Elth bimetal özellikleri ve testi

süleyman_özkan

Katılımcı Üye
Ustalar selamlar resimde görünen bi metal termostatın teknik verilerine ulaşamadım test etmek için açık havada ölçünce açık devre gösteriyor buzlu su dolu bardağa daldırıp beklettim yine tepki vermedi üzerinde yazan -20t80k yazısı -20 derecede mi kısa devre yani kontak kapanacağı anlamınamı geliyor internetteki videoda üzerine yanılmıyorsam soğutucu sprey sıkarak iletime geçiriyor elimde şu an soğutucu sprey yok bu sensörü nasıl test edebilirim...saygılar sunarım...
20190728_100451.jpg

Gaz çakmak tüpüyle deneyin tabi kolay alevlenebilir, kıvılcım veya çok sıcak eşyalar etrafta bulunmaması şartıyla.

Ustam teşekkür ederim çakmak gazı tüpü ile üzerine bastırarak üzerini buzlardım tepki yok açık devre hala .....acaba buzdolabının ayarını sonuna kadar getirip iyice donduktan sonra bi dahamı ölçsem......

Burda test yönteminden bahsedilmiş. Karşılaştırın.

Usta dediğim gibi buzlu suya bile soktum değişiklik olmadı son olarak dolabın ayarını sona getirip denemeyi düşünüyorum...fikriniz nedir...
Usta bu -20 derecelik bir bi metalmi üzerinde -20t80k yazıyor...da

Son düzenleme:
Video sonuna doğru değerler vardı şu anda bakamıyorum yanılmıyorsam -15 gördüm. Yenisi olmadan iş görmez maalesef.

Ustam herşeyden önce ilgin için çok teşekkür ederim....denemeyi dolabın soğutma ayarını sona getirip biraz bekledim buzluk kısmı iyice soğudu .....sensörü yerine takıp biraz daha bekledim sensör soğudu ve kısa devre yakın bir değer gösterdi çıkarıp ısıtınca açık devre oldu sağlam olduğuna kanaat getirdim....saygılar...

Selamunaleykum, üstatlar ben de bimetal testi yaptım. 2 küsür saat buzlukta bekletttim ölçtüm değer 130 diğer çıktı. Isı çıktığında ise değer kayboldu. Bu durum çalıştığına işaret edermi. Yukardaki videoda ve diğer bimetal test videolarında multimetre de buzzer ötüyor.

Bi metal termostatı orjınal yerine takıp dolabın soğutma derecesini sonuna getirin yaklaşık 30 dak bekleyin o zaman yerinden çıkarmadan ölçum yapın ......130 değer dediğiniz nedir ohm mi kohm mohm.... kısa devreye yakın veya kısa devre olması lazım termostatı yerinden çıkarıp normal musluk suyunun altına tutun 10 15 saniye kadar bu durumda açık devre olması lazım....testi basit şekilde böyle yapabilirsiniz
....

Sağolsasın, ohm değeri 130 du.
Sorunun timer danmı olduğunu anlamak için yukardaki yönteme benzer evapın üzerindeki ısıtıcıya bir kablo vererek dışarıya aldım ve bir adaptörle ufak motor bağladım, kompresör duruyor fakat taktığım minik motor çalışmıyor. Bu durumda timer bozuk diyebilirmiyiz?

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri