Eüaş ve teiaş ekat farkı nedir

furkanakd

Üye
Arkadaşlar ekat almayı düşünüyorumda EüAş için teiaş(Soma) kadar geçerliliği yok diyolar eüaşdan ve Teiaş (soma) dan alınan ekatın farkı nedir aynıysa neden biri 3 ay biri 1 ay bu arada eüaşa giden bir arkadaşım direğe dahi çıkmamış somaya giden ise direkle alakalı her işi yapmış arkadaşlar bilin biri yardımcı olursa sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Farklarını bilmemekle birlikte tamamen tahmini olarak yorumluyorum. Bazı işletmelerde trafo bakımı oluyor dolayısıyla ekat gerekli. Buradaki adam ekat alırken direğe tırmansa ne tırmanmasa ne. Direkle bir işi yok. Y.G. altında çalışma şartlarını, manevra yapmayı bilse yeterli. Dağıtım şirketinde hatlarla çalışacak adam içinse diğeri şart tabiki. Doğal olarak biri her durumu bilirken diğeri sınırlı bilgiye sahipse birinin geçerliliği daha fazla olacak demektir.​

Arkadaşlar ekat almayı düşünüyorumda EüAş için teiaş(Soma) kadar geçerliliği yok diyolar eüaşdan ve Teiaş (soma) dan alınan ekatın farkı nedir aynıysa neden biri 3 ay biri 1 ay bu arada eüaşa giden bir arkadaşım direğe dahi çıkmamış somaya giden ise direkle alakalı her işi yapmış arkadaşlar bilin biri yardımcı olursa sevinirim
İsimlerinden de anlaşılacağı gibi biri Üretim tarafının verdiği eğitim , diğeri iletim tarafının verdiği eğitim. İçerik ve uygulamalarında farklılıklar olabilir ama Eğitimler çok değerli eğitimlerdir.

:rolleyes:

Telefon edip sormak gerekir.
Bence aynı belge olmayabilir.
( Yetki sınıfı )
Benim bildiğim 1 ay yenileme 1 hafta.
Istanbul Tuzla diğer illerdede var ..

ben bu konuda 1.5 - 2 yıl kadar önce araştırma yapmıştım.
Eüaş'dan aldığınız ekat eğitminde YG'de manevra yapamıyorsunuz. yetkisi yok. TEİAŞ'da geçerliliği yok ve artı Soma'da tamamlama v.b. durumları yok.
Teiaş'da aldığın eğitim sonucu, trafo merkezinde, hat Bakım ekibi v.b. çalışabilirsin.

İsmi Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi olan, eğitim içeriğinde de kumanda ve manevralar olan bir belge ile YG de manevra yapılamaması ilginçmiş.:eek: E bu belge ne halta yarıyor öyleyse? Çerçeve yapıp duvara mı asacağız?
8ycolnc.png

Arkadaşlar sonuç ne şimdi Soma (teiaşdanmı) alınmalı eüaşdanmı alınmalı

Siz @arkaplan dediği gibi merak ettiğiniz soruları telefonla arayıp sorun daha net bilgi alırsınız.

Buyrun burada sorularınızın çoğuna cevap verilmiş:https://www.euas.gov.tr/sikca-sorulan-sorular

2)Şirketinizden almış olduğum belge ile yüksek gerilim tesislerinde manevra yapabilir miyim?
Elektrikçilere verilen “Kırmızı EKAT Belgesi” ile yüksek gerilim tesislerinde her türlü çalışma yapılabilir. Ancak; Enterkonnekte sistem işletmecisi manevra yapılabilmesi için ilave eğitim alınmasını talep edebilir.

8)EÜAŞ, TEİAŞ ve TEDAŞ ‘tan alınan EKAT belgeleri arasında bir fark var mıdır?
Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanlığının Kurumumuza göndermiş olduğu yazısında “ a) Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliğinin 60. maddesinin 2 paragrafına göre kurs açmak için TEDAŞ, TEİAŞ ve EÜAŞ nin yetkili kılındığını “ belirtmektedir. EÜAŞ ve TEİAŞ’tan alınan belgeler ile tüm gerilim kademelerinde çalışmalar yapılabilirken, TEDAŞ’ tan alınmış olan belge ile TEDAŞ ‘ın yetki ve sorumluluk alanına giren gerilim kademelerinde çalışmalar yapılabilmektedir.

Buradan çıkan sonuç: Çalışacağınız yer neresi ise ekatı oradan alın yoksa biz o ekatı kabul etmiyoruz diyebiliyorlarmış.
Belge renginede dikkat edin. Verdiğim linkte detaylı bilgiler yazıyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri