endüktif %0 kapasitif %0 işte seyredin

söktüğümüz role tense oda güzel bir role ancak burda şu fark var :role tristör katı üzerinden reaktörleri sürerken sistemin ihtiyacı kadar endüktif yükü kapasitif yüke karşı kullanarak kapasitif yuku indiriyor .yani reaktörler kontaktörler aracılığıyla tam devreye ye geçirilmiyor .

kondansatörler kontaktörler aracılığıyla devre ye geçiriliyor. kullanım menüsüde çok basit .herkese tavsiye ederim bu roleyi arkadaşlar .GRUPARGE yi şahsım adına tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum :)

Yani şu bildiğimiz alron cihazı gibi, öyle mi?

alron kullanmadım ama bu cihazda kondansatör kademelerinin yanısıra tristör katı var reaktörleri sürmek için zaten videoda herşey ortada kapasitif %27 yi bir anda %0 a düşüren bir cihaz bu ....

video da r, s fazı cos fi 1,00, t fazı -0,99 gözüküyor yanlış görmediysem.Bu durumda iken nasıl kapasitif % 0 oluyor bu kısmı anlayamadım ve röleyi taktığımız andan itibaren 3 dakikada aldığımız değerlere ne kadar güvenebiliriz....bir süre cevap yazamıyacağım ,tebrikler emeğe saygı.

Benim bir sorum olacak arkadaşlar. Şimdi farzedinki endüktif 0.98 olan bir sistemi tam 1.0 yapabilmek için normalden biraz fazla kondansatör koyduktan sonra devreye bir indüktör koyup bununda enerjisini kırparak tam 1.0 tutturmak ekstradan aktif enerjiyi arttırmaz mı? Çünkü aktif enerjiyi oluşturan şeyler endüktif ve kapasitifin bileşkeleri değilmidir.

Yani tam kompanze edeceğiz diye fazla aktif enerji parası ödemek iyi bir şeymidir acaba?

Benim bir sorum olacak arkadaşlar. Şimdi farzedinki endüktif 0.98 olan bir sistemi tam 1.0 yapabilmek için normalden biraz fazla kondansatör koyduktan sonra devreye bir indüktör koyup bununda enerjisini kırparak tam 1.0 tutturmak ekstradan aktif enerjiyi arttırmaz mı? Çünkü aktif enerjiyi oluşturan şeyler endüktif ve kapasitifin bileşkeleri değilmidir.

Yani tam kompanze edeceğiz diye fazla aktif enerji parası ödemek iyi bir şeymidir acaba?

Merhaba.Videodaki sistemi bilmiyorum.Ben çalıştığım firmada alron kullanıyorum(daha 5 dakika önce bağladım:) ) Sizin sorunuzu ben de üretici firmaya sormuştum.Hatta bu soru forumda,bizzat üretici firmanın sahibine sorulmuştu.Cevapları,reaktörlerin aktif kaybının %1 in altında olduğu şeklinde.
Örneğin 25 kvarlık bir sistemde,250 watt ın altında bir aktif kayıp sözkonusu.
Bir de bu reaktör 25 kvarlık ise,her zaman 25 kvar güçte çalışmıyor.Gerektiği kadar kondansatör devreye alınıyor.Anlık olarak ne kadar endüktif çekilmesi gerekiyorsa,o kadar çekiliyor.Mesela bizim 15 kvar kapasitife ihtiyacımız var ama,en küçük kadememiz 25 kvarlık kaldı.25 i devreye alıyor ve 10 kvar endüktif basıyor.10 kvarın %1 i de 100 watt ediyor.Eskilerin tabiriyle 75 veya 100 mumluk bir ampul kadar aktif enerji tüketimi oluyor.
Sistem büyüdükçe reaktörler büyüyor.Ve sistem büyüdükçe cezalar büyüyor.
Ben hiç bir şekilde içinden çıkamadığım( ben ve kocaman kocaman firmalar,dünya markaları) bu sorundan kurtulmak için,100 mumluk ampule razı olmak zorunda kaldım.Yoksa ki ödeyeceğim ceza 2000 lira.Kael denedim,entes denedim,akım trafosunu küçülttüm,reaktör taktım.Hiç birisi hızlı değişen yüklerimi karşılamıyor,çünkü onların çalışma prensipleri farklı.Tabii her kompanzasyona da,dinamik kompanzasyon yapılacak diye bir şart yok.Ama 50 kvalık bir punta makinasının devreye girip çıkışını düşünün.Vinç-asansör,kaynak makinası gibi yükleri düşünün.Ve bu puntaların ya da kaynakların,iki fazlı olduğunu düşünün.Başka çaremiz var mı?

Düzelt butonunu bulamadığımdan ardından mesaj yazıyorum,kusura bakmayın.Üstteki mesajımda :
10 kvar endüktif basıyor
ifadesi kullanmışım.Endüktif çekiyor olmalıydı.Düzeltiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hızlı yük değişiminin olduğu tesislerde klasik kompanzasyonla başa çıkmak mümkün değil. Bu tip tesislerde mutlaka tristörlü sistemler kurmak gereklidir.

Tabi öncelikli olarak sisteme endüktif basmayan ve hızlı çalışan sistemleri tercih etmekte yarar vardır.

Gereklilik durumunda sisteme endüktif basan sistem kullanıyorsanız elbetteki düşük de olsa aktif tüketimi göze almak zorundasınız.

Bizim işletmenin mekanik atölye kısmında hem vinç, hem kaynak makineleri ve bobin sarma makineleri var. Ben de hepsinin ortalama çalışma akım karakteristiğini analizör ile kaydettikten sonra siemens prohpi ile kontaktörlü bir kompanzasyon ile % 10 un altına indirdim. Bu kadar fantezi yapmanın bir manasını ve maliyetlerini anlayamıyorum.

Dinamik kompanzasyonun çıkma şekli genelde demir çelik sektöründe kullanılan ark ocaklarının aşırı reaktif tüketimlerinden dolayıdır. Ben Dinamik kompanzasyon olmasın demiyorum ama her işletmeye dinmik kompanzasyona ihtiyaç varmı acaba?..

sayın tosun bir işletmede kompanzenin anlamını izah edecek basit bir devre kurarsak örneğin şekildeki gibi

gördüğünüz gibi devrede kondansatörler ters paralel bağlanmış iki adet diyot üzerinden besleniyor.d1 ve d2 diyotları.biz bu diyotları tam 0 noktasının az ilerisinden tetiklenmiş tristör diyebiliriz.

ayrıca L1 bobininin çektiği akım sistemin indüktif yükü
R1 direncide aktif yükü temsil ediyor
böyle bir sistem kurduğumuzda kondansatör grubunu sabit tutarak
ona uyguladığımız gerilimin miktarını çok hızlı tepki beren bir sistemle
ayarlaya biliriz.buda sizin üzerinde çalıştığınız tristörlü sistem demek
yani istenirse bir firmanın reaktif tüketimleri kondansatörlerle ve bobinlerle
%1 düzeylerine rahatlıkla inebilir şu harmonikler olmassa tabi.

tüm firmalar dengeli yüke sahip değilki ayrıca yüklerin hatta bağlanmaları
düzenli ve periyodik değil.karmaşa ve kaos dolu bir akım ve gerilim
dolu sistemi sırf tristörlü sistemle %5 hatayla belki düzeltilir diyebilirim.

işletmeyi rezonansa getirmeyi engelleyecek pekçok etken mevcut
ancak d1 ve d2 diyotları yerine tristör ekleyerek sanal olarak v2 gerilimini kontrol edebiliriz
sağlam bir kontrol devresiyle %1 belki

sayın tosun bir işletmede kompanzenin anlamını izah edecek basit bir devre kurarsak örneğin şekildeki gibi

gördüğünüz gibi devrede kondansatörler ters paralel bağlanmış iki adet diyot üzerinden besleniyor.d1 ve d2 diyotları.biz bu diyotları tam 0 noktasının az ilerisinden tetiklenmiş tristör diyebiliriz.

ayrıca L1 bobininin çektiği akım sistemin indüktif yükü
R1 direncide aktif yükü temsil ediyor
böyle bir sistem kurduğumuzda kondansatör grubunu sabit tutarak
ona uyguladığımız gerilimin miktarını çok hızlı tepki beren bir sistemle
ayarlaya biliriz.buda sizin üzerinde çalıştığınız tristörlü sistem demek
yani istenirse bir firmanın reaktif tüketimleri kondansatörlerle ve bobinlerle
%1 düzeylerine rahatlıkla inebilir şu harmonikler olmassa tabi.

tüm firmalar dengeli yüke sahip değilki ayrıca yüklerin hatta bağlanmaları
düzenli ve periyodik değil.karmaşa ve kaos dolu bir akım ve gerilim
dolu sistemi sırf tristörlü sistemle %5 hatayla belki düzeltilir diyebilirim.

işletmeyi rezonansa getirmeyi engelleyecek pekçok etken mevcut
ancak d1 ve d2 diyotları yerine tristör ekleyerek sanal olarak v2 gerilimini kontrol edebiliriz
sağlam bir kontrol devresiyle %1 belki

Tabiki birde harmoniklerden de kurtulmak için ekstra yatırım yapmak ta gerekir tabiki..:D

Arkadaşlar verdiğiniz örnek şemayı ve sistemin nasıl işlediğini emin olun ki gayet iyi biliyorum. Sadece benim sormak istediğim şey şuydu. bir sistemi 100% kompanze etmek için yapacak olduğunuz yatırıma değermi?. Biliyorsunuzki bir zamanlar tristörlü kompanzasyon yapmak için devre bile tasarlamış ve kendi sistemimimi gayet basit bir biçimde de çalıştırmıştım. Ancak sağlık ve ailevi problemlerimden dolayı malesef projemi bitiremedim. aslında piyasada benim tarzımda düşünüp yapılan kompanzasyonlar görüyorum. Ama yine soruyorum, sisteminizde 20ms de bir değişen yük yok ise dinamik kompanzasyon pahalı değilmi?

Bir önceki yazımdada bahsetmiştim. Bu işin ilklerinden olan ABB firması kendi üretimi olan endüksiyon ocakları ve ark ocaklarının kompanzastonlarında bu işi yapmış ve neredeyse o günün şartlarına göre bir ocak fiyatı (yani neredeyse yatırım maliyeti ikiye katlanır) kadardır.

Burada bu yazım için sakın bana kimse kırılmasın gücenmesin tabiki emeğe, bilgiye saygım sonsuzdur. Neden %5 değilde %0 için uğraşıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri