Elektrik Alan Hk.

Mikail.eem

Üye
Yüksek gerilim tekniği, elektrik enerjisinin uzun mesafelere iletim gereksiniminden doğmuş ve çok çabuk gelişmiş bir bilim dalıdır.Bilindiği üzere çok büyük güçteki elektrik enerjisinin uzun mesafelere iletimi teknolojik ve ekonomik bakımdan ancak yüksek gerilimle mümkün hale gelebilmektedir.Günümüzde gerçekleştirilen en yüksek gerilimli enerji iletim şebekesi ülkemizde 380kv iken bazı yabancı ülkelerde 750kv'a kadar yükselebilmektedir.
Eğer gerilim belli bir değeri aşarsa,elektrik alanı önem kazanmaya başlar ve yeni bazı teknik sorunlar ortaya çıkar. Örnek verecek olursak:Boşalma olayları, yalıtım problemleri, korona kayıpları, aşırı gerilimler ve bunlara karşı korumalar gibi.
Şüphesiz boşalma olaylarını ve yalıtım problemlerini inceleyebilmek için öncelikle elektrik alan kavramını iyi bilmek gerekir. Bununla ilgili örnek bir problemi birlikte inceleyelim..
1713268656684.png
1713268669664.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,225
Kullanıcılar
450,017
Son üye
melike.gkck1

Yeni konular

Geri