Direncin Bacaklarını Kısaltmak

cemal1233

Üye
Normal direnç ile uçları kısaltılmış dirençi lede bağlayarak denedim ve normal-uçları kesilmemiş,ham-direnç ile çalışan ledin,uçları kısaltılmış direncle kullanılmış lede oranla daha fazla ışık verdiğini gözlemledim.Hatta yaptıığım projede ,keypad'in input ucuna bağladığım bu iki farklı durumda da değişik sonuçlar aldım.Şimdi bunun sebebini merak etmekteyim ,dirençlerin uçlarını kısaltınca daha mı az akım geçiyor veya ne oluyor da uçları kısaltınca bu kadar fark oluşuyor ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Video ekler misiniz lütfen?

Muhtemelen dirençlerin toleransları yüksek: Altın veya gümüş. %5-10 tolerans çok gibi gelmese de LED çalışmasında %5-10 fark kendini belli edebilir.

20mA ile çalışacak kırmızı LED için 19-21mA aralığında ışık belirgin biçimde değişir.

Aynı direncin bacaklarının boyu bu kadar etki etmez. Yeter ki bağlantıda ilave direnç oluşmasın!

video aşağıdadır:
vay be!

bizim zamanımızda böyle deneyler Red-Yellow-Green LED ile yapılırdı. Ben de o zamanlardan 20mA örneği verdim. Artık deneyler bile Beyaz, Mavi LED ile yapılıyor.
:cool:

Neyse uzatmadan;
Dirençler yer değiştirilir ve sonucun tekrarlandığı görüürse LED'lerin de aynı karakterde olduğu test edilmiş olur.
Dirençler için ise AVO metre hâlâ en sağlam yöntem.

vay be!

bizim zamanımızda böyle deneyler Red-Yellow-Green LED ile yapılırdı. Ben de o zamanlardan 20mA örneği verdim. Artık deneyler bile Beyaz, Mavi LED ile yapılıyor.
:cool:

Neyse uzatmadan;
Dirençler yer değiştirilir ve sonucun tekrarlandığı görüürse LED'lerin de aynı karakterde olduğu test edilmiş olur.
Dirençler için ise AVO metre hâlâ en sağlam yöntem.
hocam yani siz dirençlerin boyunun kesilmesiyle dirençten geçen akımın arasında bir ilişki olduğunu düşünenlerden misiniz ? dirençlerin yerini değiştirdim sonuç aynı,yani kısacası "kardeşim dirençlerin ucunu bir daha kısaltma ,denemiş olduğun gibi üzerinden daha az akım geçiyor ve led daha az yanıyor mu" diyorsunuz ?

hocam yani siz dirençlerin boyunun kesilmesiyle dirençten geçen akımın arasında bir ilişki olduğunu düşünenlerden misiniz ? dirençlerin yerini değiştirdim sonuç aynı,yani kısacası "kardeşim dirençlerin ucunu bir daha kısaltma ,denemiş olduğun gibi üzerinden daha az akım geçiyor ve led daha az yanıyor mu" diyorsunuz ?
Hangi kategoriye gireceğimi bilemiyorum :(

Sanırım sizdeki LED'lerin karakteristikleri aynı değil. İki LED seri bağlanırsa farklı parlaklık vermeye devam edecektir diye tahmin ediyorum.

Kesinlikle direnç bacağının uzunluğuyla alakası yok,
uzun olan direncin bacaklarını diğer kısa olanın boyuna getirip yine dene
parlalıklarda uzun hali ile kısa hali arasında bir fark olmayacak.

Direnç toleranslarından, ledlerin bozuk olması veya toleranslarından olabilir,
daha büyük bir ihtimalle dirençler aynı değil, ölçmelisin.
1k ve 10k dirençler birbirine çok benzer misal,
1k sonunda kırmızı renk, 10k sonunda turuncu renk olur,
bu renkler düzgün basılmamışsa birbirini andırır.

Dirençlerin omajını ölçüp ölçü aletinin ekran görüntüsünü eklermisiniz?

Kesinlikle bu iki direnç birbirinin aynısı değil yada değeri kaymış. Lediniz bozuk yada aynı led değiller. Başka bir açıklaması yok.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri