Elektroniğe yeni başlayacağım sorularım

Baturalp81

Üye
Merhabalar ben elektroniğe yeni merak saldimama ilerde meslegimide bu sekilde yonlendirmek istiyorum sizden bir kac sey aciklamanizi yada aciklayan yazi,makale varsa beni yonlendirmenizi istiyorum. Ben aradim fakat aklimdaki sorulari cevaplayamadim.

1) Mikroislemciyle, mikrodenetleyici arasindaki temel fark nedir? Ve bu arduino, raspberry, beaglebone bunlardan hangisi oluyor?

2)ARM, AVR, PIC bunlar neler oluyor? Mesela ARM dediginde oyle bir sistemmi var yoksa baska sistemlerdemi?

3) PIC kart olarak mi bulunuyor yoksa ayri ayri mi aliyoruz?

4) ARM,AVR,PIC bunlari kullanan kartlar varmi?

5) Beaglebone, raspberry, arduino, pcduino bunlar disinda gelistirme karti var mi ? Varsa nelerdir ve en iyi si hangisidir?

6) Ilerde mesela meslegim bu olursa ben bu kartlarimi kullanicam yoksa baska bir seylerle mi gelistiricem? Baska seylerse bunlar nelerdir ?

7) ARM, PIC, AVR, FPGA gibi bunlardan başka alan var mı ? Varsa nedir en iyisi hangisidir?

LUTFEN KUSURA BAKMAYIN AKLIMDA COK SORU ISARETI VAR AMA BULAMADIM CEVAPLARI BURAYA SORDUM.

Cevap 1:

Mikro işlemci ile mikro denetleyici arasında en temel fark : mikro işlemcide kendi içinde ram i/o ve bus gibi şeyler yoktur dışarıdan ayrı ayrı entegreler yada devreler olarak eklenerek yapılır ;)

Mikro denetleyicide ise bunların her biri tek bir çatı altında toplanmıştır ve dışarıya sadece i/o lar çıkartılıp devreye bağlanması kalmıştır...

Cevap 2:

ARM , AVR , PIC ne oluyor demişsin ;)

MAN - MERCEDES - Volvo gibi düşünebilirsin her biri farklı markalar ama amaç aynı amaç ya ulaşımı sağlamak ya da yük taşımasını sağlamak gibi ;)

Cevap 3:

Pic kart olarak bulunmuyor pic programlanabilen bir entegredir malzemeciden alrsın ihtiyacına göre devre kartının projesini çıkartırsın kart tasarlarsın sonra yine ihtiyacına göre programını yazar pic e yükler sonra da pici tasarladığın karta takar çalıştırırsın hepsi bu ;)

7Y72br.png

Tabii ki deneme kartları vs bir çok üsün mevcut piyasada ama ben pek sevmedim amaç acemilerin parasını almak ;)

Cevap 4: O yazdığın işlemci ve denetleyicileri kullanan bir çok devre var ama isim isim sayamam

Geriye kalanını da kısmetse işten gelince yazmaya çalışırım...

Cevap 5: Bir sürü geliştirme kartı var ama en iyisi diye bişiy yok kullanım alanına göre belirlenen şeylerdir genelde...

Burada önem arz eden şey hangisinin en iyi olduğu değil bunlar için kullanacağın yazılımdır

Mesela mikro c programını düşünürsek pic için de kullanabilirsiniz avr içinde arm içinde atmel içinde oysa pic basic yada proton basic' i yada ccs c yi sadece pic serisi için kullanabilirsiniz...

Sonuçta her işlemcinin yada denetleyicinin kendine has özellikleri var hızı port sayısı iletişim protokol destekleri yazılım güncellenmeleri döküman bulunabilirliği kütüphaneleri vs...

Cevap 6: Bence en iyi soruyu burda sormuşsun Yıllardır pic programı ile uğraştım daha yeni yeni arm ler ile ilgilenmeye başladım ama daha programladığım işlemci yada denetleyicinin bir tl sini harcamak nasip olmadı amatör olarak para kazanılacak bişiy değil prof olsanız da çok güzel bir iş yeri bulmanız lazım ki emeğinizin karışılığını alabilesiniz ;)

Önerime gelirsek kesinlikle PLC programları ile haşır neşir olmanızı tavsiye ederim tabii ki sadece plc değil hmi Scada gibi konulara da dalmanız kesinlikle gerekir tek başına plc hiç bişiy denecek kadar bir yelpaze iken bazen de tek başına bir devlet olabiliyor...

Bunun yanında motor sürücüleri yani inverterleri öğrenmenizi kessinlikle tavsiye ederim bu konularla haşır neşir olup para ve iş sıkıntısı çeken bir kimse yoktur...

Cevap 7: bu sorunun cevabını da altıncı soruda vermiş olayım...

Ben çok aldım arduino raperry pi çok acemiymişim !
Paramı aldılar !
Ben %80 yazılım %20 donanımla uğraşıyorum demek istediğim PIC veya benzeri entegrelerle hiç uğraşasım yok !
Zaten devre çizip tasarlamak başlı başına bir meslek(bu topraklarda değil ama)...
Bir işte herşeyi ben yapacam derseniz ya o iş bitmez yada para kazanamazsınız !
Devre şeması lazım oldumu PCB tasarımcısına veriyorsun parayı çizip yolluyor !
Donanım olmadan da yazılım satamazsınız !

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri