DC Motor devrini akü gerilimine göre değişmesi sorunu !!

Signor_Ali

Üye
Merhaba foruma bugün üye oldum fakat elektrik hakkında bilmediğim birçok şeyi bu siteden öğrendim. Mesleğim elektrik veya elektronik ya da otomasyon üzerine olmadığı için sadece dışarıdan izlemekle yetindim.

Yaklaşık 2 yıldır alternatif enerjilerle ilgileniyorum tabi ki hobi olarak ve her gün başka bir şey öğreniyorum bu da çok hoşuma gidiyor. Hatta keşke zamanında bu bölümlerden birini okusaydım diye iç geçiriyorum.

Konuya gelecek olursam şayet evimde 2 adet 300w solar panelden oluşan sistemim var. 24v 100A akü ile sabah 9 akşam 6 arası güneş enerjisini buzdolabı (130w) derin dondurucu(55w) akvaryum(83w) server(68w) ve 2 adet tv(2*50w) de kullanıyorum. cihazlar çoğu zaman aynı anda çalışıyor. Bu arada Konya'da yaşıyorum.

şimdilerde rüzgar enerjisine kafayı taktım ve 600w'lık bir türbin sistemini aliexpress den sipariş ettim. Ürünün üzerinde bulunan 600w'lık jeneratörü makine mühendisi arkadaşla zincir ve dişliler vasıtasıyla hareket ettirmeyi düşünüyoruz.

Sorun şu ki motorun devrini aküdeki gerilime göre ayarlamam gerekiyor. Bu arada jeneratör 600 rmp ile verimli çalışmakta benim aldığım dc motor 6000 rpm

Örneğin akü gerilimi 24,5 v a düşerse 600 rpm çevirsin 27v a çıkarsa daha düşük çevirsin istiyorum. Bunun bir yolu var mı nasıl yapabilirim. destek olursanız çok memnun olurum. Saygılar

Aldığım ürünler;

https://tr.aliexpress.com/item/-/32914855720.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.259.6bee3c00aJpeIA
https://tr.aliexpress.com/item/-/32898031522.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.284.6bee3c00aJpeIA

Opampli gerilim izleyici yaparsın veya zenerli ledli devreyle daha basit ini, LED yanınca karşısındaki optik elemanı tetikletirsin. K.bakma cepten girdiğim için şema filan eksiklerim var ama istediğinin imkansız olmadığını bil.

Motorla ne yapmak istiyorsunuz? Rüzgar türbini hazır değil mi?

Merhaba cevapları yeni gördüm öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum.

Motorla rüzgar türbininin alternatörünü çevirmek istiyorum.

Opampli gerilim izleyici yaparsın veya zenerli ledli devreyle daha basit ini, LED yanınca karşısındaki optik elemanı tetikletirsin. K.bakma cepten girdiğim için şema filan eksiklerim var ama istediğinin imkansız olmadığını bil.

Merhaba,

Dediğiniz bu sistemi sanırım kendim yapmam gerekiyor tam olarak anlayamadım. Bu kadar elektronik bilgim yok maalesef ben daha çok hazır modül şeklinde bir şeyler olabilir mi diye merak ediyorum.

Örneğin şöyle bir cihaz buldum;
https://tr.aliexpress.com/item/-/32908958540.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.265.5e093c00UYJijv

Fakat bunda da tahminimce şöyle bir sorun olacak aküyü 27 volt a kadar doldurup duracak arkasından 24,5 volta düşünce yeniden çalışacak. Bu dur-kalklar tahminimce çok fazla olacak ve akünün dengesi bozulacak ayrıca dc motor çabuk eskiyecek.

1 x rüzgar T urbine jeneratör
5 x Rotor bıçakları
1 x şarj regülatörü
1 x kullanım kılavuzu

Merhaba. Bakın bu pakette üsttekiler vardır, 6000 RPM'li DC motora ise fazladan hiç gerek yoktur. Ancak motoru rüzgarla akü dolduktan sonra sanırım daha başka amaçlar (Elektrik üretiminin dışında kullanmak istiyorsunuz şeklinde ben anladım, çünkü 6000 RPM'e bir redüktörle çıkarıp enerji üretmek çok mantıklı değildir, fırçalı motorsa eğer fırçaları çok kolay aşınacaktır, örneğin.

Pakette regülatör (sizin sözünü edip kaygılandığınız dalgalanmayı da çözüp normal şarj akımına dönüştürecek olan) dahil her şey vardır, sadece şarj akımına ve akü amper*saat kapasitesinin 1/10 kuralına göre, çok uygun amper*saat kapasitesindeki bir jel aküyü seçip paketteki bu regülatör çıkışına (bağlantı şemasında gösterildiği gibi) bağlayacaksınız, hepsi budur. Evinizdeki solar sistemden ayrı mı yoksa hibrit (birleşik) olarak mı kullanmayı düşünüyorsunuz, bu rüzgar türbinli alternatör sistemini? Kolay gelsin.

1 x rüzgar T urbine jeneratör
5 x Rotor bıçakları
1 x şarj regülatörü
1 x kullanım kılavuzu

Merhaba. Bakın bu pakette üsttekiler vardır, 6000 RPM'li DC motora ise fazladan hiç gerek yoktur. Ancak motoru rüzgarla akü dolduktan sonra sanırım daha başka amaçlar (Elektrik üretiminin dışında kullanmak istiyorsunuz şeklinde ben anladım, çünkü 6000 RPM'e bir redüktörle çıkarıp enerji üretmek çok mantıklı değildir, fırçalı motorsa eğer fırçaları çok kolay aşınacaktır, örneğin.

Pakette regülatör (sizin sözünü edip kaygılandığınız dalgalanmayı da çözüp normal şarj akımına dönüştürecek olan) dahil her şey vardır, sadece şarj akımına ve akü amper*saat kapasitesinin 1/10 kuralına göre, çok uygun amper*saat kapasitesindeki bir jel aküyü seçip paketteki bu regülatör çıkışına (bağlantı şemasında gösterildiği gibi) bağlayacaksınız, hepsi budur. Evinizdeki solar sistemden ayrı mı yoksa hibrit (birleşik) olarak mı kullanmayı düşünüyorsunuz, bu rüzgar türbinli alternatör sistemini? Kolay gelsin.

Merhaba,

Cevabınız için teşekkür ederim. ilk aşamada cihazı çatıya kurmak yerine halihazırda solar sistemime ek olarak baplayıp bir nevi jenatarör gibi kullanmayı düşünüyorum.

Fırçalı motor hakkındaki sıkıntıyı biliyorum bunu fırçasız olanlarla da değiştirmem mümkün. Bu arada motoru 6000 rpm ile çevirmeyeceğiz dişlilerin montajı bittikten sonra takriben 1500-2000 gibi birşey çıkacak ortaya. Bu motoru kullanmamızdaki en büyük neden torkun sabit kalması. devrini basit sürücülerle ayarlayabiliyoruz.

Aslında sorun şu ben bu sistemi 1500rpm'le basit bir sürücüyle çalıştırabilirim fakat aküler doluluk oranına ulaşınca rüzgar jenaratörünün şarj kontron elamanı frenleme yapmaya başlayacak bu da dc motora eksta yük binmesine neden olanacak belki çok ısınıp yanmasına bile sebep olabilir.

Bir önceki cevabımda yazdığım şu cihazı alırsam şayet;
https://tr.aliexpress.com/item/-/32908958540.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.265.5e093c00UYJijv

bu sefer de akü dolunca motor duracak fakat halihazırda evde tüketim devam edeceğinden aküler çok hızlı bir şekilde şarj olması istenen gerilim(24,5v) e düşecek cihaz yeniden çalışmaya başlayacak dolunca tekrar duracak ....... bu böyle sürüp gidecek.

Benim düşüncem örneğin;
24,5 voltta 1500 rpm
25,0 voltta 1000 rpm
27,0 voltta 100 rpm

gibi dc motoru yönlendirebilirsem daha stabil bir çalışma olacak. umarım tam olarak ifade edebilmişimdir.

ilginiz için tekrardan teşekkürler.

Merhaba,

Hakkında daha basit olacağını sandığım bir fikrim var.

Şöyle ki yaptığım son araştırmalara göre bu sistemi arduino ile yapmak çok kolay fakat buradaki sorun da ben kodlama bilmiyorum :)

Cihazı ve cihaz için gerekli olan potasyometreyi de buldum. Motor driver ı üzerinde harici 10k potasyometreye bağlanabilen girişler mevcut. Acaba bu cihaza akü voltajını nasıl okutup buna göre potasyometreyi komutlandırabiliriz.

Bu konuda beni yönlendirebilir misiniz.

14702988792612760.jpg

Öncelikle yapmaya çalıştığınız bir devir daim makinesi ise bu makine çalışmayan bir makinedir. (Con Ahmet makinesi diye aratırsanız görebilirsiniz)

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri