Elektronik kartta fazla akım çekme.

elgunhasan

Üye
Merhaba. Elimde bir kart var, sorun şöyle. Normalde uyku modunda akım 76uA (mikro Amper) olması gerek (bu şekilde olunca batarya 6 yıl kadar dayanıyor). Fakat şimdi uyku modunda 1mA (1000uA) çekiyor, bu da bataryanın tahmini 1 yıl civarında dayanmasına sebep oluyor. Sorum şöyle, bir elektronik devrede böyle fazla akım çekmeye ne sebep ola bilir? 10 saata yakındır uğraşıyorum, sorunu hall edemedim. Aklınıza gelecek bütün ihtimalleri yazmanızı rica ediyorum, teşekkürler. Cihaz 3.6 V ile çalışıyor.

Merhaba.
1-İç yapıda varsa voltaj regülatörü entegrelerinin içten oluşan kısmi kısa devreleri.
2-Dirençlerin mevcut omaj değerlerinin düşmesi. (Dirençlerin değer küçültmesi)
3-Bazı elektronik devre elemanlarının içten kısa devresi (zener diyod,normal diyotlarda iç kısa devreler,vb.)
4-Devrede yer alan ve çeşitli amaçlarla kullanılan entegrelerin kısmen içten bozulması.
5-Pcb üzerindeki bakır yollarda biriken toz,kir,gözle çok zor görünen küçük iletken metal parçalar,havadaki nemden dolaylı etkilenip birleşim halinde ek yapay bir direnç elemanını oluşturabilmiş olması.

Tüm bu olasılıklar daha fazla akım çekilmesine neden olabilir.En başta pcb’yi alkol gibi temizleyici ile iyice temizleyerek,temiz bir bezle kurulayarak bu son olasılığın olmasını (varsa bile) kaldırın.Cihaz 3.6 voltla tam çalışıyorken ilk yapılan kaba bir gözlemde entegre,smd diyot,smd direnç,vb. elemanların en fazla ısınanları (el yakacak kadar) üzerinde özellikle de durmalısınız.Bunlar havya ile sökülerek bağımsız bir ölçüme tabi tutulmalıdır.Kolay gelsin.

Sorunu kısmen hall etdim. Devre elemanlarını sırasıyla havyayla ısıttım ve bir seramik kondansatörde akımın deyiştiyini fakettim. Değiştirdim ve akım 1000 uA den 150 uAmpere kada düştü.

Sorunu kısmen hall etdim. Devre elemanlarını sırasıyla havyayla ısıttım ve bir seramik kondansatörde akımın deyiştiyini fakettim. Değiştirdim ve akım 1000 uA den 150 uAmpere kada düştü.
kondanstörlerden standby da iken üzerinde voltaj olanların birer bacaklarını söküp sırayla akım ölçerken teker teker lehimleyin mutlaka bir kondansatörde daha sızıntı vardır.birde ters voltajı önlemek için 3.6 v hattına ters bağlı bir diyot varsa onunda bir bacağını ayırarak deneyin. kolay gelsin...

kondanstörlerden standby da iken üzerinde voltaj olanların birer bacaklarını söküp sırayla akım ölçerken teker teker lehimleyin mutlaka bir kondansatörde daha sızıntı vardır.birde ters voltajı önlemek için 3.6 v hattına ters bağlı bir diyot varsa onunda bir bacağını ayırarak deneyin. kolay gelsin...
Sorun tamamen hall oldu. Değiştirdiğim kondansatöre seri bağlı diğer bir kondansatör vardı, onuda değiştirdim şimdi 71 uA. Normal artık. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri