emniyetli kumanda devresi hakkında yardım.

akdenizlii

Üye
Arkadaşlar merhaba,
tehlikeli olan bıçakla parçalama yapan bir mutfak ürününe kumanda devresi yapmak istiyorum. Fakat büyük kontaktör koyacak boş yer yok. kontaktörlü olan şema varsa oda olabilir fakat ondan daha öncelikli olarak pulse butonuna tek basıp çektikten sonra 1 kezliğine kumandaya yol veren ve elektriği kesildiğinde resetlenen bir devre elemanı varsa o daha güzel olacak. Şimdi sizlerden istediğim çalışma prensibi şöyle;

2 tane pulse butonu olacak A ve B butonu. fişe taktığımızda ben B butonuna bas-çek yapsam da, basılı tutsamda hiçbir hareketin olmaması lazım. A butonuna 1 kez bas-çek yaptıktan sonra B butonuna yol vermesi lazım. B butonuna basılı tuttuğumuz sürece motor çalışmaya devam edecek B butonundan elimizi çektiğimizde motorun durması lazım. motor durduktan sonra tekrar B ye ne kadar basarsak basalım hiçbir hareketin yine olmaması lazım. taa ki tekrar A butonuna bas-çek yapana dek. İşin özeti olarak;

devrede A butonuna tek pulse verdiğimde B butonunu yalnızca 1 kez kullanmam lazım A ya 1 kez basmadan B butonuna ardarda basarak KULLANAMAMAM gerekiyor. yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

motor 2-3 Amper çekiyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri