Defrost sırasında oluşan buhar

MetinUlas

Üye
Selamlar,
-18 derece çalışan soğuk depo defrost süresince karlanmayı eritirken ortama çok fazla buhar vermekte. Buhar fan kanatlarında çerçevesinde ve tavanda buz oluşumuna sebep oluyor. Fanda balans sorununa ve sıkışma gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Rezistanslı defrost yapılmakta. Defrost işlemini sıcak gazla yapacak şekilde revize edeceğim. Fakat yinede buhar yapacağını tahmin ediyorum. Bu sorunu en kestirme nasıl çözebilirim. Fikri olan yada tecrübe eden varmı?

Ekli dosyalar

• IMG_20220930_180839.jpg
    IMG_20220930_180839.jpg
    113.1 KB · Görüntüleme: 10
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
O kadar fazla buhar olmamasi lazım ama. İçeriye çok mu nem giriyor. Çözümü zor. İmkansız değil ama maliyetli olur bence. Defrost süresini kisa tutsaniz nasıl olur. Çok ısınınca buhar artıyor. Belki çözüm olur

Dostum selam kolay gelsin.

Bence cihazda elektrikli defrost sistemine devam edebilirsin. Su anki çalışma algoritması nasıl bilmiyorum ama bir kaç yerde şu şekilde çalışma algoritmasına denk geldim.

Cihaz standart şekilde deforst işlemine giriyor. defrost işleminden çıktığı zaman kompresor dış ünite çalışıyor ancak iç fan çalıştırılmıyor. Ne zamana kadar ya emis sicakligi bir değere inene kadar yada tanımlanan bir sure kadar sonra çalışacak şekilde programlaniyor.

Bu şekilde evap üzerindeki sıcak yogusma suyu fan hemen çalışıp buhar olarak odaya salinmiyor. Yüzeye tutunan su fan çalışmadığı için yine kristallesiyor ve evaporatorde kaliyor.

Kolay gelsin.

O kadar fazla buhar olmamasi lazım ama. İçeriye çok mu nem giriyor. Çözümü zor. İmkansız değil ama maliyetli olur bence. Defrost süresini kisa tutsaniz nasıl olur. Çok ısınınca buhar artıyor. Belki çözüm olur
Rezistanslar çalışma prensibi gereği gerilim uygulandığı sürece ısınmaya devam ediyor. Tahminimce
80-90 derecenin üzerine çıkıyor. Bu kolayca suyun buharlaşmasına sebep oluyor.
Dostum selam kolay gelsin.

Bence cihazda elektrikli defrost sistemine devam edebilirsin. Su anki çalışma algoritması nasıl bilmiyorum ama bir kaç yerde şu şekilde çalışma algoritmasına denk geldim.

Cihaz standart şekilde deforst işlemine giriyor. defrost işleminden çıktığı zaman kompresor dış ünite çalışıyor ancak iç fan çalıştırılmıyor. Ne zamana kadar ya emis sicakligi bir değere inene kadar yada tanımlanan bir sure kadar sonra çalışacak şekilde programlaniyor.

Bu şekilde evap üzerindeki sıcak yogusma suyu fan hemen çalışıp buhar olarak odaya salinmiyor. Yüzeye tutunan su fan çalışmadığı için yine kristallesiyor ve evaporatorde kaliyor.

Kolay gelsin.
Buna benzer uygulamalarda çalışma rejimine uygun fan çalışma sıcaklığını ve damlama süresi sonunda fan çalışmasını gereken parametreleri ayarlayarak sistemi çalıştırıyorum.

Yaptığım araştırmalarda defrost sırasında oluşan ısıyı evaporatör de muhafaza eden hava damperi yada kumaş hava kanalları varmış. Hava damperi defrost sırasında hava geçiş alanını kapatıyormuş. Kumaş hava kanalı ise fanın çerçevesine takılıyor fan çalışmadığında hav geçişini kapatıyormuş.
İlginç Bi ürün

Kumaş üründe de şu tutulması olursa donma olur. Damper kanatlı sistem de daha mantıklı ama oda tutukluk yaparsa her türlü uzun vadede bu iki sistemi mantıklı bulmadım.

Kullandığınız ürünün deforst sonlandirma parametresi nedir? Süreli defrost mu? Yoksa batarya sicakligi için bir üst limit ile mi deforst sonlandiriliyor.

Bir ikinci fikrim mesela evaporator boyunda diyelim ki 6 rezistans var ve her biri 1 kW. Bunun yerine 600 watt 6 rezistans kullanımı evaporatore daha homojen ve yüksek sıcaklığa çıkmadan defrost islemini ramamlayabilir. Yani muhtemel olasılık evaporator için fazla büyük rezistans kullanılmış olabilir.

Bu noktada hot gas defrostu daha mantikli oldugunu dusunuyorum.

Batarya sicakligi ise kaca setli seti çok yüksek olabilir. Süreli ise süre uzun olabilir. Bataryanınsuyu buharlastiracak kadar yüksek sıcaklığa çıkmaması lazım.

Evet Serkan abi deyince hatırladım. Defrost sonrası cihaz hemen devreye girmiyordu. Damlama süresi galiba bu. Fan olayını hatırlamıyorum ama. 3 sene oldu soğuk oda bakmayalı. Baktığım zamanlarda böyle bir sorun yaşamamıştım ama. Ayarlarla alakalı olabilir Serkan abinin dediği gibi

Evet Serkan abi deyince hatırladım. Defrost sonrası cihaz hemen devreye girmiyordu. Damlama süresi galiba bu. Fan olayını hatırlamıyorum ama. 3 sene oldu soğuk oda bakmayalı. Baktığım zamanlarda böyle bir sorun yaşamamıştım ama. Ayarlarla alakalı olabilir Serkan abinin dediği gibi

Bende bakmayalı 15 seneyi geçti. Olan hatırladığım bilgilerle yazıyorum.

Kumaş üründe de şu tutulması olursa donma olur. Damper kanatlı sistem de daha mantıklı ama oda tutukluk yaparsa her türlü uzun vadede bu iki sistemi mantıklı bulmadım.

Kullandığınız ürünün deforst sonlandirma parametresi nedir? Süreli defrost mu? Yoksa batarya sicakligi için bir üst limit ile mi deforst sonlandiriliyor.

Bir ikinci fikrim mesela evaporator boyunda diyelim ki 6 rezistans var ve her biri 1 kW. Bunun yerine 600 watt 6 rezistans kullanımı evaporatore daha homojen ve yüksek sıcaklığa çıkmadan defrost islemini ramamlayabilir. Yani muhtemel olasılık evaporator için fazla büyük rezistans kullanılmış olabilir.

Bu noktada hot gas defrostu daha mantikli oldugunu dusunuyorum.

Batarya sicakligi ise kaca setli seti çok yüksek olabilir. Süreli ise süre uzun olabilir. Bataryanınsuyu buharlastiracak kadar yüksek sıcaklığa çıkmaması lazım.
Bende iki seçenekte de aynı endişeye sahibim. İki seçenek de sonuçta buharla temas halinde olacak. Buhar suya su buza dönüşüp sorun oluşturacak. Tecrübe edilmiş olsa belki bi şans verirdim.
Sistem zamana göre defrost yapıyor. Henüz parametreleri değiştirmedim. Sıcak gaz ile defrost yaptığımda defrost işlemini sonlandırmak için ise ortalama batarya sıcaklığı +5 derece yeterli olur umarım.

Sizin sistemde defrost süresini azaltıp defrost sıklığını arttırmak fayda olabilir.

Örnek 12 saatten bir 45 dakika yerine 8 saatte bir 30 yada 25 dakika gibi.

Su anki periyodunuz nedir?

Evaporator sanırım defrost işlemi bitene kadar çok ısınıyor. Buda buhar çıkmasına neden oluyor. Isiticilarinizin gücü de fazla olabilir.

Üstünden yıllar geçti ama emin değilim. Gazlı defrost sisteminde defrost bitirme sicakligi 5°C düşük kalabilir. Lokal buzlar kalabilir evap üzerinde.

Defrost işlemi biraz cihazdan cihaza görecelidir. Her cihaz aynı karakteristiği göstermez. Duruma göre süre periyot v.s. değişiklikler gerektirir. Sizde bir değer fazla gibi.

Sizin sistemde defrost süresini azaltıp defrost sıklığını arttırmak fayda olabilir.

Örnek 12 saatten bir 45 dakika yerine 8 saatte bir 30 yada 25 dakika gibi.

Su anki periyodunuz nedir?

Evaporator sanırım defrost işlemi bitene kadar çok ısınıyor. Buda buhar çıkmasına neden oluyor. Isiticilarinizin gücü de fazla olabilir.

Üstünden yıllar geçti ama emin değilim. Gazlı defrost sisteminde defrost bitirme sicakligi 5°C düşük kalabilir. Lokal buzlar kalabilir evap üzerinde.

Defrost işlemi biraz cihazdan cihaza görecelidir. Her cihaz aynı karakteristiği göstermez. Duruma göre süre periyot v.s. değişiklikler gerektirir. Sizde bir değer fazla gibi.
Anlaşılan ezbere ayar vermekle olmayacak. Sensör konumunu da iyi belirlemek lazım. Müdahale sonrasında en verimli ayarda çalışır bırakmak için bir süre gözlem yapmam gerekiyor. Sistem şehir dışındaki bir müşterimin. Birkaç gün sonra gidip müdahale edeceğim. Verileri ve sonucu tekrar paylaşacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri