Elektrik Sayacı ve Çıldırtan faturalar

blackboy66

Üye
Arkadaşlar merhaba öncelikle foruma google üzerinde arama yaparken ulaştım.Konuyu yanlış yere açıyorsam şimdiden çok özür dilerim.

Arkadaşlar istanbulun bir ilçesinde spor salonu işletmekteyim. Elektrik faturalarım çok düzensiz , kullandığım elektrık kullanan ekıpmanların sayısı ve kullanımı %80-90 aynı şekilde.

Ancak her ay kullandığım kw değerleri farklılık göstermekte. Örneğin son 9 aylık faturalarımı size aktarayım.

19.03.2018: 1.358 Tl
18.04.2018: 1,365 Tl
17.05.2018: 1.143 Tl
18.06.2018: 780 TL
18.07.2018: 831 TL
16.08.2018: 3.295 TL
11.10.2018: 3.298 TL
15.11.2018: 2.240 TL
17.12.2018:1.333 Tl

İşletmemde kullanılan hersey aynı, faturalar bazen 2 ye bazen 3 katlanıyor bazen cok dusuyor. Örneğin yazın klimaların full acık olduğu 5-6-7 aylar az gelmiş klima açmadığım ve ıcerısının fazla yoğun olmadığı 10 ve 11. ayda cok yuksek gelmıs.
Lütfen yardımcı olun.

Faturaların hepsini yazmadım 647,575,370,1020 gibi faturalarda mevcut.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Faturalar geldiğinde,okunmuş olan endeks kayıtlarını takip ediyormusunuz ? Yani,okuma hatası kontrolu ya-
pıyormusunuz ?

ben kendim yapmadım hocam , gönderdikleri faturalarda kimi zaman bir önceki ayın 2 katı yada 3 katı fazla şekilde olan kw tüketimi yazıyor.Birkaç defa itirazda bulundum herhangi bir anormallik bulunmamıştır diye yazı geliyor mailime.

hattıma birisi giriyo olabilir,saat bozuk olabilir, "Sayacı okuyan kişi kafasından değer atıyor olabilir mi ? bir ay eksi bir ay fazla ?"

ben kendim yapmadım hocam , gönderdikleri faturalarda kimi zaman bir önceki ayın 2 katı yada 3 katı fazla şekilde olan kw tüketimi yazıyor.Birkaç defa itirazda bulundum herhangi bir anormallik bulunmamıştır diye yazı geliyor mailime.

hattıma birisi giriyo olabilir,saat bozuk olabilir, "Sayacı okuyan kişi kafasından değer atıyor olabilir mi ? bir ay eksi bir ay fazla ?"
spor salonunda elektrikli ısıtıcı kullanıyormusunuz zaman zaman elektrikli ısıtıcılar çok elektrik yakar ufo dediğimiz ayaklı ısıtıcılar 3200 watt a kadar çıakbiliyor tüketimleri klima bu cihazlara göre daha az elektrik tüketir çünkü ısıtma soğutma işlemini gaz la yapar rezistansla değil yanlış mı biliyorum @serkan_48 sen daha iyi bilirsin klima olayını eğer okuyucu fazla okusa bir sonraki ay daha düşük gelmeli yaz aylarıyla kış ayları arasında %52 fiyat farkı var deniliyor ama sanırım bu fark %70-%80 den aşağı değil birde elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız bu faturalar normal Türkiye gerçekleri artık ne yazık ki!

elektrikli ısıtıcı olarak çay içmek için cattle kullanıyoruz, salonda duş için kombi var.
Elektrikli ısıtıcı ufo var evet. Ancak faturalar 3000 gelirkende aynı şekilde çalışıyor 1000 gelirkende 750 gelirkende aynı şekilde bana 3000 gelecekse hep gelsin kabulüm ancak değişken kw değerleri beni şaşırtıyor.

elektrik harcaması konusunda evet klimaların elektrikli ısıtıcıya oranla 1/2 yada 1/3 ü oranda ( bu değer yaklaşık değerdir split klimaların verimleri genelde 2.5 yani 1/25 gibi düşünülebilir ) daha az elektrik harcadığını söyleyebilirim.

Elektrik tasarrufu için ufo yerine klima tercih edilmelidir. Aynen @c.berkan dediğiniz gibi bilginiz doğrudur. elektrikli ısıtıcılar 1 birim elektrik harcar 1 birim ısı verir. Ancak klimalar yada ısı pompaları hava kaynaklı cihazlar 1 birim elektrik harcar iken duruma ve dış hava sıcaklığına göre 2.5 - 3.0 katı ısı verirler.

Arkadaşımızın sorununa ise ancak endeks kontrolü ile sonuca varılabilir.

Eğer elinizde eski aylara ait elektrik faturaları var ise kullanılan kW değeri çıkartılır o aya ait fatura bedelleri çıkarılır ve bir tablo oluşturulur. Bu tabloya göre sonuç ortaya çıkar.

Yapılması gereken ikinci kontrol her fatura geldiğinde faturadaki endeks ile sayaçtaki kW değerleri birbirini tutuyormu kontrol edilmelidir. Bu bize okuyan kişinin kafadan mı salladığı yoksa gerçek değermi okuduğunu belirtir. Bu kontrolün sadece okuma esnası sonrası yapılabilir. Geçmişe göre yapılmaz.

Arıza veya kaçaktan şüpheleniliyor ise ,

En azından yapılabilecek şu kontroller vardır.
1- İçerideki kullanım yüklerinin hepsi kapatılır ve sayaç değer yazıyormu kontrol edilir.
2- Mümkün ise akşamdan bina içi elektrik komple kapatılır iş yerinden çıkmadan endex alınır ve sabah endex kontrolü yapılır. Bu durum kaçak kullanım varmı yokmu sizin bilginiz dışında yada hata sonucu binadan başka biri kullanım yapıyormu belli olur.

düşüncesidneyim.

Rakamlarda bu denli sapmalar olması mantıklı değil.
a) Görevli, gelmeden kafadan yazıyordur. (Yaşanmıştır.)
b)Faturadaki isim ve adres birbirini tutmuyor olabilir. Dolayısı ile farklı bir yerin ölçümleri fatura ediliyordur. (yaşanmıştır.)
İsim - adres - abonelik bilgilerinin doğruluğunu kontrol ediniz,
Görevlinin gelip yerinde faturalandırma yaptığından ve sayaç kullanım - sarfiyat değerlerinin doğruluğundan emin olunuz.
Diğer seçenekler değerli katılımcıların yazılarında mevcut.

Arkadaşlar merhaba öncelikle foruma google üzerinde arama yaparken ulaştım.Konuyu yanlış yere açıyorsam şimdiden çok özür dilerim.

Arkadaşlar istanbulun bir ilçesinde spor salonu işletmekteyim. Elektrik faturalarım çok düzensiz , kullandığım elektrık kullanan ekıpmanların sayısı ve kullanımı %80-90 aynı şekilde.

Ancak her ay kullandığım kw değerleri farklılık göstermekte. Örneğin son 9 aylık faturalarımı size aktarayım.

19.03.2018: 1.358 Tl
18.04.2018: 1,365 Tl
17.05.2018: 1.143 Tl
18.06.2018: 780 TL
18.07.2018: 831 TL
16.08.2018: 3.295 TL
11.10.2018: 3.298 TL
15.11.2018: 2.240 TL
17.12.2018:1.333 Tl

İşletmemde kullanılan hersey aynı, faturalar bazen 2 ye bazen 3 katlanıyor bazen cok dusuyor. Örneğin yazın klimaların full acık olduğu 5-6-7 aylar az gelmiş klima açmadığım ve ıcerısının fazla yoğun olmadığı 10 ve 11. ayda cok yuksek gelmıs.
Lütfen yardımcı olun.

Faturaların hepsini yazmadım 647,575,370,1020 gibi faturalarda mevcut.
Aynı durum bende de oldu. Benim ortalama tüketimim 50-60 TL civarıydı.Geçen yıl Eylül ve kasım aylarında tüketim düşük diyerek fatura çıkmadı. Bende 2 defa yanlış okuma ve sayaç arızası şeklinde arıza kaydı oluşturdum. Her ikisinde de İnceleme yapıp bir sıkıntı yok dediler. Bombayı 2019 Ocak ayında patlattılar 173tl fatura çıktı. Bir dolap çeviriyorlar ama ben çözemedim [emoji16].

Aynı durum bende de oldu. Benim ortalama tüketimim 50-60 TL civarıydı.Geçen yıl Eylül ve kasım aylarında tüketim düşük diyerek fatura çıkmadı. Bende 2 defa yanlış okuma ve sayaç arızası şeklinde arıza kaydı oluşturdum. Her ikisinde de İnceleme yapıp bir sıkıntı yok dediler. Bombayı 2019 Ocak ayında patlattılar 173tl fatura çıktı. Bir dolap çeviriyorlar ama ben çözemedim [emoji16].

O donen dolabin birazi "ELEKTRIK FIYATLARINDAKI DÜZENLEME " oluyor. Iyi duzenlediler bizi.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri