Eht trafo Elektrik sıçraması yapıyor

Arkadaşlar elimde 70 ekran televizyon var ve çalıştıktan bir iki dakika sonra ses geliyor ve
eht trafosu elektrik atlaması yapmaya başlıyor şaseye....
Herhalde eht trafosu fazla sürülüyor diye düşündüm.Ama trafo arızalıda olabilirmi acaba.
Teşekkürler

Son düzenleme:
Öncelikle atlama yerini tepit et pinlerden (soğuk lehim) değil de gövdeden yapıyorsa izolasyonda ve sargılarda kaçak vardır, yani arızalı değişmeli!

Öncelikle atlama yerini tepit et pinlerden (soğuk lehim) değil de gövdeden yapıyorsa izolasyonda ve sargılarda kaçak vardır, yani arızalı değişmeli!
Pinlerden değil hocam tüpe giden yüksek gerilim hattının kablonun dibinden hatta biraz aşınmış Yandaki soğutucu şaseye yapıyor araya silikon sıktım bi kaç gün iş gördü ama gene başladı.Bu sefer kıvılcım net görülmüyor ama kuvvetli ses var bi de tv ekranı atlama yaptığında kararıyor. Kesin trafomu diyorsunuz?
Bulması zor internetten buluyorum pahalı tabii bi de ama arızalı o ise alıcam teşekkürler

Farkettiğin gibi çözümler uzun süreli olmaz içten yer hatta yanar plastiğini eritir, Hor. tr. orta ayağını ayırıp bir 100w lambaya (ben uygulamadım ama büyükler bu yöntemden bahsetti) bağlayabilir bu şekilde test edebilrsin, ekranın kapanma süresini ölç lamba bu süre zarfında yanmaya devam ediyorsa buraya kadar her şey normal yani sorun eht trafosunda der.

Farkettiğin gibi çözümler uzun süreli olmaz içten yer hatta yanar plastiğini eritir, Hor. tr. orta ayağını ayırıp bir 100w lambaya (ben uygulamadım ama büyükler bu yöntemden bahsetti) bağlayabilir bu şekilde test edebilrsin, ekranın kapanma süresini ölç lamba bu süre zarfında yanmaya devam ediyorsa buraya kadar her şey normal yani sorun eht trafosunda der.
Anladığım kadarıyla horizontal transistörünü şaseye(Yoksa bağlıntı yerine mi?) seri olarak 100w ampulle bağla.Sonra kapanma süresi derken neyi kasdettiniz ?
Tv'yi kapatayım mı? Yoksa atlamayı mı kasdettiniz nasıl olacağını anlamadım.

Kapanma veya atlama ark sesi yapma süresi, Trans orta ayağını devreden ayır (veya bakır yolun incelen yerinden ayır sonra tamir edersin) lambaya bağla ampülün diğer ucunu da yine eht trafosundaki şase alanlarına krokodille tuttur veya lehimle.

Kapanma veya atlama ark sesi yapma süresi, Trans orta ayağını devreden ayır (veya bakır yolun incelen yerinden ayır sonra tamir edersin) lambaya bağla ampülün diğer ucunu da yine eht trafosundaki şase alanlarına krokodille tuttur veya lehimle.

Kusura bakma anlamak için soruyorum dediğiniz şekilde bağladıktan sonra tv'yi çalıştırdığımda atlama veya ekranın atlama dolayısı ile gidip gelmesi esnasında lamba sönmüyor ise eht arızalıdır doğru mu?

Tr ayağını devreden çıkarınca eht ye voltaj gitmeyecek dolayısıyla atlama sıçrama göremezsin, şayet kesinti varsa yine ya bu tran veya önceki elemanlardan kaynaklıdır, bu durumda eht sağlam teşhisi koyarsın.

Tr ayağını devreden çıkarınca eht ye voltaj gitmeyecek dolayısıyla atlama sıçrama göremezsin, şayet kesinti varsa yine ya bu tran veya önceki elemanlardan kaynaklıdır, bu durumda eht sağlam teşhisi koyarsın.
Teşekkürler şimdi anladım.İyi geceler

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri