Elektroliz

Merhaba bir videoda görüp heves ettiğim bir şeyi sizlerede sormak istiyorum.İletken bir sıvıdan hidrojen üretme jeneratörünün bir portatifini evde yapmıştım.Ama daha büyüğünü yapmak istiyorum şu videodaki gibi:
Anlamadığım şey çalışma pensibi ben yaptığımda tuzlu suyun içine iki tane çivi atıp elektrik veriyordum.
Bu aletin çalışma prensibi nedir acaba.Eğer anlarsam daha büyüğünü yapabilirim.
!!!EN ÖNEMLİSİ.İnternette bu aletlerin patladığnı okumuştum böyle bir sistem patlarmı yada ne yapsak patlamaz.!!!

Merhaba bir videoda görüp heves ettiğim bir şeyi sizlerede sormak istiyorum.İletken bir sıvıdan hidrojen üretme jeneratörünün bir portatifini evde yapmıştım.Ama daha büyüğünü yapmak istiyorum şu videodaki gibi:
Anlamadığım şey çalışma pensibi ben yaptığımda tuzlu suyun içine iki tane çivi atıp elektrik veriyordum.
!!!EN ÖNEMLİSİ.İnternette bu aletlerin patladığnı okumuştum böyle bir sistem patlarmı yada ne yapsak patlamaz.!!!
Tuzlu suyun içine 2 çivi ve en az bir elektrod hidrojen gazı veriyor.
Çok basit olmadı mı?
Yani eminmisiniz hidrojenden???

Hidrojenle çalışırken dikkatli olmak lazım. Keza su hidrolize edildiğinde oksijenle de dikkatli çalışmak lazım oksijen yakıcı hidrojen ise yanıcıdır.

Videodaki projede metal plaka bunun için özel plakalar kullanıldığını duydum krom yada platin gibi ( yanlış bilmiyorsam ) metaller kullanılıyor. Neden derseniz hidroliz hücresinde bakır demir gibi metaller aşınıyor ve suya karışıyor. Kısa sürede hidroliz hücresi bozuluyor. bu metallerle videoda görünen daire açıklıklardan su hidroliz edilince yukarı çıkan gazı toplayıp plastik hortumla dışarı alıyor.

Hidroliz hücresine uygulayacağınız voltajda önemli. Güç kaynağıda bu oluşturulacak hücreye göre seçilmeli yada mesela bir hücre 2.2 voltun üzerinde voltaj uygulanmamalı. siz 11 hücreli bir güç kaynağı yaparsanız 24 volt uygulayabilirsiniz mesela. Buda işin ikinci bir püf noktası.

Şahsi fikrim burada hidrojenle oksijen tek bir noktada toplanıyor gibi gorünüyor. Böyle bir hidroliz ünitesinde iki gaz ayrı ayrı toplanmalı. Yoksa patlama riski çok yüksek olur. Hidrojen ayrı toplarsanız oksijen karışmadıkça patlama riskiniz daha az.

Yine uyarayım patlama riski yüksek gazdır. Hidrojen ile çalışma tekniklerini iyice öğrenin sonra uygulamaya geçin.

Bakın, internette uygulanan her aparatı, bu konuda yeterli ön-araştırmayı yapmadan yapmaya kalkarsanız sonucu sizin açınızdan veya çalışma güvenliği açısından çok tehlikeli olabilir. Bu aparatta potasyum hidroksit (Kuvvetli baz) çözeltisi elektrolit olarak kullanılmış, bu doğrudur, çünkü KOH (Potasyum hidroksit) veya NaHCO3 (Sodyum bikarbonat) çözeltisi hidrojenin yanında çözeltiye karışmadan (Bileşik yapmadan) oksijen elde edebilmek için mutlaka bu bileşikler kullanılır, yemek, kaya tuzu (NaCl) kullanılmazsa her iki elektrotta çıkacak olan oksijen ve hidrojen gazları, bire iki oranında çıkabilir, yemek tuzunun çözelti olarak kullanılmasında ise artı elektrotta çıkan klor atomları klor gazına dönüşerek burada yer alan grafit elektrot dışındaki diğer metal elektrotları korozyona uğratır, yani eriterek kolayca çözeltiye karıştırır. Bu durumda bu elektrotta oksijen gazı çıkışı olamaz. Bu çözeltide yemek tuzu kullanıldığında, + elektottan çıkan bu klor atomu veya klor gazı ancak grafit (karbon) elektroda bir şey yapamaz, onun dışındaki bütün iletken metallere kimyasal olarak etkir, kolayca klor atomlu tuzlarını oluşturur.

Uygulanan DC voltajı hücre başına çok yüksek olursa güç kaynağının redresör devrelerini uzun zaman bazında fazla ısıtır, gaz çıkışı daha hızlı olur, ancak güç kaynağının fazla ısınıp yanma tehlikesi bu durumda her zaman olur.

Bu aparatta her iki elektrottan çıkan oksijen ve hidrojen gazları şeffaf hortumlarla önce kurutma amaçlı (Veya oksijen+ oksijen patlayıcı gaz karışımının patlamasında geriye dönük hücrelere ulaşmaması içindir) su içinden bu gazların karışımı geçiriliyor, çıkışta oksijen+ hidrojen karışımı tek hortuma hamlacın ucuna iletilip oksi-asetilen alevi gibi yakılıyor. Oksijen ve hidrojen gazı ayrı ayrı gaz kurutucudan geçirilip, yine ayrı ayrı şeffaf hortumlardan bu kurutuculardan (Gazın nemini alan sulu düzenekten) geçirilip hamlaca ayrı ayrı gazlar olarak girmeliydi, doğrusu ve en güvenlisi bu olurdu. Hidrojen ve oksijen gazlarının daha önceden patlayıcı gaz karışımlı olarak bu hamlaca tek bir hortumla verilip ateşlenmesi hiç doğru değildir, benim bu videodan görüp anlayabildiğim kadarıyla, bu yanlış bir uygulama şekli olmuştur. Asla bu uygulama şeklini uygulamaya çalışmayınız, çünkü güvenli değildir, patlama riski her zaman vardır. Bugün patlamaz belki normal olarak da yanabilir, ama başka bir gün patlayabilir, çok güvenli değildir. Bunu özellikle üzerine basarak tekrar belirtiyorum. Ancak yalnızca hidrojen gazı bu kurutucudan geçirilip hamlaca verilidyse bu doğrudur, çünkü bu durumda bir patlama riski hiç bulunamaz.

Hidrojen üretimi endüstriyel olarak daha verimli olarak basınçlandırılmış elektroliz tanklarında elde
edilebilir, yani bu elektrotların olduğu elektroliz hücresi aslında kendi gaz basıncı altındayken hidrojen üretimi en verimlidir, yapılan testler, bazı endüstriyel uygulamalar bunu çok net olarak göstermiştir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri