dimmer anahtar

herkese merhaba, yatak odamın aydınlatmasını dimmer ile kısılıp açılan bir sisteme çevirmek istiyorum ve bunun için bir elektrikçiden viko marka dimmer anahtarı aldım. eski anahtarı söktüm, fakat duvarın içinden gelen 2 kabloyu aldığım dimmer anahtarına nasıl bağlayacağımı bilmiyorum.
youtube'daki bütün dimmer kurulum videolarına baktım neredeyse, benim öğrenmem gereken şeyi gösteren video yoktu.
Birisi yardımcı olursa çok sevinirim şu an odada aydınlatma yok malesef eski anahtarı da söktüğüm için.

gittim bir elektrikçiye gösterdi sağolsun :) ama bu sefer de dimmer anahtar duvardaki yuvaya büyük geldi, içerde kabloların geçtiği bi delik var, oradan sarkan kablolar yüzünden anahtar dışarıda kaldı.
tavsiyesi olan var mı acaba?

Ekli dosyalar

• 20151003040614.jpg
    20151003040614.jpg
    88.2 KB · Görüntüleme: 22
Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sizin dimmer anahtarda kaç kutup var ki? Birisi faz giriş birisi de lambaya giden uç olması gerekir. Nötr direkt lambaya gidiyor zaten. Çekiçle kasaya fazla zarar vermeden oturması sağlayacaksın.

Arkadaşlar dimmer anahtar bağlayacağım ancak pek bilgim yok bu konuda daha önce hiç dimmer anahtarı inceleme sansım olmadı :D üzülerek soruyorum ki adi anahtarı söküp yerine dimmeri bağlayabilirmiyiz ekstra bir şeyler gerekiyormu.Yardım eden herkese teşekkürler.

Ekstra birşey yapmana gerek yok, aynı şekilde bağlayacaksın. Dikkat etmen gereken tek şey ampulün dimmable özellikte olması.

Ekstra birşey yapmana gerek yok, aynı şekilde bağlayacaksın. Dikkat etmen gereken tek şey ampulün dimmable özellikte olması.
Merhaba eski bir konu ama sorun güncel 😄
Bir projede dimmer anahtarı kullanmam gerekiyor. İzlediğim videoda dimmerin bir giriş birde çıkışı var. Bende halihazırda iki giriş iki çıkışı olan dimmer var. Bu dimmere bir kablo girecek ve çıkacak. Bendeki dimmerde LN giriş ve NL çıkış mevcut. Fazı L ye bağlayıp, diğer L den çıkarsak aynı işi görür değil mi?
Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210101_234421.jpg
    Screenshot_20210101_234421.jpg
    193.3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Elinizdeki LED trafosu degilmi dimmer ne alaka özel yapım bir devremi

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984