Delta LC201 ile tartım ve dolum işlemi

EeM94

Üye
Merhaba herkese,

Delta PLC ve loadcell modülü ile hassas terazi uygulaması yapmaktayım. Kalibrasyon işlemi yaptırıyorum tartım ile alakalı bir problem görünmemektedir. Ancak dolum sonunda sorun yaşamaktayım. bir bidona su dolduruyorum 1.5kg ulaştığında pompa hızımı azaltıyorum 2 kg ulaştığında da pompa ve vana kapatıyorum. dolum sonunda ağırlık bazen 2020g bazen 1980 g bazen 2010g oluyor. Sabit ve bir birine yakın olmadığı için sapma ekleyemiyorum. Sistem de piston aşağı indirme vana hepsi pnömatik. bu dengesizlik neyden kaynaklı olabilir. daha önce böyle hassas tartım ve dolum işlemi yapan birisi varsa bir yol gösterebilir mi ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bunun bir çok nedeni olabilir.

1- Pnomatik sisteminizin hava basıncı sabit mi? Örneğin 5 bar veya 7 bar basınç olması pnomatik sistemlerde özellikle böyle hassas işlemlerde hatalara sebep olabilir. Çalışırken fazla pnomatik eleman devreye girip çıkıyorsa anlık sapmalar etkileyebilir.

2- Herhalde yukarıda kazandan kendi ağırlığı ile akış yapıyorsunuz. Kazandaki ürün seviyesinin mümkün oldğunca sabit olması gerekir. Ürün seviyesinde artma azalma çok oluyorsa aşağı inen sıvının basıncı artıp-azaldığı için açma kapama esnasında ufak sapmalara neden olabilir.

3-Kullandığınız mekanik ekipmanlar (valf, piston vb.) o kadar hassas çalışmaya uygun olmayabilir.

4- Yazılımdan kaynaklı bir kararsızlık olabilir.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar, bunları bir kontrol edin. diyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: huh
Merhaba herkese,

Delta PLC ve loadcell modülü ile hassas terazi uygulaması yapmaktayım. Kalibrasyon işlemi yaptırıyorum tartım ile alakalı bir problem görünmemektedir. Ancak dolum sonunda sorun yaşamaktayım. bir bidona su dolduruyorum 1.5kg ulaştığında pompa hızımı azaltıyorum 2 kg ulaştığında da pompa ve vana kapatıyorum. dolum sonunda ağırlık bazen 2020g bazen 1980 g bazen 2010g oluyor. Sabit ve bir birine yakın olmadığı için sapma ekleyemiyorum. Sistem de piston aşağı indirme vana hepsi pnömatik. bu dengesizlik neyden kaynaklı olabilir. daha önce böyle hassas tartım ve dolum işlemi yapan birisi varsa bir yol gösterebilir mi ?
Merhaba loadcell ile böyle uygulamalar yaptım ve delta kullanmayı bende düşündüm ve denedim , daha önce indikatör ile haberleşmeli bir sistem yapmıştım ve indikatör üzerinde vibrasyon önleme, örnekleme hızları, filtreleme gibi birçok güzel ayar var , delta loadcell modülünü iyi kalibre etmek ve örnekleme kullanmak gerekiyor sanırım çünkü değerler anlık olarak çok değişiyor ,%1 hata ile bu işi yapmış olmak bence fena değil ,

Bende yakın zamanda delta ile deneyeceğim fakat anladiğim örnekleme adedi , ağırlık ortalama , filtreleme için yazılım ile iyileştirebilirsiniz fakat kullandığınız dolum hızını 2 hızlı değil de loadcell değeri ile ters orantılı yapmanız daha iyi sonuç verebilir ben bunu yapacağım , tabi bunun için inverter ile hızlı haberleşmeniz gerekiyor 9600 yetersiz kalıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri