Dimmer sigortayı attırıyor, çözemiyorum.

davuleren

Üye
Merhaba,
Konuda oldukça amatörüm, çok basit bir şey soruyorsam da kusura bakmayın.

Viko marka bir dimmer alıp salon tavanındaki normal, led olmayan tasarruflu olmayan akkor ampulü yönetebilmek için normal anahtarla değiştirdim. 3 kablo vardı, fazı kontrol kalemiyle tespit edip girişe nötrü de çıkışa bağladım. Toprak vardı onu bi şey yapamadım duvara soktum çalıştırdım. Yarım saat sonra evin içindeki 5 şalterdrn biri ve apartmandaki ana şalter attı.

Açıp kontrol ettim, kabloların bi tanesinin üzeri soyulmuştu duvara sokmaya çalışırken oldu sanırım ve duvar içinden kabloların geçtiği bir demir boru vardı ona değdi ve kısa devre falan yaptı sandım. Elektrik bandıyla kabloları düzelttim, tekrar taktım monte ettim. Yine yarım saat sonra aynısı oldu.

Soldan ikinci sigorta atıyor, üzerinde 10Ampet olduğu yazıyor, acaba daha yüksek falan mı kullanmam lazım problem nedir, bir de niye ana sigorta atıyor anlayamadım.

Yardım ederseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1AB7BFC2-2187-45B9-A694-F6DD8C2705F4.jpeg
    1AB7BFC2-2187-45B9-A694-F6DD8C2705F4.jpeg
    121.3 KB · Görüntüleme: 27
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Büyük bir forum değil mi burası, fikri olan kimse yok mu?

Bir kablo ısınıp sonra genleşip kısa devre de yapıyor olabilir.

Sigorta atana kadar dimmer ile lamba ışığını ayarlayabiliyormusun. Lamba kaç watt.
Lambayı dimmersiz direk bağladığında da sigorta atıyormu.

Sigorta atana kadar dimmer ile lamba ışığını ayarlayabiliyormusun. Lamba kaç watt.
Lambayı dimmersiz direk bağladığında da sigorta atıyormu.

Sigorta atana kadar her şey yolunda, dimmersız hiç bir sorun yok, lamba 80 watt. :/

dimmer bağlantısı içi kablo bağlantısı fotoğrafını yayınlayın .

yapmış olduğunuz işlemi projelendirip şemasını yayınlayın .

Anahtar kasasında kolay kolay nötr toprak olmaz.Muhtemelen yanlış bağlantı var.
Foto lazım.

Eğer yanlış bağlantı yoksa triyak arızalanıp tek yönde akım geçirmeye başlamış olabilir. Sigorta atma sebebide triyak arızası olabilir. Dimmerle çalışırken sorun yok dediniz dimmer ışığı tam kısabiliyormu.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri