Devre takibi nasıl yapılıyor?

Okan1234

Üye
Selamlar Arkadaşlar. Sizlerden çok rica ediyorum şunu öğretin bana internette aradım ama pek yeterli bir şey bulamadım. Devre takibi nasıl yapılır? Mesela bir video kartı(pc) ele alalım. Şimdi ben bunun arızalı kısmını nasıl bulabilirim? Üzerindeki transistorları, entegreleri nasıl ölçeciğim? Neye göre karar vereceğim bozuk olduğuna? Frekansımı ölçülmeli? üzerinden geçen voltumu? ve devre diyagramı deniliyor yanlış hatırlamıyorsam onu nerden bulacağım? Elimde 100mzh osilaskop ve tester var. Lütfen en azından bir ipucu verin al şu dökümanı incele burda var diye falan.

Megep dökümanlarını inceledim ama malesef devre takibi ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım cep telefonu ile ilgili, tv ile ilgili dökümanları izleceledim "Fiziki hasar yoksa devre takibi yapılmalı" yazıyor ama nasıl yapılmalı hiçbir bilgi yok.

ALLAH aşkına arkadaşlar bu konuda bana yardım edin, duacı olurum sizden.

Son düzenleme:
Arızalı devrede arıza bulmak için yapılması gerekenler(eksik kalanları tamamlayabilirsiniz):
_Temel elektrik ve elektronik bilgisi,
_Devre elemanlarının özelliklerinin bilgisi (elemanların girdi- çıktı davranışı)
_ Arızalı devrenin blok olarak genel çalışması bilgisi ( besleme devresi, yükselteç,.......)
_ölçüm yapılması için gerekli cihazlar ( mültimetre, osilaskop, güç kaynagı,.....)
_Devrede kullanılan devre elmanlarının datashetleri, mümkünse arızalı devrenin elektrik şeması temin edilmeli,
_Göz kontrolü ile hasarlı devre elemanı kontrol edilmeli,
_Aşırı ısınan devre elemanını olup olmadığının kontrolü,
_Devrenin besleme voltajının varlığı veya beklenen sınırlarda olup olmamasının kontrolü,
_Devre girişindeki değerlerin bulunup bulunmadığının kontrolü. bu değerlerin devre üzerinde işlenmesi esnasında beklenen değerlerden sapma durumunun ölçülmesi....
...............

ht2lgl gayet güzel açıklamış bunlar devre takibi yapabilmeniz için olmazsa olmazlarınız eğer sıfırdan başlıyorsanız piyasada temel elektronik adlı kitaplar mevcut bunlarla devre elemanlarını ölçme tekniklerini devre oluşturma arıza bulma tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Aslında elektronik bilgim pek az sayılmaz ama.
Benim asıl oğrenmek istediğim. Kart üzerinde bulunan entegrelerinin arızalı olup olmadığını nasıl test edebilirim? Digital osilaskop(100 mhzlik) mevcut elimde. ve resistor, transistorları devreden ayırmadan nasıl test edebilirim?

Ayrıca elinizden dijital osiloskop kullanımı ile ilgili döküman varsa paylaşırmısınız lütfen?

Transis törleri diğer diyot kondansatör ... vs . elemanların kontrolünü yaparken birer bacaklarını devreden ayırman gerekir.

Transis törleri diğer diyot kondansatör ... vs . elemanların kontrolünü yaparken birer bacaklarını devreden ayırman gerekir.
Professional tamircilerinde yaptığı bu yani dimi? "O zaman osilaskopla kolay arıza bulma" nerde geçerli kardeş?

Son düzenleme:
osilaskopun probunu nereye dokunduğuna bağlı :)

eldeki cihazlar son teknoloji bile olsa kolay arıza bulma işi tamamen senin elektronik bilgine kalmış. bir komponentin karakteristiğini tam anlamıyla bilmeden arıza bulmak kolay değildir. cihazın arıza semptomlarını iyi değerlendirmek gerekir. mesela hiç çalışmayan bir microkontoller içeren bir kart ele alalım.

1 adım>> microcontroller için pdf incelenmeli (besleme bacağı tayini ve besleme gerilimleri seviyesi)
2 adım>> besleme gerilimi sağlıklı geliyormu
3 adım>> kristal osc var ise skop burada devreye gireceketir.

buraya kadar herşey normal ise mcu katı muhtemelen sağlamdır. arızayı başka yerde aramak gerekir.

arıza bulma işi dedektiflik gibi birşeydir. bazende arıza bulmadan şüphelenilen parçaların tamamı değiştirilerek sorun çözülmeside mümkündür.

Professional tamircilerinde yaptığı bu yani dimi? "O zaman osilaskopla kolay arıza bulma" nerde geçerli kardeş?

Anladığım kadarıyla çok profosyonel değilsin bu yüzden ben buna yönlendirdim sizi siz osilaskopttan sinyal ile yorum yapabiliyorsanız arıza kaynağına çok rahat gidersiniz ...

Anladığım kadarıyla çok profosyonel değilsin bu yüzden ben buna yönlendirdim sizi siz osilaskopttan sinyal ile yorum yapabiliyorsanız arıza kaynağına çok rahat gidersiniz ...

Cevap için teşekkür ederim ama sinyal yorumunun nasıl yapıldığını söylemiyorsunuz ama? Ben bunu öğrenmek istiyorum zaten anlatırmısınız lütfen yada ilgili döküman vamı elinizde?

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri