Elektrik teknisyenleri kendi mesleğini niye yapmaz

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Firmamızda staj yapan Meslek Lisesi Elektrik bölümü stajerlerimiz bulunmakta. Kendilerine staj bittikten sonra bu mesleği yapmaya devam edecek misin sorusunu sorduğumuzda, genel olarak yapmayacağım cevabı almaktayız.

Ben şunu merak etmekteyim? Meslek lisesi veya Yüksek okul bitiren teknisyenlerin %80'i kendi mesleğini yapmıyor. Fakat 4 yıllık mühendislik okuyan meslektaşlarımızın %90'i kendi mesleğini yapmakta.

Meslek liselerinin eğitim seviyeleri çok mu yetersiz? Mühendislik okuyan arkadaşlarımız çok iyi eğitim aldıkları ve kendileri bu eğitimden yola çıkarak, öz güvenleri yüksek oldukları için mi bu mesleği yapıyor?

Anladığım kadarı ile meslek lisesi eğitimi alan arkadaşlarımızda bu öz güven bulunmuyor.

Arkadaşlar,

Firmamızda staj yapan Meslek Lisesi Elektrik bölümü stajerlerimiz bulunmakta. Kendilerine staj bittikten sonra bu mesleği yapmaya devam edecek misin sorusunu sorduğumuzda, genel olarak yapmayacağım cevabı almaktayız.

Ben şunu merak etmekteyim? Meslek lisesi veya Yüksek okul bitiren teknisyenlerin %80'i kendi mesleğini yapmıyor. Fakat 4 yıllık mühendislik okuyan meslektaşlarımızın %90'i kendi mesleğini yapmakta.

Meslek liselerinin eğitim seviyeleri çok mu yetersiz? Mühendislik okuyan arkadaşlarımız çok iyi eğitim aldıkları ve kendileri bu eğitimden yola çıkarak, öz güvenleri yüksek oldukları için mi bu mesleği yapıyor?

Anladığım kadarı ile meslek lisesi eğitimi alan arkadaşlarımızda bu öz güven bulunmuyor.

Söylediklerinize katılmakla beraber yeni mezun teknik öğretmen,mühendis,teknisyen,tekniker arkadaşların birçoğunda da özgüven den başka bir şey yok sanki eski meslektaşlar bu konuda daha azimli ve daha bilgiliydiler yanılıyormuyum.

Bizim isyerinde var muhasebeci..elektrik okumus iki yillik.ama isini yapmiyor..elektriğin e.sinden anlamam ben diyor..mühendislik bitirmiş adam tabiki kendi isini yapacak..ama meslek liseli herkes her isi yapabilir mesleği haricinde.bence cok normal

Bizim isyerinde var muhasebeci..elektrik okumus iki yillik.ama isini yapmiyor..elektriğin e.sinden anlamam ben diyor..mühendislik bitirmiş adam tabiki kendi isini yapacak..ama meslek liseli herkes her isi yapabilir mesleği haricinde.bence cok normal
Elk isinde kaza ve yaralanma riski diger islere gore daha fazla ama maasi ayni yani ayni paraya daha az riski olan isi yapmak varken niye elk isi yapayim diye dusunen cok okulunu niye okuyolar peki derseniz en basta ilgi cekiyor ancak gercekler oyle deyil bakiyoki ornek olarak bir muhasebeci masa basinda cay kahve cakir keyif kendine bakiyo elinde tornavida cebinde pense merdiven tepelerinde bir oraya bir buraya bide arada carpiliyo ama maasi ayni niye yapayim diyo yapmmiyo benim fikrim bu

İlk başlarda cazip geliyor ufak tefek şeylerle uğraşıyor zevkli geliyor ama işin içine girince detay çok fazla iş yükü ağır şantiyeye gidip kirli elbiseyle soğukta çalışmaktansan temiz elbiseyle masa başı iş yapma derdinde ama mühendislik öyle değil iş yükü fazla değil keyifler gıcır işten anlamana gerek yok diploman yetiyor çalışman için ama tekniker için öyle değil işini çok iyi yapman lazım benim gördüğüm bu

Bence bu meslek liselerinde verilen eğitimden ziyade ülkemizin genel bir problemi.
Ülkemizde damgalama yapmak ve küçük görmek gibi terimlerin sürekli olarak gündemde olması insanları buna yönlendiriyor bence.
Benim kendi düşüncem bir süre sonra hatta şu anlarda bile piyasada işi bilen elektrikçi kaynakçı torna tesviye gibi geçmişin ana mesleklerini bilen çok az kişi kaldı , bir süre sonra bunların daha çok tercih edileceğini düşünüyorum. Tabi ki bunun nedeni insanların kendi mesleğini sevmesi yada rant değil kazandıkları maaş olacak.

Elk isinde kaza ve yaralanma riski diger islere gore daha fazla ama maasi ayni yani ayni paraya daha az riski olan isi yapmak varken niye elk isi yapayim diye dusunen cok okulunu niye okuyolar peki derseniz en basta ilgi cekiyor ancak gercekler oyle deyil bakiyoki ornek olarak bir muhasebeci masa basinda cay kahve cakir keyif kendine bakiyo elinde tornavida cebinde pense merdiven tepelerinde bir oraya bir buraya bide arada carpiliyo ama maasi ayni niye yapayim diyo yapmmiyo benim fikrim bu
Aynen oyle abim.

Mezun olmak kadar da insanın içinde olmalı benim mesala küçük yaşlardan beri elektriğe merakım var ve şuan makina imalatı yapan bir firmada elektrik ve makina montaj işi yapıyorum bu işin okulunuda okumadım ne yaptıysam kendi kendime ögrendim.

Asıl sorun ülkemizde mesleki eğitimin geç yaşta başlaması. Avrupada ve amerikada 12 yşına gelen çocuk mesleki eğitime başlar. Düz lise diye birşey yoktur. Her dönemde yada hee sene başarılı olsa bile farklı bir mesleğe yönlendirilir ve sonunda kensi sevdiği mesleği seçmiş ve diğer mesleklerin tadına bakmış olur
Ben 11 yaşında iş hayatıyla tanışıp liseye başlarken 4 farklı mesleğin tadına bakmıştım. Askerden döndüğümde 23 yaşında iken mesleğimde 6 yıl tecrübem vardı.

Bi kamu kurumundayım başımızdaki amir elektrikten anlamiyor.oda biseymi geçen stajyer geldi ne okuduğunu bilmiyor.ölçü aletiyle kısa devre ölçmeyi bilmiyorlar var mı d ah a ötesi ya hocada ya çocukta sıkıntı .sonra bunlardan tesisat bakımı iste

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri