Elektronik devre/devre elemanlarında paslanma önlemek?

Merhabalar, Elimde eski bir cihaz vardır. İçindeki bir kaç basit soket pas tuttuğu için temassızlık yapmaya başlamıştı.

Paslı eleman kurtarılacak şekilde değil epey paslıydı. Asıl sorun ise, cihaz eski olduğu için uygun soketi bulmakta bayağı zorlandım. Şuan buldum ama Bundan sonra da tekrar bulmam zor sanırım.

Zamanla 9-10 yılda paslanıyor, normal bir durum elbette. Malzeme sonsuza kadar dayanacak değil sonuçta :D

Ama yine de paslanmayı mümkün oldukça ertelemek istiyorum.

Soketin paslanmasına karşı nasıl bir önlem alabilirim? WD40 sıkıp öyle montajlasam pası engeller miyim daha mı kötü olur?

Aklınıza bir yöntem/koruyucu sıvı-sprey geliyorsa paylaşırsanız sevinirim.

WD40 yalıtkan tabaka oluşturur bu nedenle kontak yerlerinde kullanılması kesinlikle yanlıştır. Soketin girdiği iletken kısımlara pas giderici kontak spreyi kullanmalısınız. Birleşim olmayan yerlere ince tabaka silikon sıkarak hava ile teması kesip oksitlenmeyi geciktirebilirsiniz.

WD40 yalıtkan tabaka oluşturur bu nedenle kontak yerlerinde kullanılması kesinlikle yanlıştır. Soketin girdiği iletken kısımlara pas giderici kontak spreyi kullanmalısınız. Birleşim olmayan yerlere ince tabaka silikon sıkarak hava ile teması kesip oksitlenmeyi geciktirebilirsiniz.
Merhabalar, bahsettiğiniz spreyin adı nedir

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri