Elektrik çarpması hakkında bir kaç soru?

recaptcha

Üye
Herkese merhaba. Teknik anlamda yetersiz olduğum için siz değerli ustalara bir kaç soru sormak istiyorum.
1- Elektrikde Gerilim değil Akım çarpar bu tamam ancak, mesela 10A akım olan bir yerde örneğin 24V. var diyelim, bu akım yine de bizi çarpar mı? Yani 24V küçük bir değer olduğu için elektriği vücudumuza itebilir mi? Gerilim düşükse yine de çarpma olur mu?
2- 0.1 Amper akım var diyelim, ancak gerilim 220V. Akım çarptığına göre bizim vücudumuzdan sadece 0.1 Amper mi geçer. Yani çarpılmazmıyız?

3- DC akımın zamana bağlı yönü ve şiddeti değişmediği için örneğin bir DC 220V bir akıma kapıldık, dışarıdan müdahale olmadığı sürece bu akınsan kurtulma şansımız yok mudur?

4- Pano önü paspasları, ayaklarımız sadece paspasa değdiği zaman toprakla olan bağlantımız koptuğu için, bizi her şartta korur mu? (Paspasda su vb. bir şey yokken)
Örneğin 220V bir kabloya değdin ama ayakların paspasın üstündeydi, başka bir yere de temas etmiyordun, sonucu ne olur?

5- Toprağın direnci insanın direncinden düşük olduğundan topraklaması iyi yapılmış bir hatta akıma kapılır mıyız? Yoksa akım direk toprağa mı gider?

Saçma bir soru sorduysam affedin, kusuruma bakmayın ve lütfen terslemeyin.
Cevapların başına benimki gibi madde koyarsanız çok iyi olur.
Şimdiden herkese teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
1- Yaklaşık elektriğe çarpılma şartları : 42V dan yukarısı + 20 mA den yukarısı+ zaman ( örneğin 24V 60 A akünün + ve - kutuplarına ellerinizle dokunabilirsin.)
2-Evet vucuttan geçen 10mA i hissedemeyebilirsin.
3- Öğle tahmin ediyorum, Alternatif akıma göre riski yüksektir.
4-Çok denedim, spor ayakkabı ile beton zeminde fazı tutabilirsin, o esnada vucudun başka bir yere dokunmayacak( ellerin) , ikinci bir kişi eline kontrol kalemini alıp senin vucudunda istediği yere tutarsa kontrol kalemi ışığı yanar.
5- Elektrik akımı her zaman en kolay yolu ( direnci en düşük ) tercih eder.

Ayrıca soruların bırak saçmayı , oldukça güzel.

Herkese merhaba. Teknik anlamda yetersiz olduğum için siz değerli ustalara bir kaç soru sormak istiyorum.
1- Elektrikde Gerilim değil Akım çarpar bu tamam ancak, mesela 10A akım olan bir yerde örneğin 24V. var diyelim, bu akım yine de bizi çarpar mı? Yani 24V küçük bir değer olduğu için elektriği vücudumuza itebilir mi? Gerilim düşükse yine de çarpma olur mu?
2- 0.1 Amper akım var diyelim, ancak gerilim 220V. Akım çarptığına göre bizim vücudumuzdan sadece 0.1 Amper mi geçer. Yani çarpılmazmıyız?

3- DC akımın zamana bağlı yönü ve şiddeti değişmediği için örneğin bir DC 220V bir akıma kapıldık, dışarıdan müdahale olmadığı sürece bu akınsan kurtulma şansımız yok mudur?

4- Pano önü paspasları, ayaklarımız sadece paspasa değdiği zaman toprakla olan bağlantımız koptuğu için, bizi her şartta korur mu? (Paspasda su vb. bir şey yokken)
Örneğin 220V bir kabloya değdin ama ayakların paspasın üstündeydi, başka bir yere de temas etmiyordun, sonucu ne olur?

5- Toprağın direnci insanın direncinden düşük olduğundan topraklaması iyi yapılmış bir hatta akıma kapılır mıyız? Yoksa akım direk toprağa mı gider?

Saçma bir soru sorduysam affedin, kusuruma bakmayın ve lütfen terslemeyin.
Cevapların başına benimki gibi madde koyarsanız çok iyi olur.
Şimdiden herkese teşekkürler.
https://evrimagaci.org/hangisi-oldurur-akim-mi-voltaj-mi-bunlar-bizi-nasil-ve-neden-olduruyor-8064

Gerilim mi akım mı çarpar sorusu daha önce forumda çok tartışıldı.Benim kişisel görüşüm gerilimin daha tehlikeli olduğu yönde iyi iletkenlik sağlandığında yüksek akım düşük gerilimde öldürebilir.Gerilimin yüksek olması ohm kanunu gereği direnç üzerinden daha fazla akım akmasına neden olacağı için daha tehlikelidir.Elektrik dağıtım şirketinde çalıştığım zamanlarda yüksek gerilime çarpılmış çok kişi gördüm vücutlarında resmen delik açılmıştı. Yani 30 kv gerilimin ortalama 1600 ohm civarı olan insan vücudu üzerindeki etkisi çok yıkıcıdır,elini kolunu ,ayağını kaybeden insanlar vardır.Diğer taraftan 9 voltluk pile dokununca çarpılmayız fakat dilimize değdirdiğimizde şiddetli çarpar.Örneği çoğaltabiliriz mesela kaynak makineleri düşük gerilim yüksek akımla çalışır, elimizi dokundurduğumuzda voltaj düşük olduğu için çarpılmayız.Fakat bizi çarpmayan gerilim çelik elektrotu cayır cayır yakar eritir.

Son düzenleme:
recaptcha
kardeş, dc (doğru akım çarpmaz) ac (alternarif yani dalgalı akım) çarpar,
örnek: 56 volt veren dc kaynak makinası beni çarpmıyor ama kaynak yaparken probları tuttuğumda sanırım topraklama yoktu güzelce silkeledi. ac 220 ve 380 voltta çarpıldım tavsiye etmiyorum, psikopatlık de istersen elektro şok aleti yaptım bir tane sanırım 4kw idi ilk önce kendi üzerimde denedim. çok güzel can acıtıyor. elektrik özellikle ac akım hiç şakaya gelmez mutlaka ve mutlak önlem alınmalı as (BANA BİR ŞEY OLMAZ) dememeli. @mehmetemin kardeşimiz çok güzel söylemiş madde 5 bu elektrik öyle şerefsiz öyle adidir ki her zaman en kısa yolu seçer. gittiğim hizmet verdiğim işletmeler de ac lazım ise asla elimi sürmem, yetkili servisi kim ise onu çağırır istediğim yerde ac vermesini sağlarım. bilmediğimden yapamadığımdan değil doğru olanı yapmak evladır.

recaptcha
kardeş, dc (doğru akım çarpmaz) ac (alternarif yani dalgalı akım) çarpar,
örnek: 56 volt veren dc kaynak makinası beni çarpmıyor ama kaynak yaparken probları tuttuğumda sanırım topraklama yoktu güzelce silkeledi. ac 220 ve 380 voltta çarpıldım tavsiye etmiyorum, psikopatlık de istersen elektro şok aleti yaptım bir tane sanırım 4kw idi ilk önce kendi üzerimde denedim. çok güzel can acıtıyor. elektrik özellikle ac akım hiç şakaya gelmez mutlaka ve mutlak önlem alınmalı as (BANA BİR ŞEY OLMAZ) dememeli. @mehmetemin kardeşimiz çok güzel söylemiş madde 5 bu elektrik öyle şerefsiz öyle adidir ki her zaman en kısa yolu seçer. gittiğim hizmet verdiğim işletmeler de ac lazım ise asla elimi sürmem, yetkili servisi kim ise onu çağırır istediğim yerde ac vermesini sağlarım. bilmediğimden yapamadığımdan değil doğru olanı yapmak evladır.
Eskiler AC çarpar DC s... Sever derler. DC carpmaz olurmu hocam aman aman. DC carpmaz diye yarın birgün bunu okuyan biri gider kapasitör başlığına dokunur sebebi olursunuz . Lütfen dikkat. Teknik forumda 5 düşünüp 1 yazın derim

@vecivicivokke ben arızalı adamım yada şanslı veya şanssız bu güne kadar dc ye çarpılmadım motorsiklet manyetosuna çarpıldım ama akü gücü gibi bir dc beni çarpmadı buna kaynak makinası dahil(tek elimle iki parmağımı soktum, iki elimle de denedim dedğim gibi beceriksiz olduğum için dc ya çarpımadım

Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği tehlikeli gerilim değerini 50 V olarak tanımlar.Dokunmaya karşı insanı koruyan kaçak akım koruma röleleri 30 mA değerindedir.Kabaca şu sonuca varabiliriz. 30 mA lik bir akım veya 50 V gerilim insanlar için tehlikelidir.Zaman faktörünü de unutmamak gerekir tabi ki.
Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinde detaylıca birçok bilgi var.Teknik bilgiler içeriyor. İlgi alanınıza giriyorsa inceleyiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri