Doğrultmaçta amper yükseltmek

hizmet

Üye
Arkadaşlar aranıza yeni katıdım.Açılan konuları ilgi ile takip ediyordum.Sonunda panele katılmaya karar verdim.Benim problemim şöyle:rüzgar jeneratörü yapmaya çaılışıyorum.Elektronik konusunda pek bilgim yok.Panellerden aldığım yardım ile uğraşıyorum.Bobinlerden yaklaşık 26-27 volt 2 amper enerli alıyorum.Köprü tipi diyotla düzelltiğimde voltaj aynı fakat amper düşük oluyor.(900 mA gibi)Amperi yükseltmenin bir yolu var mı?Lütfen yardım edermisiniz.Saygılar

yanlış bilmiyorsam dogrultma yaptıgın diyotların amper degerleri düşüktür.

Arkadaşlar aranıza yeni katıdım.Açılan konuları ilgi ile takip ediyordum.Sonunda panele katılmaya karar verdim.Benim problemim şöyle:rüzgar jeneratörü yapmaya çaılışıyorum.Elektronik konusunda pek bilgim yok.Panellerden aldığım yardım ile uğraşıyorum.Bobinlerden yaklaşık 26-27 volt 2 amper enerli alıyorum.Köprü tipi diyotla düzelltiğimde voltaj aynı fakat amper düşük oluyor.(900 mA gibi)Amperi yükseltmenin bir yolu var mı?Lütfen yardım edermisiniz.Saygılar

Köprü diyot çıkışı ile akü mü şarj ediyorsunuz?
Diyotta 0,7 Volt gerilim düşümü olacağından akımda biraz düşecektir.

Son düzenleme:
900 Ma. akımı nasıl çektiğinizi yazarmısınız.Veya 2 amper akımı nasıl çektiniz.Köprü diyotta 1,5 volt gibi gerilim düşümü olabilir fakat amper sınırlanmaz.Kolay gelsin.

hangi diodları kullandığın önemli ancak bu kadar sınırlı bilgi ile bu işe başlaman necesaret anlamadım yani tabiri caiz ise paranı çarçur edebilirsin tam kapsamlı araştırman şart duyumlar ile başarman zor bence

900 Ma. akımı nasıl çektiğinizi yazarmısınız.Veya 2 amper akımı nasıl çektiniz.Köprü diyotta 1,5 volt gibi gerilim düşümü olabilir fakat amper sınırlanmaz.Kolay gelsin.

Gerilim düşümü akımı da azaltır çünki ne kadar akım akacağı potansiyel farka bağlıdır. Ama tabii ki köprü diyotun akımı bu kadar sınırlaması mümkün değildir, ölçüm hatası olmalı.

Köprü üzerindeki gerilim düşümünü azaltmak için germanyum diyotlarla köprü oluşturulabilir diye düşünüyorum ama temin etmek zor olabilir.

Sayın arkadaşlar konuya gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim.Jeneratörden aldığım ac 30 wolt civarında.Amper ise 2-2.2 civarında.10 amper köprü diyot ile düzeltip akü şarz ediyorum.Köprü diyotdan sonra 25 wolt kondansatör ilave ettim. Çıkan akım 0.900 amper civarı.Aynı zamanda diyot ve kondansatör çok ısınıyor.Rüzgarın fazla olduğu zamanlarda (40 wolt sınırlama var.40 woltu geçince sistem kendini frenliyor ve üretimi kesiyor.Kendin yap sitesindeki bir abinin yönlendirmesi ile yaptım)kondansatörü patlattı.Amperi yükseltmek ve ısınmasını önlemek için ne yapabilirim.Bu işleri bilmediğim halde çok seviyorum.Diğer masraflarımı kısıp buna harcıyorum.Birde 3.000 wat tam sinüs inverteri en ekonomik nasıl edinebilirim.Saygılarımla

yeğenim bir şeyleri eksik yazıyorsun yada gözünden kaçıyor.sen yaklaşık 30 volt elde ediyorsun köprü diot ile dc çeviriyorsun çıkışın o arkadaşın dediği gibi 0.7 cıvarında düşme olur.geriye kalan voltajla 12 vdc aküyümü şarz ediyorsun.böyle ise çok hatalısın.ya köprü girişini 14 15 volta düşür (sargıda eksiltme yaparak)yada köprüden sonra aküye vermeden önce indirgeme yaparak 13.6 volt ile aküye gir..cevabını bekliyorum

ha mutlaka köprü çıkışına uygun kapasitör kullan

Son düzenleme:
ilginize çok teşekkür ederim.'neren59' beyefendinin dediği gibi köprü girişini 14 15 volta düşüreceğim.Sonucu birkaç gün içersinde sizlerle paylaşacağım.Saygılar

26 volt var bunu doğrultunca, eğer AC ise 26*0.707=18.4 volt dc ye düşmesi gerekmezmi? bence kullandığınız motor doğru akım çıkış veriyor olabilir, gerilimde değişme yok demişsiniz, bana mantıksız geldi, kullandığınız rüzgar jeneratörü alternatif akım olarak mı çıkış veriyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri