dop ekran programlama h.k

iyi günler arkadaşlar amatör bir plc öğrencisiyim diyeyim beni en iyi o anlatır
sirket içi bir uygulamada çalışma yapacağım programı yazdım malzeme siparişinide verdim malzemler içinde dopb serisi ekran siparişide verdim sorun su ki daha once hıç dop ekran kullanmadım ve nasıl programlandıgınıda gormedım deltanın kurusnada ekran gelmeden ekran uzerınde bıraz uğraşmadan başvurmak ıstemıyorum simdi benım sormak ıstedıgım hıç bilmeyen biri BİSMİLLAH deyip nereden başlamam lazım sitesindeki dokümanlarada baktım ama bır bılenın yardımı olmadan dokumanlarlada fayda goremıyecegım sanırım
ld x0 y0 cıkısına tanımlayıp bunu resımlı bır örnekle anlatabılcek bır arkadaş varsa cok sevınırım

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

Öncelikle ilk çalışmalarınız için aşağıdaki aşamaları öneririm.

1- Fiziksel olarak PLC ile DOP panel birbirine bağlayın.
Pratiklik açısından RS-485 bağlantısı yapmanızı öneririm. (PC-PLC RS-232 ile PLC-DOP RS-485 ile)

2- DOP panele bilgisayardan (PC) program yükleme çekme için bir USB Printer Kablosu bağlayın.

3- DOPSoft programının en güncel sürümünü edinin. Linktedir: Delta Otomasyon ? Başlığı görüntüle - DOPSoft (DOPB)

4- Bağlantıları yaptıktan sonra DOPSoft ile sadece ekran modelinizi seçip yeni boş bir bir proje açın.
(Diğer tüm ayarlar varsayılan değerlerde kalsın.)

5- Projeyi direkt yükleyin.

Bu aşamaları tamamlamışsanız artık kendi uygulamalarınızı geliştirmeye, denemeye başlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

imdat bey bir kaç sorum olacak ekran üzerine koyduğumuz butonu adreslerken x0 ı yazma adresi yazan kısmamı yazıyoruz
birde push buton kullandığımızda herhangi butonun erkanda lambasının yanması için özelliklerde yan/sön var onu gordum ama aşağıdaki gibi bir komutta ki m0 ile yakmak istersem nasıl yapabilirim

ld x0------------------ out y0
ldp y0 ---------------- alt m0 komutundaki x0'ın ekrandaki lambasını m0 ile yaka bilmem için ne yapmam lazım ilginiz için çok teşekkürler

Merhaba,

Ekrandan buton tanımlarken, butonun yazma adreslerini M yardımcı konakları ile tanımlayın.
X ise PLC fiziksel girişleri içindir. Ekrandan buton olarak atanamaz.

Örneğin;

LD M0------------------OUT Y0

Sonrasında ekrana bir push buton veya kalıcı butona M0 adresini tanımladığınızda,
bu butona basılınca Y0 çeker.

Yan/Sön efekti buton veya indicatörler içindir. 1 veya 0 konumu için seçebilirsiniz.
Varsayılan süresi 1000ms'dir. Yani 1sn yan 1sn sönük kal şeklinde flash yapar.

İyi çalışmalar.

selam arkadaşlar dop ekranda plc ile haberleşmeden demo olarak fuarda makinayı çalışıyor gibi göstermek istiyoruz basınç artışları ve mal dolumu gibi ozellikleri var bunu yapabilme olasılığımız var mı? şimdiden teşekkürler

Makrolarla yapabilirsiniz.

Herhangi bir dahili hafıza bitini ekrandan set ettiğinizde makro yardımıyla arka planda zaman bazlı bir komut blogu çalıştırıp istediğiniz etkiyi oluşturabilirsiniz.

Online bir plc ile de aynı şeyleri makro kullanmadan yapabilirsiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,009
Son üye
onur yıldız71

Yeni konular

Geri