en hızlı ısı ölçüm sensoru hangisidir?

erkan614

Üye
iyi günler arkadaşlar

dün bi fırından ısı ölçümü yapmam gerekti bende bu ısı kontrol cihazı ile j tipi tc kullanarak yapmaya çalıştım ama ısı değişimini çok yavaş algıladım pt 100 ile denediğimde algılamada biraz hızlanma oldu ama yine yavaş kaldı acaba ısı ölçümünde daha hızlı algılama yapabilen başkatip bir sensor varmı
sıcaklığını ölçtüğüm şey ise hava [(burda şey kelimesi yerine kimyada nekullanılır?)]

tahminime göre ölçmede yavaş kalmamın sebebi ısınan hava önce j-tc veya pt100 ün dış kısmındaki metali ısıtıyor ve sensorde bu metalin ısısını gösteriyor buda yavaşlamaya sebep oluyor bu sebepten tahminmce direkt havaya temes edebilen bir sensore ihtiyacım var

yardımlarınız için teşekkürler

not : ayrıca pt100 üreten bi yere delikli olanından sipariş verdim pzrtsi deniycez

Ustam kendi soruna kendin yanıtını vermişsin aslında, sensörün ne olursa olsun etki gördükten sonra tepki vermesi kısa bir süredir. burada sensörü kullanılacağı ortam koşullarına iyi adapte etmek gerekir. Bunların sonucunda hala yavaş okumadan söz edilirse, bunun sebebi okuyan cihazın (ADC içerirler) yavaş okuma ve değerlendirme yapmasıdır. (buda kalitesini belirler)

Öneri olarak; Kullandığın sensörün hava ile temasını artırmak için, algılama kısmını ilce bakır levhalar kullanarak (Serpantin gibi) genişletebilirsin.

kolay gelsin ustam

bu konuda fazla bilgim yok ama kızılötesi sensorler ile ölçme şansın varmı onlar tc ve pt100 lere göre sıcaklık değişimine daha hızlı cevap veriyor diye biliyorum

forumu geç okudum ,kızıl ötesi algılama hemen o anıktır ondan daha hızlı bir uygulama olabilir mi zaten karşındaki ısıyı hemen okuyosun biraz pahalı sıstemlerdir

kızılötesi sensör cisimden gelen kızılötesi ışınla ölçüm yapar. havanın icinde bir plakayı görmesi gerek burada yine gecikme sözkonusu olur. termokupl kullanıyorsan puntalı kısmı açıkta kalsın termokuplun hacmi mümkün olabildiğince küçük olmalı. pt100 kullanıyorsan gövdenin icinde şeker kristali kadar eleman vardır. onu kullanırsan da daha hızlı ölçüm yapabilirsin fakat sensörün ıslanmaması gerek.

indikatorlerde genelede ortalama deger aldirilir, buda baslangicta hizli deger okumani geciktirir, pt100 veya tc ile olctugundegerleri C yerine mV veya ohm seklinde okursan daha hizli sonuc alabilirsin, mV ve ohm degerlerinin sicaklik karsiliklarini internette tablolardan okuyabilirsin,

en hizlisi kizil otesi olacaktir, arkadaslarinda dedigi gibi hava icinde sabit bir parcanin isisini olcmelisin. her maddenin isi radyasyonunu yaymasi farklidir, mesela yanyana tahta ve metal parcalar koyarsan ikisinin isisini farkli olcersin, bunun icin kolay bir kalibrasyon yapabilirsin, onceden firinin isisini tc ile dogru olarak olcmelisin, sonra plakanin isisini olc, farkli sicakliklarda deneme yoluyla kizil otesinin sicaklik sapmasini hesapla. tek noktadan olcum yapan kizil otesi sensorler basit modellerinin 100ytl civarinda oldugunu duymustum,

Gördüğüm ısıya en hızlı tepki veren cihazlar civalı kontaklı termostatlardır. çocukken ateş ölçmek için kullandığımıza benzer cam tüp içine kuymuşlar üzerinde ayar vidası var Isıyı anında hissedip kontak veriyor.
Bildiğimiz pt100 yada j,k.... termokul kullanacaksanız metal kılıfı çıkararak denemenizi öneririm.
Ayrıca PTC ve NTC ler daha hızlı tepki verir birde elektronik ısı sensörleri vardır en popüleri lm35 bu cihazlar genelde doğrusal olarak santigrad başına mV çıkışı verirler ancak 125-150 derece maksimum değerleridir.

Lazerle ölçümde yanlış bilmiyorsam ısı kaynağını görmesi gerekiyor. Hava yani ortam sıcaklığı için ne gibi bir sonuç alırsınız bilmem.

en hızlı ölçüm sensörü izolesi koruması yapılmamış sensör elamanıdır.
yani k tipi veya j tipi veya pt00 sensörün koruma kılıfını çıkarın. j tipi veya k tipinde 2 telin bir nokta şeklinde birleştiği formda çıkar. pt100 de ise minik bir direnç çıkar ortaya. en hızlı bünlar ile ölçülür. yani koruma kılıfı nı aradan çıkartıp ölçmektir.
ben k tipi sensörün kılıfını çıkardığımda o kadar hızlı ölçüyor ki ucuna parmağınızı değdirdiğinizde anında 1-2 sn de 33-35 °C ye çıkıyor. bıraktığınız da aynı hızla geri dönüyor.
havayı ölçecekseniz bu şekilde sonuç alırsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri