Dc akim makİnasi senkron makİna deneyİİ yardim!!!!!!!!

ugur_gs

Üye
Arkadaslar ben bır bıtırme projesı odevı aldım da bu odevı yaptım fakat bır yerde yardım almam lasım

Dc akım makınası calısma mantıgı

380 V giris gerilimini 220 voltta dusuren bır trafo, trafonun 220 V cıkısları 3FAZLI VARYAK'a ( OTO TRAFOSU) girmektedirr..Varyakın cıkıslarıdaa 3 fazlı dogrultucu ya girmektedir...

Burada yardım ıstedıgım konu SENKRON MAKİNA MOTOR calısma deneyinde KOPRU TİPİ DOGRULTMA VE 3FAZLI VARYAK 2 FAZI YANMISTIR...
Bunun neden yanabilecegi hakkında bilgisii olan arkadas varsa yardımcıı olursa sevinirim....

Hocalar arastır dediler bilgi vermediler kendileri yakmıslar...
Sadece UYARTIM AKIMIyla alakalı dedilerr

Yardımlarınız için simdiden tesekkur ederimm...

normalin üstünde akım çekilmiş olabilir.buda köprü devresini ve varyağı bozmuş olabilir.

Bu konuda cevap alabilmeniz için deney bağlantı devresini daha ayrıntılı çizmelisiniz diye düşünüyorum.devrede ne dc akım makinası nede senkron makina var??!!

burada DC akım makınasından bagsettim
senkron motor bunun cıkıslarına baglanıyor

+ 240 v dc gerilime senkron baglanıyor yanıı..

Bunun verilen bilgilere gore uyartım akımını kesınce devırın sonsuzaa gıtmesiii gibi bir olaydan dolayı oldugu bunun acıklamasınında cok kolay olduguu solenıor...​

seri sargı voltajı azaldıkça devir yükselir .çünkü seri sargı frenleme görevi yapıyor bildiğim kadarı ile.
bu voltaj yok olunca motor devri sonsuza gider bu sefer ters besleme ile uyartım kısmına voltaj basar bu da uyartım kısmına zarar verir..
iyi çalışmalar..

Arkadaşlar sizlere danışmam gereken bi soru var gerÇekte varyak neİŞe yarar gÖrevİ nedİr

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri