Dc lamba yanarken motor neden çalışmaz?

Pdanisman

Üye
Toprak nem sensörü ile su motoru çalıştırmayı amaçlıyorum.

Toprak nem sensörü ,resmi aşağıda, problarından elektron geçişi olmadığında Dijital pin den çıkış veriyor. 5v 2a adaptör ile besledim.
Devrenin çeşitli durumlardaki davranışını yazdım. En az maliyetle bu devreyi çalıştırmak istiyorum. Ne yapmalıyım

3-6v dc bir su motoru var
Dijital çıkışı + olarak düşünüp motorun artı kutbunu nem sensörü nün dijital çıkışına bağlayıp - kutbunu adaptör e paralel bağladığımda. Nem sensörü kısa devre oluyor. (Şekil 1)

Dijital çıkışı transistörün (bc546) base bacağına bağlayıp anahtar olarak kullanayım dedim çıkış olarak 4.60 v 2 amper alıyorum ama motoru bağladığımda yine sensör kısa devreye geçiyor.
(Şekil 2.)

Transistör leri ikikeyeyim dedim. İkinciyi birinciden geçen akımla tetikledim. Çıkış v biraz düştü 4.23 v. Motoru bağladım yinr çalışmadı. 1.5v luk oyuncak motoru var onu taktım oda çalışmadı. 1.5v luk lamba var onu takıyorum çalışıyor. Çıkış 4.23v 2a (heralde 2A çünkü ölçü aleti 10A modundayken 0.20 yi gösteriyor)
(Şekil 3)

Son olarak devreyi transistör den sonra bir roleye baplayarak motorun anahtarlamasını yaptığımda çakışıyor su motoru. Ancak ben rolesiz en az ekipmanla en az maliyetle devreyi tamamlamak istiyorum.
(Şekil 4)

Ekli dosyalar

• IMG_20220113_192023.jpg
    IMG_20220113_192023.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20220113_192034.jpg
    IMG_20220113_192034.jpg
    99.1 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20220113_192029.jpg
    IMG_20220113_192029.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20220113_192038.jpg
    IMG_20220113_192038.jpg
    77.3 KB · Görüntüleme: 15
Hocam mosfet de işe yaramadı. Lamba çalışıyor motor çalışmıyor. 1.5v luk oyuncak araba motorunu bağlayıp ilk çevirmeyi ben yaptığımda çalışıyor.

10k direnç yok. Bu devreyi tek güç kaynağı ile besleyerek deneyeceğim. Ama ümidim yok. Okuduğum metinlere göre transistör anahtarlama yapabiliyor. Neden motor sürülemiyor anlamadım
Tek güç kaynağıyla beslediğim için mi bilmiyorum motoru bağlandığım da yine sensörün Do led ışığı yanıyor. Ben bunu kısa devre olarak yorumladım. Yanlışda olabilir tabi.
Ters emk diye birşey okudum sebebi o olabilir mi? Diyot bağlamam gerekiyormuş

Screenshot_2022-01-17-21-10-38-709_com.android.chrome.jpg

Tek güç kaynağıyla beslediğim için mi bilmiyorum motoru bağlandığım da yine sensörün Do led ışığı yanıyor. Ben bunu kısa devre olarak yorumladım. Yanlışda olabilir tabi.
Ters emk diye birşey okudum sebebi o olabilir mi? Diyot bağlamam gerekiyormuşF
O diyoda flyback diyodu deniyor ve motor durduğunda bobinlerde oluşan enerjinin ters yönde transistöre zarar vermemesi için bağlanır. Allah rızası için şu sensörü ayırıp mosfet transistör artık her ne kullanıyorsan gate ucuna bi pozitif voltaj ver. Eğer motor dönüyorsa o sensörü değiştir. Bu kadar basit bi devrede hafakanlar bastırdın, bu kadar zamanda 3 faz inverter yapılırdı heralde.

O diyoda flyback diyodu deniyor ve motor durduğunda bobinlerde oluşan enerjinin ters yönde transistöre zarar vermemesi için bağlanır. Allah rızası için şu sensörü ayırıp mosfet transistör artık her ne kullanıyorsan gate ucuna bi pozitif voltaj ver. Eğer motor dönüyorsa o sensörü değiştir. Bu kadar basit bi devrede hafakanlar bastırdın, bu kadar zamanda 3 faz inverter yapılırdı heralde.
Hocam valla bende şiştim. Gittim 2 şer tane motor sensör aldım.
Transistör ve mofset ile doğrudan anahtarlama yaptım çalıştı.
Neyse hikayeyi bırakayım. Transistörün base bacağına direnç bağlayarak sensör ile tetikledim. Collectörüne pozitif kabloyu bağlayıp emirleri ile mossfeti tetikledim.
Motoruda dediğiniz gibi mosfetten önce mosfede seri bağladım.
Şükür çalıştı.

Tek başına transistör veya mosfetli motoru bağladığımda sensörün direnci değişiyordu. Ve potansiyometrenin aralığı tetiği çalıştırmak için yetmiyordu. (Sensörün tetik çıkışına beyaz led diyod bağladığımda böyle bir sorun olmuyordu ama yine çalışmadı)
Yukarda bahsettiğim gibi transistör ile mosfeti tetikleyince sensörün direnci yine değişti ama potansiyometre nin aralığı bu sefer yetti.

Bu garip konuda bana yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.
İlerde sorun çıkaracak bir önlem devre elemanı eklemeli miyim diye soracağım ama yüzümde yok. Tekrardan teşekkürler 😊

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri