Elektrik tesisatı ve kablo çekme

Merhaba abiler.. Ben elektrik okuyorum ama kitaptaki anlatımlar cok resmi.. Sorum su: Evdeki odalara kablo cekmek istesem ( mutfak, salon yada oturma odasına) nasıl oluyor? kablo nerden bizim eve geliyor.. evde dıs kapının onunde dagıtım sigortası var ordan mı eve dagılıyor? dagıldı diyelim 3 faz 1 notr mü? mesela fırın için priz var diyelim buna nasıl kablo geliyor? Bu konuda bana işleyişi anlatırsanız cok sevinirim.. iyi günler..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba,
elektrik okuduğunu söylemişsin ama sorduğun soruları okuyunca sanırım daha yeni başladın ve daha önceden bir elektrik bilgin de yok..
sorduğun sorulara öncelikle cevap vereyim,
elektrik öncelikle evin giriş panosuna elektrik sayacının da olduğu kısıma gelir, yeni sistemde sizinde söylediğiniz gibi 3 faz 1 nötr vardır ( eski evlere tek hat gittiğini özellikle kırsal alanda çokca görmüşümdür), buradan bağlantı kutularına (buatlara), bağlantı kutularından da priz ve anahtar devrelerine gider,
kapıdaki dağıtım kutusundan 3 faz 1 nötr dağılır ama bu 3 faz her aynı borudan gitmez gitmesine de gerek yok, evin tüm elektrik yükünü olabildiğince 3 faza bölüp dağıtılması, yüklerin dağılımı için daha doğrudur, nötr hattı ise tüm priz ve anahtar devrelerine gitmelidir, burada atladığın bir nokta olmuş oda topraklama hattıdır.. priz devrelerine faz+ nötr + topraklama hattı gitmelidir,

işleyişini anlatmak gerekirse... ezberden anlatamam öncelikle elektrik nedirden bahsetmek gerekir.. :) ama senin sorduğun bu değil saten.. elektrik hattı ev içinde nasıl çalışıyor dimi..
ustalardan öğrendiğim bir tabir vardı.. "faz nötür al götür"

prizlerin ve anahtarın (lamba) çalışması için tek şart elektrik akımının bir bütün olarak tamamlanmasıdır, elektrik arızalarının giderilmesi de bu mantık üzerine yapılır yani.. yani elektrik yok ise bir yerde hatta kopukluk vardır..

yazdıklarımı okuyunca aslında herhangi bir elektrik projesini okuyabilen kişinin de proje üzerinden gördüğü yada elektrik kablolama işini az çok bilen her insanın söyleyeceği konular... eğitimsiz pratik ezber, pratiksiz eğitim ise havada kalıyor.. öncelikle resmi kitapları önemse orada saten coğu bilgi var, elektrik projesi çizimi ve hesaplarını öğrenmeye calış ve en son staj veya bir zanaatkarın yanında çalış... bunları yapmadan elektrik kablolama işini yapmaya çalışman yada burada tarif eden kişinin dediğini yapman senin için tehlikeli olabilir..

Bence de biz sana buradan ne kadar anlatrsak anlatalim, sen O isin yapilisini gormeden veya proje uzerinde incelemeden kitapta gordugun resmi seylerden farkli olarak birsey anlayacagini tahmin etmiyorum maalesef.cunku bu isi sana ha kitaplar anlatmis ha biz buradan anlatmisiz.pek bir fark yok sanirim..sordugun sorulara ancak kisa kisa cevaplar verebiliriz fakat normalde kullanacagin kablo kesiti, sigorta degeri,linye sorti adeti-sayisi,boru,kakr vs vs vs.. bunlarida detayli bir sekilde anlatmak gerekir ve sayfalara yetmez buna..sen bence bildigin kadarini anlatmaya basla, biz senin eksik veya hatali bildigin seyleri duzeltmeye calisalim...;)

Merhaba,
elektrik okuduğunu söylemişsin ama sorduğun soruları okuyunca sanırım daha yeni başladın ve daha önceden bir elektrik bilgin de yok..
sorduğun sorulara öncelikle cevap vereyim,
elektrik öncelikle evin giriş panosuna elektrik sayacının da olduğu kısıma gelir, yeni sistemde sizinde söylediğiniz gibi 3 faz 1 nötr vardır ( eski evlere tek hat gittiğini özellikle kırsal alanda çokca görmüşümdür), buradan bağlantı kutularına (buatlara), bağlantı kutularından da priz ve anahtar devrelerine gider,
kapıdaki dağıtım kutusundan 3 faz 1 nötr dağılır ama bu 3 faz her aynı borudan gitmez gitmesine de gerek yok, evin tüm elektrik yükünü olabildiğince 3 faza bölüp dağıtılması, yüklerin dağılımı için daha doğrudur, nötr hattı ise tüm priz ve anahtar devrelerine gitmelidir, burada atladığın bir nokta olmuş oda topraklama hattıdır.. priz devrelerine faz+ nötr + topraklama hattı gitmelidir,

işleyişini anlatmak gerekirse... ezberden anlatamam öncelikle elektrik nedirden bahsetmek gerekir.. :) ama senin sorduğun bu değil saten.. elektrik hattı ev içinde nasıl çalışıyor dimi..
ustalardan öğrendiğim bir tabir vardı.. "faz nötür al götür"

prizlerin ve anahtarın (lamba) çalışması için tek şart elektrik akımının bir bütün olarak tamamlanmasıdır, elektrik arızalarının giderilmesi de bu mantık üzerine yapılır yani.. yani elektrik yok ise bir yerde hatta kopukluk vardır..

yazdıklarımı okuyunca aslında herhangi bir elektrik projesini okuyabilen kişinin de proje üzerinden gördüğü yada elektrik kablolama işini az çok bilen her insanın söyleyeceği konular... eğitimsiz pratik ezber, pratiksiz eğitim ise havada kalıyor.. öncelikle resmi kitapları önemse orada saten coğu bilgi var, elektrik projesi çizimi ve hesaplarını öğrenmeye calış ve en son staj veya bir zanaatkarın yanında çalış... bunları yapmadan elektrik kablolama işini yapmaya çalışman yada burada tarif eden kişinin dediğini yapman senin için tehlikeli olabilir..

cok guzel bir anlatım tesekkurler. faz notr zaten ordaki notr yon vermek için akıma.. priz devrelerine topraklama hattı dedıgınız prizin arka kısmında kalıyor değil mi uc kısmı gozukmuyor

evet topraklama arka kısmında kalıyor, ama prizin yan kısımlarında toprak temasını sağlayan bir yer olur ki topraklama priz üzerinden kullanılan cihaza ile temas yapsın..

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri