E-plan sembol kütüphanesi yardım

Trkylmz1

Üye
Öncelikle merhaba arkadaşlar
e-plan P8 2.8 lisanslı programı öğrenme aşamasındayım
internetden izlediğim videoalarda sembol kütüphanesinde benim kullandığım programdan daha fazlası var
örneğin internetde izlediğim videoda sembol sekmesinde''normalde kapalı kontak,6 bağlantı noktası'' varken
bende sadece ''normalde kapalı kontak,2 bağlantı noktası'' var
ben sembol kütüphanesine eklemek yapmak istiyorum bu konuda bana açıklayıcı şekilde yardımcı olursanız sevinirim
teşekkürler.

o videodan bir resim gönderebilir misin benim bendede kontakların hep 2 baglantı varyantı var.

şu anda karıştırırken sembol sekmesinde bütün semboller kayboldu bu konuda bana yardımcı olacak bir arkadaş varmı acaba sağ tıklayıp sembol eklemek istediğimde sembollerin hiçbiri yok..

resimde olduğu gibi
klavyeden ıns tuşuna basınca ne geliyor

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    483.8 KB · Görüntüleme: 92
Merhaba,

Mümkün olduğu kadar sembollere müdahale etmeseniz daha iyi olur. Eplan'ın sembol kütüphanesindeki semboller IEC60617 standartından gelmektedir. Bu standart gereği, boyutları ve şekilleri belirlenmektedir. Sembol kütüphanesine müdahale etmeniz durumunda standart sembolleri bozabilirsiniz.

Programın önerisi makro ve ürün kullanmaktır. Bunun için çizim yaptığınız sayfaya sembolleri istediğiniz sıra ve özellikler ile yerleştirin ardından hepsini seçip " Düzenle -> Pencere / sembol makrosu oluştur(kısa yolu ctrl+f5)" e basarak makro oluşturabilirsiniz. Açılacak pencereden makro ismini ve nereye kaydedileceği yer belirtiliyor.

Bir sonraki aşama olarak oluşturulan makroyu ürüne tanımlayabilirsiniz. Ürün malzeme kütüphanesinden çekildiğinde makrosu ile gelecektir. Ve ürün olarak çekildiği için proje bittiğinde malzeme, sipariş vb listeleri otomatik alabilirsiniz.

Sembollerin kaybolmasının sebebi filtreleme olabilir. @sado06 bey'in paylaşımındaki penceredeki gibi "Filtre" kısmının -etkinleştirilmedi- olduğundan emin olun.

İyi çalışmalar.

Merhaba,

Mümkün olduğu kadar sembollere müdahale etmeseniz daha iyi olur. Eplan'ın sembol kütüphanesindeki semboller IEC60617 standartından gelmektedir. Bu standart gereği, boyutları ve şekilleri belirlenmektedir. Sembol kütüphanesine müdahale etmeniz durumunda standart sembolleri bozabilirsiniz.

Programın önerisi makro ve ürün kullanmaktır. Bunun için çizim yaptığınız sayfaya sembolleri istediğiniz sıra ve özellikler ile yerleştirin ardından hepsini seçip " Düzenle -> Pencere / sembol makrosu oluştur(kısa yolu ctrl+f5)" e basarak makro oluşturabilirsiniz. Açılacak pencereden makro ismini ve nereye kaydedileceği yer belirtiliyor.

Bir sonraki aşama olarak oluşturulan makroyu ürüne tanımlayabilirsiniz. Ürün malzeme kütüphanesinden çekildiğinde makrosu ile gelecektir. Ve ürün olarak çekildiği için proje bittiğinde malzeme, sipariş vb listeleri otomatik alabilirsiniz.

Sembollerin kaybolmasının sebebi filtreleme olabilir. @sado06 bey'in paylaşımındaki penceredeki gibi "Filtre" kısmının -etkinleştirilmedi- olduğundan emin olun.

İyi çalışmalar.
ensar bey değerli bilgileriniz ve ilginiz için çok teşekür ederim dediğim gibi öğrenme aşaamsındayım muhtemelen sizin için çok basit olan bir sorun benim için şuanda programımı bozmama ve kullanamama sebep oldu sizden ricam semboller sekmesinde hiçbirşey göremiyorum bu konuda bana yardımınız olursa çok minnettar olacağım
resimde olduğu gibi
klavyeden ıns tuşuna basınca ne geliyor
şuanda bu durumda ama eski projelerimi açtığımda semboller var bir yerden bozdum ama bulamıyorum

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    204.9 KB · Görüntüleme: 49
Merhaba,

Çözüm için adım adım ilerleyebiliriz. Öncelikle sembol kütüphanesini "ekle-> sembol" ile açın. Gelecek pencerede sembol kütüphanelerinin olması gereken yere sağ tıklayıp Ayarlar'a gidin.
Açılacak pencere, projede kullanılan sembol kütüphanelerini göstermektedir. Aşağıdaki görseldeki gibi görüntü geliyor mu sizde de?
1664876840432.png

Merhaba,

Çözüm için adım adım ilerleyebiliriz. Öncelikle sembol kütüphanesini "ekle-> sembol" ile açın. Gelecek pencerede sembol kütüphanelerinin olması gereken yere sağ tıklayıp Ayarlar'a gidin.
Açılacak pencere, projede kullanılan sembol kütüphanelerini göstermektedir. Aşağıdaki görseldeki gibi görüntü geliyor mu sizde de?
Ekli dosyayı görüntüle 91455
ensar bey ilginiz için çok teşekkür ediyorum ben bozdum ben yaptım galiba :) sorunu çözdüm seçenekler-ayarlar-yönetim-dizinler sekmesinde sembollerin dosya klasörü yolunu değiştirmişim kendi yolunu belirleyip programı kapatıp tekrar açınca düzeldi semboller geldi tekrardan çok teşekkür ediyorum size

Merhaba,

Ekli dosyayı görüntüle 91455
Merhaba,

EPLAN'da ekranda bir simge eklemek için tıkladığımda 'Projeye Erişilemedi' diye pencere açılıyor. Mesela 'Bağlantı tanımlama noktası' butonuna tıkladığımda (....' projesinde uygun bir sembol bulunamadı) diyor yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri