Direnç ısınması önleme

Merhaba arkadaşlar, sabit 36v’dan fotoğrafta görünen voltampermetreyi besliyorum. Besleme gerilimi 5-30v. Voltampermetreye 500R 2w’lık direnç bağladım. Sorunsuz çalıştı. Fakat ısınma var. 3 dakikada epey ısındı. Yaklaşık 7-9v’luk bir fazlalığı üzerinde taşıyor direnç. Benim korkum direncin bozulup voltampermetreye fazla voltajın zarar vermesi. Bu yüzden uzun test yapmadım. Ayrıca metrenin besleme voltajını ölçtüğümde 28,7 - 27,9 aralığında dalgalanma var. Sorun yaratır mı?

Direncin bu devrede uzun süre sağlıklı çalışması için ne yapmalı?

58934F61-3B5C-4E9D-BD42-259EE5571C62.jpeg

Son düzenleme:
Bu yöntemler bilinir zaten. Direnç yerine kondansatör kullanabilirsin, yüksek güçlü taş direnç kullanabilirsin. Elektrikli ocak rezistansindan yeterli uzunlukta kullanıp, ısınmaya karşı dayanıklı porselen veya pişmiş toprak tan bir muhafaza içine alirsin

@fersizhayal, elimde çıkma trafolar var bir iki tane, çoklu sarım bir kaç tane voltaj çıkışı var üzerinde, hani basitinden ayarlı bir güç kaynağı yapayım dedim, voltmetreyi çalıştırabilmek için en kolay olan olan n12 volt çıkışından besledim (doğrultmadan sonra) öteki trafo azcık daha büyüktü onu da yapayım dedim ama alabildiğim en küçük voltaj 29,5 volt. demokrasilerde çare tükenmez dedim 7812 çaktım araya. direnç her zaman risk oluşturur. sen de 7805-12 arası bir tane çak araya. hem daha sağlıklı hem de garanti. yine de sen bilirsin.

Besleme kaynaginiz ayarlı gözüküyor. Direnç ile gerilim bölücü devre kurmanizin sebebini anlayamadım.

Besleme kaynaginiz ayarlı gözüküyor. Direnç ile gerilim bölücü devre kurmanizin sebebini anlayamadım.
Çok güzel soru ustam. Buna açıklık getirmemişim. Ben voltampermetreyi içeriden besleyeceğim. Kutunun içerisinde 36v veren adaptör var. O ayarsız. 36v’u xl4016’ya yönlendirip ayarlı yapıyorum.

.. gösterge bu iş için uyumsuz. Ne yapsan ısınma olacak.. güç kaynaklarında, panolarda, ölçü aletlerinde göstergeler devamlı akımı gösterir.. neden problem çıkmadığını araştırmak lazım..

ya kusuruma bakmayın kafama takıldı o kutunun içindeki voltaj nereden alıyor? gözlüksüz baktım ikisi de aynı gibi görünüyor da.

Baba yarın biraz kurban ciğeri ye de enerjin yerine gelsin 😀
oturduğum sitede ev olarak 4 hane var geri kalanı ise büro ve çıkıp saydım 19 tane avukat var. kim keser kim kesmez bilemem. benim inancımı biliyorsun. ama senin hatırın için ciğer alıp yiyeceğim.
niye senin hatırın için yaa ben zaten haftada iki kere pişirip yerim. :)

oturduğum sitede ev olarak 4 hane var geri kalanı ise büro ve çıkıp saydım 19 tane avukat var. kim keser kim kesmez bilemem. benim inancımı biliyorsun. ama senin hatırın için ciğer alıp yiyeceğim.
niye senin hatırın için yaa ben zaten haftada iki kere pişirip yerim. :)
Söyle pulbiberli , kekikli bir kavurma iyi gider . Sakin yanında falan lazım deme.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri