sabit kondansatör bağlanır. Gece aydınlatma içinde panoya münfferit kompanzasyon yapılır.

İkinci metod daha pratik olmakla beraber ilk metod daha sağlamdır.

Son düzenleme:
Bu ve buna benzer birçok problemin çözüm yollarını geçmişte birçok mesajımda anlattım. Tekrar yineleyelim;
Yük az olduğu için sistemdeki akım trafosu yük akımın algılayıp reaktif güç kontrol rölesine aktaramaz böyle bir durumda yapılabilinecek 2 şey var;
1- Toplam yük bir şalter üzerinden beslenip buraya küçük değerde akım trafosu bağlayıp röleye bağlamak, tabi röle akım trafosu oranı tekrar ayarlanmalı birde bir kaç kademeye küçük değerde kondansatör bağlanır.
2- Yük hep sabit değişmiyorsa sayaçtan saatlik endeks alınıp endüktif reaktif güç belirlenip sabit kondansatör bağlanır. Gece aydınlatma içinde panoya münfferit kompanzasyon yapılır.

İkinci metod daha pratik olmakla beraber ilk metod daha sağlamdır.

Kompanzasyon projelendirilmesi ile ilgili yıllar önce karmaşık bazı 3kV ve üzeri seviyelerde bazı projeler yapmıştım.

Benim yakın dönemde karşılaştığım bir durum var. Kendi çapında oldukça büyük bir firma, yine çok büyük bir işletmede yüzüne gözüne bulaştırdığı kompanzasyon sorunu var. Bu sorun sizin madde 1 de bahsettiğiniz durumun aynısı. Tesisten geçen akım, tesis için öngörülen akımın %1 i kadar. Böyle olunca da kompanzasyon röleleri bu kadar küçük akıma göre çalışamıyor. Bu mertebedeki küçük akımın sağlıklı kompanzasyon yapılamaması sonucu ödenecek cezanın küçük olduğu düşünülebilir. Ama öyle değil, Tesisin %1 akımının kapasitif bileşeni kompanze edilemediği için ödenen aylık ceza bedelleri 10binli rakamlar mertebesinde.

Ben de akım trafosunun oranının düşürülerek ölçme sahasının genişletilmesi ve rölenin daha rahat kompanzasyon yapılmasını önermiştim. Sonuç ne oldu bilemiyorum.

işletmenin tatilde olduğu zamanlarda Çevre aydınlatma bekçi kulübesi v.b. yükler için bir şalter ve bu şalter üzerine konan akım trafoları ile kompanzasyon yapmak iyi bir çözüm yöntemi. Sabit kondansatör değerine dikkat etmek gerekir (azaltılmalı.)
O.G. akım bilgisi ile kompanzasyon her ne kadar kesin çözümmüş gibi görünse de bu şekilde çalışan tesislerde de böyle minik akımlar yine problem yaratacaktır.

işletmenin tatilde olduğu zamanlarda Çevre aydınlatma bekçi kulübesi v.b. yükler için bir şalter ve bu şalter üzerine konan akım trafoları ile kompanzasyon yapmak iyi bir çözüm yöntemi. Sabit kondansatör değerine dikkat etmek gerekir (azaltılmalı.)
O.G. akım bilgisi ile kompanzasyon her ne kadar kesin çözümmüş gibi görünse de bu şekilde çalışan tesislerde de böyle minik akımlar yine problem yaratacaktır.
Hakan abi diyeceksin bu adam flüoresana taktı diye:) bir flüoresan için sabit kondansatör bağlamak istesem devreye 40w flüoresan için kaç VAR olmalı değeri nasıl bulurum bu değeri?

Hakan abi diyeceksin bu adam flüoresana taktı diye:) bir flüoresan için sabit kondansatör bağlamak istesem devreye 40w flüoresan için kaç VAR olmalı değeri nasıl bulurum bu değeri?

Toplam aktif gücü, balast cosfi'sinden yola çıkıp bulabilirsin ama bunun için belirlenmiş değerler var.
http://www.tetesfed.org/teknik/lamba.pdf

powermetre ile ölçülüp teyit edilebilir. Ancak (iç tesisatta) anahtarlarda ark yapmasına neden oluyor. Merkezi kompanzasyon sisteminde gerek yok. Zaten yeni nesil led aydınlatmaya dönüyor.

Toplam aktif gücü, balast cosfi'sinden yola çıkıp bulabilirsin ama bunun için belirlenmiş değerler var.
http://www.tetesfed.org/teknik/lamba.pdf

powermetre ile ölçülüp teyit edilebilir. Ancak (iç tesisatta) anahtarlarda ark yapmasına neden oluyor. Merkezi kompanzasyon sisteminde gerek yok. Zaten yeni nesil led aydınlatmaya dönüyor.
bazıları led aydınlatmayı pahalı olduğu için istemiyor abi

Taasarrufu ile amorte ediyor aslında. Ömürleri oldukça uzun ve sık anahtarlamada sorun yaratmıyor. Her yönüyle avantaj...
Evinizdeki tüm ampulleri led'e çevirin şiddetle tavsiye ediyorum.

Sistem calismamasa neden ceza yazıyor sistem anlamadım yardimci olun???

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,200
Son üye
yasaryasar2234

Yeni konular

Geri