Delta plc array nasıl oluşturulur?

hayırlı işler herkese delta plc sv2 serisinde array dizisi nasıl oluşturulur ve kullanılır bu dizilere nasıl değerler atanır ve kullanılır bununla ilgili bilgi ve dokuman varsa paylaşırmısınız lütfen.

Teşekkür ederİm

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Array dizisi derken E ve F registerleri mi acaba aradığınız?

Ekteki örneği inceleyebilir misiniz? Belki aradığınız budur.

Ekli dosyalar

• array.rar
    12.1 KB · Görüntüleme: 111
Array dizisi derken E ve F registerleri mi acaba aradığınız?

Ekteki örneği inceleyebilir misiniz? Belki aradığınız budur.

Sayın @huh Verdiğiniz örneği bende inceledim kısaca bunun mantığından bahsedermisiniz bu E alanı nedir ne işe yarar bu verdiğiniz ornek nasıl çalışıyor bende merak ettim :)

E ve F registerleri her biri 16 bit olmak üzere 8 er tane toplam 16 tanedir.

32 bit kullanırsanız 8 adede düşer ve yalnızca E kullanılabilir, F kullanılamaz.

D0 dan başlayıp D49 a kadar 50 adet data adresini bir dizi değişken (array ) olarak kabul edelim. E veya F ile bu dizi değişkenin herbir data adresini 50 kez ayrı ayrı yazmak yerine 1 kez yazıp bu kodu 50 defa çalıştırıp herseferinde istediğiniz bir datayı okur, yazar işler vb yaparsınız.

Örnekte;
İnc E ile bu değişkenin içeriğini 1 artırıyoruz. D0E ifadesinde E=0 ise anlamı D0, E=3 ise D0E ifadesi D3 datasını tanımlar.

E ve F registerleri her biri 16 bit olmak üzere 8 er tane toplam 16 tanedir.

32 bit kullanırsanız 8 adede düşer ve yalnızca E kullanılabilir, F kullanılamaz.

D0 dan başlayıp D49 a kadar 50 adet data adresini bir dizi değişken (array ) olarak kabul edelim. E veya F ile bu dizi değişkenin herbir data adresini 50 kez ayrı ayrı yazmak yerine 1 kez yazıp bu kodu 50 defa çalıştırıp herseferinde istediğiniz bir datayı okur, yazar işler vb yaparsınız.

Örnekte;
İnc E ile bu değişkenin içeriğini 1 artırıyoruz. D0E ifadesinde E=0 ise anlamı D0, E=3 ise D0E ifadesi D3 datasını tanımlar.

Şuna benzemiş bir butonla her basışta bir data içeriğini +1 arttırarak karşılaştırma komutuyla mesela d100 eşit 1 ise d0 adresine yaz eşit 2 ise d1 adresine yaz gibi olmuş yalnızca bu daha pratik hali.

Bilgi için teşekkürler. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

Öylede kullanabilirsiniz tabi.

Ben buna benzer bir yapıyı doğrusal ve interpolasyon komutlarıyla dairesel işlemler yapan, 2 eksen çalışan step motorlarda yaklaşık 30 civarı farklı koordinatı data adreslerinden okuyup işlemek için kullanmıştım.

Sadece bir koordinat için gerekli komut grubunu döngü içerisine sokup tüm koordinatları tek bir komut ile işlemek programı oldukça küçültmüştü.

Öylede kullanabilirsiniz tabi.

Ben buna benzer bir yapıyı doğrusal ve interpolasyon komutlarıyla dairesel işlemler yapan, 2 eksen çalışan step motorlarda yaklaşık 30 civarı farklı koordinatı data adreslerinden okuyup işlemek için kullanmıştım.

Sadece bir koordinat için gerekli komut grubunu döngü içerisine sokup tüm koordinatları tek bir komut ile işlemek programı oldukça küçültmüştü.
Eğer mevcutsa ve mahsuru yoksa bu döngünün olduğu bölümü paylaşabilirmisiniz?

Temel mantık şu şekilde.

Ekli dosyalar

• DPLSY ve E.rar
    11.8 KB · Görüntüleme: 66

Forum istatistikleri

Konular
128,242
Kullanıcılar
450,050
Son üye
denizlerdendeniz

Yeni konular