Debimetre ile oransal kontrol programı yapma

Merhaba arkadaşlar.4-20 mA çıkış veren bir hava akışı ölçen debimetre var 0-14,5 kg/sa okuyor. Debimetreye havayı gönderen 4-20 mA bir oransal valve var.. Problem şu şekilde, herhangi hava debi miktarı girdiğimizde (mesala 2,35 kg/sa) ,oransal valve girilen bu hava debisini ayarlayacak.(Yani örneğin 2,35kg/sa 'e kadar debiyi ayarlayıp sabit kalacak). Normx-scalex ile oranlama yapıyorum ancak gönderdiğim debi miktarı ile ölçülen debi miktarı aynı olmuyor. Oranlamayı maks 14,5- min 0 olacak şekilde yapıp mA (0-27648) olarak çıkışa basıyorum ama yanlış yaptığım bir şeyler var. Yardımcı olabilir misiniz?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PID ile yapmalısınız istediğinizi her PLC nin PID desteği olmaya biliyor bu konuyu bi araştırın isterseniz

merhaba,
PİD compact ile denedim ancak set point değeri veriyorum (örneğin 11 gr/s) ancak input per değeri setpointi geçiyor gidiyor. Yani PID olmuyor.Bu konuda ne yapabilirim.

PID ' de aşımlar olacaktır bunun yerine oransal kontrol kullanmalısın.

Kendine bir blok hazırlayabilirsin

Girişinde SV, PV KP Olsun
Blok Çıkışında ise "Pout" ve Bunların hepsi int türünden olsun

Bunları blok içerisinde real değere dönüştürelim ve

SV - PV = Err Diyelim ( Set değeri - Proses değeri = Hata )

Err * KP = out ( Hata değerini Kat sayınızla çarpın ve ardından int değere dönüştürerek çıkışa atın )

*Not - Pout değeri 27648 değerini üzerive çıkmaması için önlem alın aynı şey tersi içinde geçerlidir

Kendine bir blok hazırlayabilirsin

Girişinde SV, PV KP Olsun
Blok Çıkışında ise "Pout" ve Bunların hepsi int türünden olsun

Bunları blok içerisinde real değere dönüştürelim ve

SV - PV = Err Diyelim ( Set değeri - Proses değeri = Hata )

Err * KP = out ( Hata değerini Kat sayınızla çarpın ve ardından int değere dönüştürerek çıkışa atın )

*Not - Pout değeri 27648 değerini üzerive çıkmaması için önlem alın aynı şey tersi içinde geçerlidir
KP dediğiniz nedir acaba? nasıl hesaplanır?

KP dediğiniz nedir acaba? nasıl hesaplanır?
PV = Prosesten gelen anlık değer.
SV = Set değeriniz
Err = Set Değeri ve Prosesten (debimetreden) gelen arasındaki fark.
KP = Aradaki farkı düzeltmek için oransal Valfin tepki hızını belirleyecek olan çarpan. Bunu prosesinizin durumuna göre sabit yada değişken bir sayı olarak kendiniz belirleyeceksiniz. Genelde değişken olur zira hedef değere yaklaşıldıkça tepki yavaşlayarak set değerine erişir. Aksi halde Set değeri aşağı yukarı aşılarak dalgalanma olur...
IN_RANGE ve Ramp fonksiyonlarını kullanarak kendi algoritmanızı geliştirmenizi tavsiye ederim.
Ramp fonksiyonunu kavradığınızda KP değerini daha iyi anlayacaksınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri