Eksen kaçirma sorunu

Epscnc

Üye
Arkadaşlar daha öncede bunun ile ilgili başlik açmiştim. Ancak sorunu hala çözemedim. Lütfen yardim ve bilginizi esirgemezseniz sevinirim.
Router ile rölyef işlem yaparken bir süre sonra z ekseni kademeli olarak dalmaya başliyor. Görsel ekledim anlaşilir umarim.
Kalibrasyonda sorun yok, kaplin sorunu yok, herhangi bir boşluk yok. Sadece rölyef islerken ve uzun süre çalişmadan sonra yapiyor. Mach3 ayarlari ile ilgili bir sorun olabilirmi?

Ekli dosyalar

• 20191012_135142.jpg
    20191012_135142.jpg
    180.5 KB · Görüntüleme: 65
  • 20191012_135121.jpg
    20191012_135121.jpg
    192.2 KB · Görüntüleme: 62
Bu sorun bendede var.Ustalar bi el atalım lütfen.

Step motor adım kaçırıyor. kısa işlerde de yapıyordur gözle farkedilmeyecek kadar
Sorunun kaynağı elektrik tesisatının düzgün olmayışındandır. Eksen bir yerden parazit alıyor.
1-Spindle motorun kablosunu imkanınız varsa blendajlı kablo yapın (plastik kılıfın içinde metal örgü olanlarından)
1.1-Sinyal kablolarının hepsini blendajlı yapın. Maliyet fazla olur.
2-Pano içinde sinyal kabloları ile 220v kablolarını birbirinden uzaklaştırın
3-İnvertör ve güç kaynaklarını step sürücülerin yanından olabildiğince uzaklaştırın

Step motor adım kaçırıyor. kısa işlerde de yapıyordur gözle farkedilmeyecek kadar
Sorunun kaynağı elektrik tesisatının düzgün olmayışındandır. Eksen bir yerden parazit alıyor.
1-Spindle motorun kablosunu imkanınız varsa blendajlı kablo yapın (plastik kılıfın içinde metal örgü olanlarından)
1.1-Sinyal kablolarının hepsini blendajlı yapın. Maliyet fazla olur.
2-Pano içinde sinyal kabloları ile 220v kablolarını birbirinden uzaklaştırın
3-İnvertör ve güç kaynaklarını step sürücülerin yanından olabildiğince uzaklaştırın
@Yusuf SEYLAN ustam cevabın için teşekkür ederim öncelikle..
Hafta sonunu bu işe ayırdım. tüm kablo aksamını yenileyeceğim. ek olarak izoleli kablo hortumlarını görmüştüm onlardan kullanmayı düşünüyorum ayrıca, yararını görür müyüm bilemiyorum. toprak hattını kontrol ettim ama işin ustası birini çağırıp tekrar kontrol ettireceğim emin olmak için, birde elimdeki mevcut regülatörden besleyeceğim.
-freze ve invertör sökülü şuan hala aynı sorunu yaşıyorum makineyi boşta çalıştırdığımda.
-şuana kadar defalarca mekanik aksamını kontrol ettim, pc formatladım mach3 yeniden yükledim, lpt kablolarını denedim sorunu çözemedim. başka gözden kaçırdığım atladığım ne olabilir?

z ekseninin adım ayarını nasıl yaptın?
@yusufkaynar ustam kart tb6560 cihaz alındığında tüm dip switch ler on konumda yani (1) de idi ona müdahale etmedim yanlız faklı bir kart ile st6560 t3 kırmızı kart ile 1/16 ile denedim sorun aynı ? ayrıca kart 27.8 v ile besleniyor yetersiz geliyor olabilirmi.

Ekli dosyalar

• dip swich.jpg
    dip swich.jpg
    34 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Tesisat sağlamsa internetin açık olması bile etkileyebilir.
Daha önce Windows uzaktan bağlantı programı konusu geçmişti

Tesisat sağlamsa internetin açık olması bile etkileyebilir.
Daha önce Windows uzaktan bağlantı programı konusu geçmişti
@sparkk internet bağlı değil, uzaktan bağlantı sözkonusu değil, mach3 den başka hicbirsey de yüklü değil pc de, tam bir çıkmazdayim artık... haftasonu tüm kablolarını değıştirecem. Sonrası için aklıma gelen birsey kalmadı artik

@yusufkaynar ustam kart tb6560 cihaz alındığında tüm dip switch ler on konumda yani (1) de idi ona müdahale etmedim yanlız faklı bir kart ile st6560 t3 kırmızı kart ile 1/16 ile denedim sorun aynı ? ayrıca kart 27.8 v ile besleniyor yetersiz geliyor olabilirmi.
motor tuningde "velocity" ayarındaki değer kaç , vidalı mil kullanılıyorsa hatvesi kaç , microstep ayarlarını zaten yazdın. Bu bilgileri yazarmısın

Forum istatistikleri

Konular
128,155
Kullanıcılar
449,898
Son üye
KINGYuSuf

Yeni konular

Geri