Datasheetini bulamıyorum.

Orxan

Üye
Hayırlı günler değerli forum üyeleri. Elimde saç kurutma ütüsüne ait devre kartı var üzerinde transistor mu mosfetmi bilemiyorum 3 bacaklı eleman var (FL-GD0026 yazılı) datasheetini bulamıyorum. Ama devre kartının üzerinde Q1 yazılı bacak isimleri G, T2 ve T1 diye yazılı bozuk değildir bu kartlardan bir çok var bozuk olmayanların ne olduğunu bulmak istiyorum tamir etmek için.
LCR T1 cihazı ile test ediyorum NPN transistor olarak gözüküyor.
Bunu belirlemenin yolu nedir? Yerine ne takilabilir?
Şimdiden teşekkür ederim.

Kartın üzerinde
Flashtek
PCB-FL8914S1.V2.0
yazılı.

Peki Lrc T1 cihazı bunu neden transistor olarak görüyor? Birde bunun yerine gelecek triagı nasıl belirleyebilirim datahseeti olmadan?
Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba. Kartın ve malzemenin olduğu yerin resmini ekleyin bir bakalım.

Datasheet olmadan muadilini nasıl bulabilirim?
Merhaba. Kartın ve malzemenin olduğu yerin resmini ekleyin bir bakalım.
Buyurun Hocam
1703654865707.jpg
1703654865666.jpg
1703654865612.jpg

Son düzenleme:
2. ve 3. mesajlarda da yazıldığı gibi triyak , son fotonun ön yüzünüde yükleyebilirsiniz.

Siradan bir triacla deneyin. Olmadi "4 Quadrand"da calisan triac ararsiniz.
Tirac bozulurken diger devre elemanlarinin da bozulmasina da neden olmus olabilir. Yani tirac degistirmekle sorun duzelmeyebilir.

Malzemeler baktimda sanki sebeke 4 adet diyodla dogrultuluyor ve yuk bu ne oldugu belirsiz malzeme ile anahtarlaniyor gibi gorunuyor.

Diyelim ki PCB uzerine G, T1 T2 yazdilar ama aslinda bu bir hata ya da bilincli bir yazim. O malzemenin Transistor yada Mosfet olma ihtimalini es gecmiyorum.

PCB ve malzemelere bakarak sema cizebiliyorsaniz voltaj nereden girmis o dort diyod nasil baglanmis, aradigimiz malzeme yukse nasil bagli sadece o kismi daha cizseniz malzemeyi belirleme sansimiz daha yuksek olabilir.

4 quadrand triac bulma isi biraz sikintili. Oyuzden mos vs ile de yapmis olabilirler.

Fakat sadece T1, T2, G isimlendirmesi ile yola cikarsak o malzeme bir triac.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri