Dc motor sorusu?

tank

Üye
Herkese kolay gelsin,dc motorla ilgili karsima boyle bir soru geldi ve tikandim kaldim,bu konuda bana yardimci olabilecek var mi arkadaslar?

İlgili etiket değerleri verilen serbest uyartımlı bir DC motor, giriş gerilimi 500 V ve frekansı 500 Hz olan 4 bölgeli bir dc kıyıcı ile kontrol edilmektedir.

a)Nominalin yarısı kadar bir momentle yüklenen motorun 750 d/d ile dönebilmesi için, aynı yönlü dc kıyıcıda hangi değer ayarlanmalıdır? Bu durumda, tristör ve diyotların iletim süreleri ile motorun verimini bulunuz.

900d/d ile dönmekte olan motorun nominal momentle frenlenebilmesi için, ters yönlü dc kıyıcıda hangi değere ayarlanmalıdır? Bu durumda, tristör ve diyotların iletim sürelerini bulunuz.

P = 40 kW
n = 1500 d/d
U = 450 V
I = 100 A
Ra = 0,4W
Rf = 450W
Uf = 450 V
Psür = 0
If: sabit
Id: sür. ve sbt

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
a sikki icin ilk once nominal momenti buldum.
M=P/2 pi N/60 tan .Nominal moment 254.8 Nm daha sonra yariya bolup devir sayisina 750 d/d alarak gucu buldum.P=10kw cikti.Moment yariya duseceginde cekecegi akimda yariya dusucek bu sebeple soruda verilen deger 100 A di,50 A olacak enduvi sargi akimiyla bu 50 A'in karesini cartigimdan 1 kw cikiyor ve 10 kw+1kw=11kw oluyor ve burdan 10kw/11kw=%91 verim cikiyor,fakat kiyicinin landa degerini ve diyoyla tristorun iletim surelerini bulamadim.

Bilenler varsa bi el atarsa su soruya sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,154
Son üye
serkan akkuş

Yeni konular

Geri