Elektrik elektronik final ödevi (yardımcı olursanız minnettarım )

tokşay

Üye
Kumluca ilçesi, Akdeniz Bölgesinde, Antalya Körfezi ile Fethiye Körfezi arasında Teke Yarımadası adı verilen Akdeniz’e doğru uzanan çıkıntı üzerinde yer almaktadır. Antalya ilinin batısında yer alan ilçelerinden biri olan Kumluca, merkeze 95 km uzaklıktadır. Sıcak bir yaz gününde, bu ilçede bulunan
bir sınıfta serinlemek amacıyla bir masaüstü vantilatör kullanılacaktır. Verilenleri dikkate alarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. (Cihaza ait elektrik motorunun gücünü 80 W olarak kabul ediniz)

a) Elektrik motorunun direncini yaklaşık olarak hesaplayınız.

b) İyice yalıtılmış kapalı bir odada çalışan vantilatörün odayı soğutmayacağı, aksine ısıtacağı termodinamik olarak bilinen bir gerçektir. Bu durumda kesintisiz tam güçte çalışan vantilatörün bir saatte sınıfa ne kadar enerji vereceğini kj cinsinden yaklaşık olarak hesap ediniz. (hesaplamalarda sınıf içerisindeki havanın yoğunluğunu 1,225 kg/m3 olarak ve sınıfın hacmini 100 m3 kabul ediniz. Vantilatör motorunun sınıfa yaydığı ısı enerjisini hesap ederken motoru çevreleyen materyalin yalıtım etkisini göz ardı ediniz)

c) Vantilatör çalıştırılmadan önce sınıfın içerisindeki havanın sıcaklığını 30 oC olarak kabul ederek bir saat sonrasında sınıfın içerisindeki havanın sıcaklığının sadece vantilatörün çalışmasına bağlı olarak ne kadar artacağını ve son sıcaklığının ne olacağını yaklaşık olarak hesap ediniz. (havanın sabit basınçta ısı kapasitesini cp= 0,24 kcal/kgoC ve Q mc T   olarak alınız.)

d) Vantilatör, öğrencisi olduğunuz fakültede bulunan bir sınıfta çalıştırılsaydı, sınıfın içerisindeki havanın sıcaklığı Kumluca’daki sınıfa göre daha mı çok yoksa daha mı az artardı? Neden? (uydu rakım ortalama ölçüm değeri Kumluca ilçesi için 15 m, Kayseri ili için 1060 m olarak alınacaktır.)

Emirim olmaz ricam olur ;)

İleride çok işine yarayacak bir bilgi vereyim...

Rica "emir" dir...Üst astından bir şey isterken rica eder. Eğer ast üstünden bir şey isteyecekse arz eder.

Hasılı rica ederek yine emir vermiş olursun.Arz etmen lazım...

Öncelikle bu nadide bilgi için teşekkür ederim. Lakin söylediklerimin farkındayım...
(yardımcı olursanız minnettarım )
cümlesinden konu buralara neden, nasıl geldi anlaya bilmiş değilim forum sitelerinin amacını mı yanlış biliyorum acaba ? Bir konu tartışılacaksa postladığım konu üstünden olmalı diye düşünüyorum eğer paylaşımım da bir sıkıntı varsa uygun dille uyarırsın kendini üstte görüp bilmişlik taslamak niye ? herkes gibi yardım almak istedim .

Öncelikle bu nadide bilgi için teşekkür ederim. Lakin söylediklerimin farkındayım...
(yardımcı olursanız minnettarım )
cümlesinden konu buralara neden, nasıl geldi anlaya bilmiş değilim forum sitelerinin amacını mı yanlış biliyorum acaba ? Bir konu tartışılacaksa postladığım konu üstünden olmalı diye düşünüyorum eğer paylaşımım da bir sıkıntı varsa uygun dille uyarırsın kendini üstte görüp bilmişlik taslamak niye ? herkes gibi yardım almak istedim .

Öğrenci kardeşim...

Şunu baştan ifade edeyim.Ortada bilgiçlik taslama yada üstün görme diye bir şey yok.Olmadığı gibi olması da söz konusu olamaz.Zan ederim yazarak iletişim kurmanın temel sıkıntısını çekiyoruz.Oysa ben düz ansiklopedik bir bir bilgi yazdım.Bunu google sormuş ve orada yazanı okuyormuş gibi farz edersen daha sağlıklı olur.Derdim "Emirim (emrim) olmaz ricam olur" cümlesindeki yanlışı düzeltmekti.

Asıl mesele ise bireysel değil.Daha doğru şahsına özel bir şey değil.Forum son günlerde bildiğin ödev sitesine döndü ki onu bile beceremiyoruz.Genel itibarı ile kopyala yapıştır ile soru sorulunca ve bu artık belirli seviyeyi geçince herkeste bir tepki oluştu hali ile.

Öğrenci arkadaşlar en ufak bir çaba göstermeden soruları yapıştırıp gidiyorlar.Çoğunda usul erkan yok,usul erkana riayet edeyim diyende tam bilmediği için yanlış üslupla yazıyor v.s...Neticede iş o hale geldi ki tam bir ödev karmaşası var forumda.Senin için bir soru sordum nasıl karşılandı durumu olur ama forum bu konuların bombardımanı altında olunca bu taraftan ok adar basit bakılamıyor.

Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Demek istediğinizi anladım tekrar teşekkür ederim bu şekil bilgilendirdiğiniz için, önceki cevabımda eksik yazmışım sizi kast ederek yazmadım bilgiçlik kısmını yanlış anlaşılmak istemem . Sayfaya girdiğimde forumların çoğunun ödev vs olduğunu görünce paylaşım yaptım zaten o taraftan bakıp göremediğim içindir belkide cevaplarım.

Öğrenci arkadaşlar en ufak bir çaba göstermeden soruları yapıştırıp gidiyorlar.Çoğunda usul erkan yok,usul erkana riayet edeyim diyende tam bilmediği için yanlış üslupla yazıyor v.s...Neticede iş o hale geldi ki tam bir ödev karmaşası var forumda.Senin için bir soru sordum nasıl karşılandı durumu olur ama forum bu konuların bombardımanı altında olunca bu taraftan ok adar basit bakılamıyor.

bu cevabı daha önce almış olsaydım bu şekilce cevaplar yazmazdım şimdi daha iyi anladım tekrar teşekkür ederim :)

Kısaca sen birşeyler yapacaksın sonra ben şurada takıldım burası nasıl oluyor diye yardım alacaksın veya
bunun yöntemi nedir, nasıl olur, nereden başlamalıyım, hangi konuya bakmalıyım gibi soracaksın,
yoksa şunu yapın cevabı formata uygun yazıp bana yollayın demiş oluyorsun.

Soruyu cevaplamak için veriler yetersiz.
Birşeyler varsayılmış ki muhtemelen biri şu:
vantilatör çektiği güç kadar ısıtıcı olarak düşünülecek yani 80W ısıtıcı takılmış odaya.
Birde odanın hiç ısı kaybetmediği varsayılacak.
Hissedilen mi mutlak sıcaklık bilgisi mi elde edilecek ki
buda mutlak sıcaklık bulun diye sorulmuş varsayılacaktır büyük ihtimalle.

a şıkkı için
80W gücündeki 220V bir ısıtıcının direnci nedir diye sorulmuş oluyor ki buda
empedansı nedir diye sorulmalıydı.
AC endüktif yük gerilim akım direnç güç hesabı konusuna bakıp cevaplayabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri