em231 analog giriş modulünde tuhaf dalgalanma sorunu

uffuk

Üye
Herkese merhaba..

Arkadaşlar s7 200 ile em231 8 kanallı analog giriş modülü kullanuyorum.
Analog giriş modülü 0-10 vol arası ölçüm yapıyor. Kullandığım basınç ölçen transmitterler 4-20 ma arası çalışıyor. Bende 500 ohm direnç kullanarak bunalrı 0-10 volt a çeviriyorum.

Şimdi sıkıntım şu. Bağladığım basınç transmiiterlerin metal kısımları gövdeye değer ise aşırı şekilde dalgalanma yapıyor. Topraklama bağlı. Gövde ile nötr ü ölçüyorum (doğru ise) 1.5 volt civarında bir değer çıkıyor. Çıldırmak üzereyiz sorunu bi türlü çözemedik.

Bir fikri olan var mı arkadaşlar ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Topraklamayı transmitterin gövdesinden ayırmalısınız. Çünkü topraklama analog sinyallerde ciddi dalgalanma yaptırır. Eğer analog sinyali Shieldli kablo kullanarak iletiyorsanız Shield'i topraktan ayırıp deneyin. Shield'in yalnızca bir ucu toprağa bağlı olmalıdır. (Kontrol eden Cihaz tarafı Örn:pLC) Sinyaliniz eğer Single ended bağlı ise şaseleri topraktan ayırmalısınız. Differential bağlı ise toprakla bir noktada karışmadığından emin olmalısınız. Sorunun ana nedeni topraklamadır.

doğru benimde başıma geldi pt100 bağlantılarında içerisindeki prop şaseye değdiğinden aşırı dalgalanma yapıyordu şaseye değdirmeden montaj yaptım sorun çözüldü.

Bu konuda en büyük yanlışlar Shield kullanımının yanlış olması, topraklamaya endüktif ürünler bağlanması. Shield'in topraklaması yalnızca bir taraftan bağlı olmalıdır ve bu taraf cihaz tarafı olmalıdır. Kablonun diğer ucundaki shield kesinlikle topraklamaya değmemelidir.

Fluke kardeş çok teşekkür ederim.
Shield kablo kullanıyorum ama topraklamasını her iki tarafdanda boş bırakıyorduk bu güne kadar.
Hemen dediklerini uyguluyorum. sonucu yazarım buradan.
Ancak bir şey daha sormak isterim.
Single ended ve Differential bağlantı ne demek tam olarak ?
Birde topraklamaya endüktif ürünler bağlanmasından kastın tam olarak nedir ?
Makinalarda mono ve tri faz 1er tane motor var. Ayrıca birde 45 kwlık ısıtıcılar bağlı. Bunları sigortadan kapatsam bile sorun devam ediyordu.

valla benim yaptığım bağlantılardada shield ksımını panoda şaseye bağlıyordum giden cihazda bağlamam sorun yaşamadım anaolog okunmalarda pt100 bağlantılarda bile mesafeye göre 3 veya 4 uçlu pt100 seçip saşeyi panodan verir diyer ucu boştadır sorunum olmadı

bu tip durumlarda saç pano ve ekranlı kablo kullanmanızı tavsiye ederim

Fluke kardeş çok teşekkür ederim.
Shield kablo kullanıyorum ama topraklamasını her iki tarafdanda boş bırakıyorduk bu güne kadar.
Hemen dediklerini uyguluyorum. sonucu yazarım buradan.
Ancak bir şey daha sormak isterim.
Single ended ve Differential bağlantı ne demek tam olarak ?
Birde topraklamaya endüktif ürünler bağlanmasından kastın tam olarak nedir ?
Makinalarda mono ve tri faz 1er tane motor var. Ayrıca birde 45 kwlık ısıtıcılar bağlı. Bunları sigortadan kapatsam bile sorun devam ediyordu.

Single Ended - Ortak şaseli Analoglar. Yani cihazın beslemesi ile Transmitter beslemesinin şasesi ortaktır. Kısacası Analog sinyalin - ucu besleme şasesi ile ortaktır.

Differential - Ayrık şaseli Analoglar. Cihazın beslemesi ile Transmitter şasesi ayrıktır. Yani iki farklı beslemeden beslenmektedir.

Single Ended tipi bağlantıda iki farklı besleme kullanıp şaseleri ortak yapılmazsa gerilim okunmaz. Differential bağlantıda bu tarz bir problem yoktur. Cihaz üzerinden bu modu belirlemeniz gerekir. Örneğin siz Single Ended tipi bağlantı yapıp Differential olarak ayar yaparsanız analog gerilim yine bozulur saçma sapan şeyler okursunuz. Ya da tam tersi.

Shield topraklamasını deneyin sonra kabloları bükülü bağlayıp deneyin. Yani iki damar birbirlerine bükülü olarak gelsin. Endüktif yükler, yani trafo, motor, rezistans gibi bobin ihtiva eden yükler analog gerilimlerde salınımlara neden oluyor. Hiç bir şekilde kesemezseniz transmitteri gövdeden yalıtmalısınız. Yine de olmaz ise analog girişe paralel olarak elektrolitik kondansatör bağlanmalıdır. Tam olarak olmasada kabul edilebilir seviyelere çekilebilir.

İşletmede diğer makinaların toprak hattıyla sizin sisteminizin toprak hattı ortaksa diğer makinalardan kaynaklanan kaçaklar sizin sisteminizi etkileyebilir, ayrı bir topraklamayla bu sorunu çözebilirsiniz.
Bu durumu anlamak için panoya gelen toprak hattını panodan ayırıp nötrle arasındaki voltaj farkını diğer makinalar çalışırken izlemekle anlaşılabilir.

Deneyimlerime göre, önerilere ek olarak, analog sinyal kabloları, mümkün oldukça panonun içerisinde motorun vs. güç devrelerinden uzak yerlerden geçirilirse, az çok faydası olur. (45 kW dikkat çekici bir akım çeker. )

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri