Elektrik Kaynaklı Klima Sorunu

happywatch

Üye
Öncelikle herkese merhaba, bulunduğum bölgede (Antalya) evimde bulunan 3 adet klimada (9000btu/12000btu/18000btu) ısıtma modunda çok enteresan ve çözemediğim bir sorun bulunmakta. Konutların elektriği yoğun kullanmadığı saatlerde klimalardan birini ya da hepsini dahi açsam kısa süre sonra oda set edilen 24-25 dereceye geldiğinde dış üniteler durmayarak 300-400 watt aralığında saatlerce çalışıyor.

Akşam özellikle 9'dan sonra veya hafta sonları klimalar ilk açılışta dahil hiçbir zaman 700-800 watt altına da düşmüyor üstüne de çıkmıyor. Sürekli aynı ısıda üfleyip kısamayınca 5 dakika çalışıyor 5 dakika duruyor bu döngü sürekli devam ediyor, sanki kendini korumaya alıyor. Benim tahminim dağıtım şirketi kaynaklı trafo yetersizliği.

Klima yetkili servisini çağırdığımda hem prizleri hem klima değerlerini ölçüm yaptırdım, değerler normal çıktı. Ben de bunun üzerine elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile sorundan bahsettim. Trafo ve direk için yenileme yapılmasını talep ettim. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler merak etmekteyim. İyi forumlar dilerim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar,

Bende Antalya'da ikamet ediyorum. İklimlendirme sektöründe çalışmaktayım.

Söylediğiniz durum bende küçük odada meydana geliyor. Oda sıcaklığını yakalayan cihaz frekans kısarak minimum kapasiteye iniyor. Ancak hala oda sıcaklığı yükselme şeklinde ilerlediğinde cihaz duruş yapıyor. Bir süre sonra yine calışıyor.

Cihaz bu şekilde döngüde kalıyor. Bıçak sırtı gibi bir nokta yakalıyor. Bunun bir kaç nedeni var. Cihazın odaya büyük gelmesi yada üflediği hava kısa döngüde kalması gibi. Yada set sıcaklığı çok düşük ise mesela 22 - 24 C derece ise yine bu durum oluşuyor.

Yani normal bir durum. Set sıcaklığını bir kac derece yükseltin bu kritik noktadan uzaklaşın durup kalkma olayı olmayacaktır. Zaten istenen çalışma durumuda budur.

Cevabınız için teşekkür ederim. 18 lik klimam arçelik 12 bosch 9 ise baymak. Sorun olmadığı zamanlar hava 15 derece de olsa 5 derece de olsa 200 watt'lara kadar düşüyor. Sorun olunca 700 altına hiç düşmüyor.

İlk çalıştırdığımda 1500 watt'a kadar çıkıyor 27 derecede. Oda 24 olunca 24 ya da 25 yapıyorum hatta 23 denedim kendini kısamıyor hep 700 watt, sanki kısmayı deniyor gibi ses geliyor dıp dıp diye. Dün akşam voltaj düştü davlumbazın fanı bile kısık çalışmaya başladı, sokak lambaları söndü. Ama tv, buzdolabı, klima hepsi çalışıyor kapanma olmadı.

Ayrıca yaşadığım sitede gündüz ve akşam hava kapalı olduğunda klima kullanımı yoğun oluyor siteyi dolaştım bu şekilde anladım ve sorun olduğu anda benim evdeki 3 klima ve komşuların klimaları hep dur kalk çalışıyor. Sabit 700 watt üflüyor dereceye göre sadece dur kalk süreleri değişmekte, sanki on off klima gibi.

Sorun olmadığı zaman 3 klimayı aynı anda ve ayrı ayrı çalıştırdım yaklaşık 10 saat ve hiçbiri durmadı 300-400 watt sabit çalıştılar. Yetkili servis geldiği anda sorun vardı sonra tam gidecekleri zaman düzeldi siteye baktım millet klimaları kapatmış meğer yine ondan düzelmiş.

Bunu nasıl kanıtlarız elektrik firmasına, elektrikçi gelip sorun olduğu anda siteye ait elektrik panosunu ölçebilir mi? Çünkü her gün aynı sorun oluyor gündüz klima, ısıtıcı vs kullanan sayısı azaldığında düzeliyor sadece akşam 9'dan sonra ve gündüz kullanan çoksa eğer hiç düzelmiyor.

İnanın elektrikten zerre kadar anlamam yıllardır klima kullandığım için yaşadığım deneyim ve sorunlar üzerinden derdimi anlatmaya çalıştım çünkü ne gelen klima servisi ne de başkası sorunu anlatınca anlamadı normal dediler. Tuhaf kısmı ise 1500 watt'a kadar çıkan klimanın 700 watt altına hiç düşmemesi, bazen de set değerini 30 derece yapınca bile 800 watt üzerine ne çıkıyor ne iniyor. Bunu çözecek olan tek yer elektrik dağıtım firması diye düşünüyorum tabi sorun tesisatta mı, siteyle mi alakalı.

Siteyle alakalı olmadığını düşünüyorum çünkü akşam ani düşen voltaj sonucu evdeki elektrik saniyelik gittiğinde sokak lambaları da sönüyor. EPDK'ya dilekçe yazdım gece gelip baktı ekipler pano, direk ve trafoya. Dedim inşallah düzeltirler sorunu ama hala aynı sorun devam ediyor. 15 gün içinde verecekleri cevaba göre tekrar EPDK'ya yazacağım sorunum yine çözülmezse dava açmayı düşünüyorum. Bu kadar fahiş elektrik parası ödeyip bir de üzerine kalitesiz hizmet almak insanın zoruna gidiyor.

Son düzenleme:
Sebekeden supheleniyorsaniz voltaj log cihazlari var. Evinizin girişine bu cihaz bağlanır. Bir sure mesela 1 hafta sebeke voltajinizi log alır.

Sonra bu loglar bilgisayara aktarılır ve grafik haline getirilir. Bu 1 hafta süre zarfında sizde hissettiğiniz sorunların zamanını not alırsanız grafikte aynı zamanda voltajlarda sorun varmi kontrol edilir.

Sebekeden supheleniyorsaniz voltaj log cihazlari var. Evinizin girişine bu cihaz bağlanır. Bir sure mesela 1 hafta sebeke voltajinizi log alır.

Sonra bu loglar bilgisayara aktarılır ve grafik haline getirilir. Bu 1 hafta süre zarfında sizde hissettiğiniz sorunların zamanını not alırsanız grafikte aynı zamanda voltajlarda sorun varmi kontrol edilir.
Evet şebekeden şüpheleniyorum. Akşam yine elektrik gitti geldi bizim sokak lambaları boydan boya söndü, söndükten sonra ertesi gün tekrar yanana kadar düzelmiyor da. 186, tedaş aydınlatma kırk defa aradık şikayet ettik düzeltmiyorlar. Bu gidişle mahkemelik olacağız delil topluyorum. Bahsettiğiniz cihazdan alıp gereken logları kayıt altına alacağım. Şu cevap bir gelsin de firmadan, mahkeme kararıyla yaparlar artık.

Evet şebekeden şüpheleniyorum. Akşam yine elektrik gitti geldi bizim sokak lambaları boydan boya söndü, söndükten sonra ertesi gün tekrar yanana kadar düzelmiyor da. 186, tedaş aydınlatma kırk defa aradık şikayet ettik düzeltmiyorlar. Bu gidişle mahkemelik olacağız delil topluyorum. Bahsettiğiniz cihazdan alıp gereken logları kayıt altına alacağım. Şu cevap bir gelsin de firmadan, mahkeme kararıyla yaparlar artık.

Hangi ilçe hangi sokak burasi merak ettim.

Bizde de ara sıra kesinti oluyor ama çok voltaj oynaması olmuyor çok şükür. Ben muratpasa kiziltoprak mahallesinde oturuyorum.

Umarım çözüme kavuşur.

Muratpaşa güzeloba-güzelbağ arası tam sınırda kalıyor. Elektrik uzun süre gitmiyor fakat kısa süreli kesintiyle voltaj dalgalanmaları kışın sık oluyor. Herkes klima ve ısıtıcılara yüklendiği için. Doğalgaz daha yeni geldi mahalleye kimsede yok millet elektriğe yükleniyor mecburen.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri