Ds1302 osilatör

delıkod

Üye
Herkese merhaba.uzan zamandır ugraşmama araştırmama ragmen cözüm bulamadım bu ds1302 belasına.benim sorunum devreyi kuruyorum simule ediyorum çalışıyor.gerçekte kuruyorum bütün herşey çalışıyor verdigim gün saat vs tamam ama saniye saydırmıyor.ilerlemiyor.ama osilatörü parmaklarımla tutnca calısıyor.kod vs yanlış oldugunu sanmıyorum.yinede sizce ne yapmalıyım. 2 haftadır cözemedim.lutfen gercekten yardıma ihtiyacım var.teşkkürler.osilatörüm 32.768 ve pıc16f877aı/p kullanmaktayım.kodlarımı ccs c ile yazdım.orjinal ds1302.c kütüpanesini kullandım.

Son düzenleme:
Şuan iş yerindeyim araştırırım lazım olur die sadece görsel bu var elimde.
IMG_20200410_141735.jpg

Reset ucunu pull up yaptınmı.

Bende bir projede aynı sorunu yaşadım. herşey düzgün çalışan bir devre. daha önce yapmıştım. saat bilgisini alamıyorum. saat devresindeki kristale elle dokununca devre 10 numara çalışıyor. Dokunmayı bıraktım mı saniye ve saat saymayı bırakıyor.

ds1302 deki kristalin iki bacağından gnd ye 2 adet 22 pf kapasitör ekledim sorun kalmadı. Birde beslemedeki gürültüler sorun oluyor. Testlerimi ilk basta akü ile yaptım.

Kondansatörleri aşağıdaki gibi ekleyin. Varsa paralel ekleyin.

ds1302-J93XfwOI0.png

Bende bir projede aynı sorunu yaşadım. herşey düzgün çalışan bir devre. daha önce yapmıştım. saat bilgisini alamıyorum. saat devresindeki kristale elle dokununca devre 10 numara çalışıyor. Dokunmayı bıraktım mı saniye ve saat saymayı bırakıyor.

ds1302 deki kristalin iki bacağından gnd ye 2 adet 22 pf kapasitör ekledim sorun kalmadı. Birde beslemedeki gürültüler sorun oluyor. Testlerimi ilk basta akü ile yaptım.

Kondansatörleri aşağıdaki gibi ekleyin. Varsa paralel ekleyin.

ds1302-J93XfwOI0.png
Paralel baglamamıştım.deneyecegim.bu 5.1k direnlerçler olmasa yada muadil n takabirim.
Paralel baglamamıştım.deneyecegim.bu 5.1k direnlerçler olmasa yada muadil n takabirim.
Ayrıca beslemeyi sebekeden kendim dogrultuyorum.etkisi olur mu?dediginiz gibi olursada olmasada cok teşkkür ederim.

Şema paylaşarak üzerinde konuşsak daha iyi olur. Şebekeyi doğrultmak bir çok anlama gelir. Siz kondansatör olarak ne kullandınız?

Ds1302 kullanmadım fakat ds1307 kullanmıştım. Entegre vbat 3v gerilime çok hassastı.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri